Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Egerszegi Krisztina, Nagy Tímea és Igaly Diána olimpiai ereklyéi együtt, egy helyen a Millenárison

Takács Márton

Frissítve 27/09/2021 - 14:15 GMT+2

A Millenáris Parkban látható Világraszóló Bajnokaink – 177 mesés győzelem című magyar olimpiatörténeti kiállítás több mint 300 ikonikus tárgyat mutat be, köztük 71 magyar aranyérmet, zászlókat, a győzelmekhez kapcsolódó személyes tárgyakat, sporteszközöket, amelyek egyszerre egy térben soha nem voltak még láthatók. Ott jártunk.

A vízilabdás sapka fejlődéstörténete - Fotó: a szerző felvétele

Fotó: Eurosport

Időszaki tárlat helyett állandó kiállítást érdemelne ez a téma.

"9.85! Csollány Szilveszter olimpiai bajnok!" (Méhes Gábor, 2000, Sydney)
"És megvan! Megvan az újabb olimpiai bajnoki cím! Magyarország megvédi olimpiai bajnoki címét, mert egyszer vezet csupán a meccsen, a legvégén. Hát, kedves nézők! Sosem hittem volna, hogy tizenhárom fürdőgatyás férfitől még elsírom magam." (Hajdú B. István, 2004, Athén)
Egyszerre lehet hallani ennek a két legendás közvetítésnek az ismétlését - jó hangosan -, ahogy belépünk a Millenáris Park Üvegcsarnokába, a Világraszóló Bajnokaink – 177 mesés győzelem című magyar olimpiatörténeti kiállításra.
Áprilisban általában a Könyvfesztivál egy részének ad otthont ez a terem, a koronavírus miatt zsinórban másodszor maradt el idén ez a rendezvény, július és október között viszont most több mint "300 ikonikus tárgyat mutat be ez a tárlat, köztük 71 aranyérmet, zászlókat, diplomákat, a győzelmekhez kapcsolódó személyes tárgyakat, sporteszközöket, amelyek egyszerre egy térben soha nem voltak még láthatók." – olvasható a hivatalos leírásban.


Belépéskor a 16 sportágról készült tablók fogadnak minket, rajtuk az olimpiai bajnokok nevével, kár, hogy csak illusztráció van a sportágakról, nem pedig fotó magukról a sportolókról. Mellé rövid szöveges ismertetőt kapunk az adott kategóriákról.
A sportági blokkok külön színnel vannak jelölve, és az ökölvívás meg a labdarúgás például különtermet kapott. Előbbiben felállított ringet is találunk, ahogy Gedó György kesztyűjét a londoni olimpiáról, és Kovács ’Kokó’ István atlantai aranyérmét és az 1996-os tornán viselt melegítőjét. Sok medália van kiállítva más sportágakból is többek között Dunai Antal, idősebb és ifjabb Szivós István, Kulcsár Győző, Magyar Zoltán, Mizsér Attila, Wladár Sándor, Egerszegi Krisztina, Nagy Tímea és Kis Gábor aranyát is megcsodálhatjuk közelebbről.
Nyilván ezek a legértékesebb tárgyak, de nem feltétlen a legérdekesebbek. Azok inkább a sportolók által megőrzött és felajánlott ereklyék. A Balczó András által aláírt müncheni zászló, a szöuli olimpiáról Fábián László úszószemüvege és lovaspálcája, Martinek Janos vívókesztyűje és melegítője is helyet kapott. E sorok írójának éppen a két 1988-as magyar öttusa arany tartozik az első olimpiai emlékei közé, amit még gyerekként látott.
picture

Egerszegi Krisztina öt olimpiai aranyérme - Fotó: a szerző felvétele

Fotó: Eurosport

Ott van elhelyezve - a teljesség igénye nélkül - Kiss Balázs győztes kalapácsa Atlantából, az öttusázó Vörös Zsuzsanna párbajtőre, Nagy Tímea pengéje Athénból, Gyurta Dániel sapkája és úszónadrágja, Szilágyi Áron kardja Londonból és Szász Emese párbajtőre Rióból.
Külön - bár kicsi - blokkot kaptak paralimpikonjaink, ahol például Szekeres Pál atlantai tőrét és aranyérmét, valamint Sydney és Athén bajnoka, Pásztory Dóra úszódresszét, babérkoszorúját és kabala elefántját is megtalálhatjuk.
picture

Liu Shaolin Sándorék eredeti futóruhája - Fotó: a szerző felvétele

Fotó: Eurosport

Ahogy a téli olimpia is szerepel a kínálatban. Minden idők egyik legmeglepőbb és legcsodálatosabb magyar ötkarikás aranyérme volt, amikor a Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Knoch Viktor, Burján Csaba összeállítású négyes megszerezte Magyarország történetének első téli olimpiai győzelmét a rövidpályás gyorskorcsolyázók 5000 méteres férfi váltóversenyében Phjongcshangban. Az ő eredeti futóruhájukat állították ki a Millenárison.

A vízilabdáé az egyik leglátványosabb tárlat. Remek ötletként, illusztrációkkal megismerhetjük a pólós sapka fejlődéstörténetét. Ott a helsinki és sydney-i döntő labdája (utóbbival lőtt négy gólt Benedek Tibor az oroszokkal vívott fináléban) Dömötör Zoltán 4-es számú sapkája az 1964-es tokiói olimpiáról, közben szinte halljuk Szepesi György felejthetetlen rádiós kommentálását: "Lőj, lőj, lőj! Dömötör, lőj… gól!" Demeter szót fogadott és lőtt (ejtett).
Kiss Gergely válogatott köntöse, Athénból Steinmetz Ádám babérkoszorúja, és Kemény Dénes a három olimpiai fináléban viselt ingei is helyet kaptak a kiállításon. Közben párhuzamosan szól a sydneyi, az athéni és a pekingi döntő közvetítése, 2000-ből Knézy Jenő hangja csendül fel: "Benedek, ahogy kell, ahogy kell, Tibikém! A harmadik gólja Benedek Tibinek a döntőben." És akkor itt egy pillanatra le kellett ülnünk sírdogálni.
A vízilabdás vitrin egyik része - Fotó: a szerző felvétele
Ha már Kemény doktor ruhadarabjai. Az ingek mindegyikén ott magyar címer, vagy az olimpiai ötkarika, ehhez pedig kapcsolódik egy sztori Ausztráliából. Csurka Gergely Győzelemre születtek című könyvében olvashatjuk az alábbiakat a korábbi FINA-korifeusról, Gianni Lonziról:
"Lonzival már amúgy is tele volt mindenkinek a hócipője, elvégre elvbarátaival kitalálta, hogy ezen az olimpián a szakvezetők ne tréningruhában dirigáljanak, hanem a megnyitóra szabott felvonóruháik pantallójában osztogassák az igét. Mert ugye ne múljon világesemény anélkül, hogy valami ökörséggel ne tudatosítsák a résztvevőkben, ki az úr a háznál. (Végül annyi engedményre hajlandó volt, hogy a vasalt szövetnadrágot ki lehetett váltani egy helyszínen vásárolt normál ruhadarabbal.)"
Ugyanez Kemény Dénes szavaival a Csurka Gergő-Mezei Dániel páros Kemény évek c. kötetéből:
"Szóval Gianni végig azt hangoztatta, hogy azért kell mindenkinek egyforma hosszú nadrágban pompáznia a kispadon a stábtagok közül, nekem pedig azért kellett két mérkőzést a lelátón eltöltenem, mert a sportág eladhatóságát a fegyelmezettségre, a szabályozottságra lehet ráépíteni. Én pedig közöltem vele - bár gratulálni jött -, hogy szerintem meg az ilyen mérkőzések (a 13-6-ra megnyert finálé – TM.) segítik a sportág eladhatóságát. Ami szintén nem volt elegáns húzás, és szégyellem is magam miatta.
… Mégis, valahogy akkor úgy éreztem, az olimpia súlyához képest annyit szórakozott velünk a kilenc nap során, hogy ez járt. Hiszen nekünk miatta kellett áruházba járkálnunk a rajt előtt, hogy három, egymástól tökéletesen eltérő fazonú emberre - Bucira, a dokira és rám – normális kinézetű szövetnadrágot találjunk, amelyeket nem az angol szabóságban kell legyártatnunk, valahogy ki is néznek, meg nem is gyulladunk meg bennük."
picture

Igaly Diána nem érhette meg ezt a kiállítást - Fotó: a szerző felvétele

Fotó: Eurosport

A legmegrendítőbb vitrin az idén áprilisban elhunyt Igaly Diánának állít emléket. Ott az athéni olimpián nyert aranya, a lövészmellénye, a melegítője és egy kabalafigurája. Kifelé tartva a ruhataros hölgy elárulja, ez a látvány mindenkit sokkolt.
Ezzel egyetértve mi pedig azon gondolkodunk, hogy időszaki kiállítás helyett állandót érdemelne az olimpiák magyar sikereit bemutató tárlat, egy ennél nagyobb helyen, még több érdekességgel, amely már a tokiói sikereknek is emléket állíthatna.
A Világraszóló Bajnokaink – 177 mesés győzelem c. olimpiatörténeti kiállítás még október 10-ig várja látogatóit a Millenáris Parkban.

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés