Másfél hónapos virtuális olimpiával melegít a NOB Tokióra

Nánási Antal

Frissítve 25/04/2021 - 16:44 GMT+2

Az Airbnb-vel a minap bejelentett nagy projekt után itt az újabb olimpiát érintő szokatlan bejelentés.

Zwift

Fotó: Imago

Fel voltunk, fel lehettünk rá készülve, mégis meghökkentő erejű a NOB minapi bejelentése: a tokiói nyári olimpia előtt öt sportágban virtuális olimpiát is rendeznek.

A világjárvány és a vele ránk szakadó karanténhelyzet nagyon sok mindenre megtanította az egész emberiséget. Egy kicsit mindenki elkezdte értékelni, mekkora dolog, hogy akkor és úgy mehet oda, ahova csak akar, és addig marad, ameddig csak a kedve tartja. Jól tudjuk, hogy a koronavírus-járvány magával ragadta a 2020-ra tervezett tokiói olimpiát, amelynek 2021-es megrendezése egyre inkább realitássá válik. Ez utóbbi különösen azért is nagy szó, mivel cikkünk megjelenésének idején Tokió városában, három másik környező prefektúrával együtt, kéthetes rendkívüli állapot van érvényben.
Amikor Thomas Bach NOB-enök, valamint Abe Sinzho akkori japán miniszterelnök 2020 májusában bejelentette az olimpia halasztását, aligha gondolhatta bárki is, hogy egy évvel később két olimpia is jut az emberiségnek. A helyzet pedig, még ha csak kicsit átvitt értelemben is, de pontosan ez, hiszen Olympic Virtual Series (OVS) néven formabontó, virtuális olimpiai sorozatot indít a NOB. Az olimpiai mozgalom csúcsszervezete által jegyzett közlemény szerint május 13-június 23 között öt sportágban versengenek egymással a sportolók, akik kerékpárban, baseballban, evezésben, vitorlázásban, valamint autóversenyzésben mérik össze tudásukat. A sportági világszervezetek támogatását is bíró kezdeményezés hivatalos olimpiai logóval és jogokkal tör be az e-sport piacra, meglehetősen tág harcteret nyitva az amúgy is egyre inkább számottevővé váló piacon. Az ötletgazdák szerint az első virtuális olimpia összefogja az e-sportot, valamint a mozgást igénylő virtuális sportot kedvelőket világszerte, hogy ezzel kicsit tágítsa az olimpia, mint brand nemzetközi piacát, valamint, hogy fejlessze az egyes sportágakat.
Thomas Bach, a NOB német elnöke igencsak lelkesen indította útjára a merőben új ötlettől vezérelt kezdeményezést:
„Az OVS egy új, teljesen egyedi digitális élmény lesz, amelynek közvetlen célja, hogy a virtuális térben szólítson meg új közönséget az olimpia számára. A koncepció összhangban van az Agenda 2020+5, valamint a NOB digitális stratégiai programjával. A virtuális sorozat az olimpiai értékek előtérbe helyezésével támogatja a sportolást, elsősorban a fiatal korosztályt megszólítva.”
De hogyan is működik majd mindez a gyakorlatban?
Közös pont mind az öt versenyszámban, hogy a résztvevők otthonaikból, vagy edzéshelyeikről bejelentkezve teljesítik a távot, az OVS központi felületén pedig mindeközben láthatják az ellenfelek teljesítményét is. A kerékpárosoknál a már jól ismert Zwift alkalmazás lesz az a terep, amely a versenyzőket közös pályára tereli. Ezt a módszert már láthattuk működés közben néhány virtuális versenyen a karantén alatt, majd annak feloldása utáni hetekben. Hasonlóan egyszerű a helyzet az autósportosoknál és az evezősöknél, hiszen mindkét sportág esetében rendelkezésre áll egy szoftver, amelyben az egyes versenyzők multiplayer üzemmódban egyszerre többekkel is versenyezhetnek. A számunkra leginkább égető kérdés, hogy hogyan fog kinézni egy virtuális baseball mérkőzés, valamint egy vitorlás futam? A NOB elképzelése szerint ezeknél a sportoknál is egy szoftver jelenti majd a közös nevezőt és a versengést megteremtő platformot.
picture

Virtuális Flandria - Evenepoel, Van Avermaet és Stuyven

Fotó: Eurosport

A sportági szövetségek közül az országúti kerékpárosok világszervezete, az UCI első embere, David Lappartient kommentálta a bejelentést. A másodállásban a NOB E-sport szekciójának vezetőként tevékenykedő francia sportdiplomata, márcsak kettős érintettsége okán is, az öröm hangjain szólalt meg reakciójában:
„Mindkét általam képviselt szervezet nevében örömmel veszek részt a valaha volt első virtuális olimpiai sorozatban. Rengeteg sportági világszervezetnek van már jól bejáratott, értékes virtuális versenyzési infrastruktúrája. Az ebben rejlő értéket most, kiegészítve a NOB és a szoftverfejlesztők munkájával, hoztuk létre a virtuális olimpiai sorozatot, amely esemény izgalmas lépés mind a virtuális sport, mind pedig a Nemzetközi Olimpiai Bizottság számára.”
A NOB célja, az igazi olimpiához hasonlóan, a fiatal korosztály minél nagyobb hányadának megszólítása egyrészt az olimpia követése, mind pedig a rendszeres sportolás irányába. A formabontó kezdeményezés versenyeit egyébként bárki ingyenesen figyelemmel követheti majd a www.olympicchannel.com honlapon. Arról egyelőre nincs tudomásunk, hogy a virtuális olimpia bármely versenyszámában lesz-e magyar érdekeltség.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés