A klímaváltozás miatt szinte már egyik korábbi házigazda se tudna újra téli olimpiát rendezni

MTI

Publikálva 20/01/2022 - 14:51 GMT+1

Az 1972-es téli olimpia helyszíne, Szapporo az egyetlen kivétel, a másik 20 rendező város a változó klíma miatt alkalmatlan a jövőbeli játékok megrendezésére- állítja egy friss tanulmány.

Alpensia Center- a 2018-as olimpia síugró versenyeinek helyszíne (The Guardian)

Fotó: Other Agency

A téli olimpiák eddigi 21 rendező városa közül jelenleg csupán egy alkalmas rá, hogy az időjárás szempontjából a jövőben is kedvező és biztonságos feltételek mellett adhasson otthont havas-jeges ötkarikás játékoknak - állítja egy friss tanulmány, amelyet az insidethegames.biz ismertetett.

A portál az elemzésből kiemeli, hogy a helyzet csupán akkor változhat jó irányba, ha megfelelően kezelik a klímaváltozás okozta gondokat.
A kanadai Waterloo Egyetem kutatói jutottak arra a következtetésre, hogy a globális károsanyag-kibocsátás csökkentésének eddigi kudarca miatt a korábbi rendező városok közül csak egyben - az 1972-ben vendéglátó japán Szapporóban - megfelelőek a klimatikus viszonyok egy jövőbeni téli olimpia lebonyolításához. A kanadai, osztrák és egyesült államokbeli kutatók bevonásával készült tanulmány arra figyelmeztetett, hogy az éghajlatváltozás különösen az északi féltekén korlátozza a játékok megrendezhetőségét. Ha azonban sikerül elérni a párizsi klímaegyezmény céljait, akkor a megbízható házigazdák száma a globális felmelegedés világszintű mérséklésében nyolcra emelkedne - áll az analízisben.
A 2015-ben 194 ország által aláírt nemzetközi megállapodásban fő célként fogalmazták meg a károsanyag-kibocsátás csökkentését, és a globális hőmérséklet-emelkedés visszaszorítását, vagyis annak elérését, hogy a Föld légkörének felmelegedését ebben az évszázadban két Celsius-fok alatt tartsák.
A tanulmány szerint a fogadó városok februári átlagos nappali hőmérséklete folyamatosan emelkedett. A rendre februárban sorra kerülő játékokon az 1920-as és 1950-es évek között 0,4 Celsius-fok volt az átlaghőmérséklet, míg az 1960-as és 1990-es évek között ez az érték 3,1 fokra emelkedett. A 21. században pedig átlagosan 6,3 fokot regisztráltak, és ennyi várható az idei, február 4-én megnyíló pekingi olimpián is.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés