Bődületes bukásokkal és Kenny hetedik aranyával búcsúzott a pályakerékpár

Frissítve 08/08/2021 - 07:00 GMT+2

A zárónap összefoglalója videókkal.

Jason Kenny

A brit pályakerékpáros Jason Kenny hetedik ötkarikás aranyérmét nyerte a tokiói olimpia zárónapján, vasárnap.

A négy versenyszámot (scratch, tempóverseny, kieséses verseny, pontverseny) magában foglaló női omniumban már a nyitány komolyan befolyásolta az eredményt. A scratch utolsó előtti körében ugyanis két esés is történt, a másodikban gyakorlatilag a mezőny fele érintett volt: bukott a legutóbbi két ötkarikás játékokon az omniumban győztes Laura Kenny is, és megsérült egy versenybíró. Így a japán fővárosban csapat üldözőversenyben az amerikai sorral egy bronzérmet már begyűjtő Jennifer Valente és az omnium vb-címvédője, a japán Kadzsihara Jumi került ígéretes helyzetbe egy szám után. A tempóverseny megnyerésével zárkózott Kenny - aki pénteken tagja volt a madisont megnyerő brit kettősnek -, azonban a kieséses számban korán búcsúzott. Így azzal együtt is elszállt a címvédés esélye az ötszörös olimpiai bajnok számára, hogy a pontversenyben próbálkozott körelőny kiharcolásával. A záró szám derekán az éllovas Valente, kilenc körrel a vége előtt Kadzsihara bukott, ám így is a 26 esztendős amerikai lett az olimpiai bajnok, míg a hazai pályán szereplő világbajnok japán bringás a második. A harmadik helyet Kirsten Wild szerezte meg, a nyolcszoros világbajnok holland kiválóság 38 évesen pályafutása első ötkarikás medálját szerezte meg.

Őrület: A fél mezőny padlót fogott a női omniumversenyen

Diadalmaskodott viszont Laura Kenny férje, Jason, aki a japán eredetű keirinben címvédőként nyert. Ebben a számban egy speciális motorkerékpár, a derny felvezetésével folyamatosan növeli a sebességet a pályán lévő - jellemzően hat - bringás, majd annak kiállása után az utolsó három körben elkezdődik köztük az éles verseny. A fináléban Kenny a derny kiállásának pillanatában kihasználta riválisai nézelődését, háromkörös hajrát nyitott, és a számban szokatlanul nagy fölénnyel, több mint hét tizedmásodperccel nyert. A 33 éves Kenny hetedik ötkarikás bajnoki címét - összességében kilencedik medálját - gyűjtötte be, és negyedik olimpiájáról tér haza aranyéremmel. Az éremátadó után az ezüstérmes maláj Azizulhasni Awang és a harmadik holland Harrie Lavreysen vállukra emelték a sportág legendás alakját.

Váratlan húzással zsebelte be 7. olimpiai aranyát a brit legenda

Női sprintben a 200 méter világcsúcsát 10,154 másodperccel tartó kanadai Kelsey Mitchell diadalmaskodott.