Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Idióta szabály” – kiakadt a sakkvilágbajnok Magnus Carlsen

Lantos András

Frissítve 29/12/2021 - 14:47 GMT+1

Bombameglepetést hozott a kedden véget érő rapidsakk-világbajnokság, ahol a 17 éves üzbég Nodirbek Abdusattorov győzött. A végjáték elképesztően izgalmasra sikerült, hiszen a 13. kör után négyen álltak azonos pontszámmal, ám a szabályok értelmében csak ketten vívhattak meg a rájátszásban a világbajnoki címért. A sakkirály Magnus Carlsen nem volt köztük, és elég keményen kritizálta a szabályokat.

A sakkvilágbajnok Magnus Carlsen nem kér a jelenlegi playoff-rendszerből.

Fotó: From Official Website

A klasszikus sakkvilágbajnoki címét nemrég újra megvédő norvég sztár nem sokat finomkodott, szó szerint idiótának nevezte a rapid-vb lebonyolításának ezt a szegmensét.

A rapidsakk-világbajnokság idén 13 fordulóból állt a férfiak számára, és a jól bevált svájci rendszer döntötte el, melyik körben ki kivel találkozik.
Az élet azonban úgy hozta, hogy 13 kört követően nem kevesebb, mint négyen álltak azonos pontszámmal. 9,5 pontot gyűjtött Abdusattorov és Carlsen, valamint a norvég legutóbbi kihívója, Ian Nepomniachtchi és az eggyel korábbi trónkövetelő, Fabiano Caruana is.
Pontegyenlőség esetén a rapid-világbajnokságon a Buchholz-számítás segítségével szüntetik meg a holtversenyt. Ebben a rendszerben a versenyzők az alapján kapnak pontokat, hogy eredményeiket milyen erős ellenfelekkel szemben érték el. Minél erősebb riválisokat osztott valakinek a svájci rendszer, annál több Buchholz-pontja lesz.
Jelen esetben ez a szám Abdusattorovnál 103, Nepomniachtchinál 100,5, Carlsennél 97, Caruanánál pedig 95 volt, azaz a szabályok értelmében az üzbég és az orosz játszhatott az aranyért, Calrsennek pedig marad a bronz. A sakk jelenlegi legnagyobb klasszisa pedig eléggé kiakadt ezen.
„Ez egy teljesen idióta szabály. Vagy minden olyan játékos vegyen részt a rájátszásban, aki azonos pontszámmal végzett, vagy senki” – mondta Carlsen a norvég NRK tv-csatornának.
Hozzátette, pár évvel korábban hasonló körülmények között maradt le a vb-címről, és szerinte a jelenlegi rendszer túl nagy előnyt jelent a riválisainak, mivel ő a legmagasabban rangsorolt játékos.
picture

Magnus Carlsen szerint újra kell gondolni a rájátszás szabályait.

Fotó: From Official Website

„Rettentő dühítő, hogy nem kaptam esélyt a rájátszásban. Néhány évvel ezelőtt még nem is volt ilyen. Természetesen tisztában vagyunk a szabályokkal, és a verseny során is tudtam, előfordulhat ilyen. De nem hiszem, hogy 100%-ig a játékosok feladata kijavítani egy nagyon-nagyon rossz rendszer hibáit, vagy panaszkodni azokra.”
„Számomra a holtverseny eldöntésének szándéka rendben van, egészen addig, amíg nem sérti a sportszerűség elveit. Egy ilyen rangos versenyen szükség van a rájátszásra, sőt, szerintem a világbajnokjelöltek tornáján is így kéne lennie. Viszont, ha van rájátszás az első helyért, abban minden játékosnak szerepelnie kell, aki azonos pontszámot szerzett. Minden más egyszerűen rossz megoldás.”
Mielőtt valaki azt mondaná, a sakkvilágbajnok csak azért van felháborodva, mert nem ő nyert, Ben Finegold amerikai nagymester és szakkommentátor a Twitteren emlékeztetett mindenkit, Carlsen a 2018-as Sinquefield Cupon is határozottan állást foglalt. Ott sorsolással akarták eldönteni, melyik két játékos menjen a rájátszásba, ám a norvég közölte, vagy mindenki játszik, vagy ő visszalép. Végül törölték a rájátszást.
Nem Carlsen amúgy az egyetlen, aki szerint nem jó ez a rendszer, sőt, a közösségi médiában elég sokan a norvég nagymester mellé álltak.
A 2016-os rapid-világbajnok Sergey Karjakin, akit Carlsen korábban klasszikus vb-döntőben is legyőzött, például azt írta: „egyet kell értenem a világbajnokkal”, és mellé megosztotta Carlsen interjúját.
picture

Hikaru Nakamura sem nézi jó szemmel a jelenlegi lebonyolítást.

Fotó: From Official Website

A hetedik helyen záró Hikaru Nakamura szerint már az is furcsa volt, hogy 15 helyett csak 13 kört játszottak, a rapid-vb rájátszásának szabályait pedig „nevetségesnek” tartja.
A chess24 megkereste a FIDE-t (Nemzetközi Sakkszövetség), és David Llada, a szervezet kommunikációs- és marketing-vezetője úgy fogalmazott, egy élőben közvetített torna szervezését nagyban megbonyolítja, ha előzetesen lehetetlen megmondani, hányan kerülnek majd be a rájátszásba. Hozzátette, szerinte ez a rendszer még mindig jobb, mintha egyáltalán nem lenne rájátszás.
Ennek ellenére hangsúlyozta, a szövetség meghallotta a játékosok szavát, bár megjegyezte, a szabályok eddig is ismertek voltak a sakkozók számára, előzetesen viszont senki sem emelt szót ellenük.
Végezetül azt is tegyük hozzá, hogy a nagy fortyogás után Carlsen azért egy elismerő Twitter-üzenetet is közzétett, amiben méltatta az új rapidsakk-világbajnok remek teljesítményét.
A rapidsakk-világbajnokság után ma Varsóban kezdetét vette a kétnapos blitz-vb, ahol nagyrészt ugyanazok a nevek, köztük négy magyar is indul.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés