Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Váratlan helyről merített a bringás csapat, Ten Hag is benne volt a Tour de France-győzelemben

Szabó Bence

Frissítve 29/07/2022 - 10:31 GMT+2

A Jumbo-Visma csapata nemrég óriási fölénnyel nyerte a Tour de France-t, ami mögött egy év munkája és tervezése áll. A holland sor számos helyről merített inspirációt, többek közt a Manchester United edzőjével, Erik ten Haggal is felvették a kapcsolatot. Az edző rávilágított elmagyarázta meccsterveinek kialakítását, de a beszélgetés a videoelemzések fontosságát is megmutathatta a Jumbónak.

Ten Hag

Fotó: AFP

Többnyire megéri más sportokra is odafigyelni.
Úgy tűnik, Erik ten Hag mostanában mindenben benne van. A Manchester United új menedzsere nagy feladatot vállalt magára, alapjaiban szeretné átalakítani az évek óta alulteljesítő csapat keretét és játékát is. Ehhez gyakran maga verbuvál játékosokat, Christian Eriksent például bevallottan lenyűgözte, de több Hollandiából érkező játékos szerződtetésében is komoly szerepet játszott. Sőt, mint kiderült, egy Tour de France-győzelemből is kivette a részét.
Aki képben van az országúti kerékpárral, az tudja, hogy a nemrég véget ért Francia körversenyen valósággal tarolt a Jumbo-Visma csapata. A holland sor nem csak az összetett győztesnek járó sárga trikót vitte el, de megnyerte a pontversenyt és megszerezte a hegyi összetettért járó pöttyös mezt is, miközben a 21 szakaszból hatszor győzött. Egyértelmű volt, hogy idén ők a világ legjobb csapata.
Ez azonban nem volt mindig így. 2020-ban a Jumbo drámai körülmények között, az utolsó időfutamon veszítette el a versenyt, amikor az addig magabiztosan vezető versenyzőjüket, Primoz Roglicot váratlanul megelőzte a honfitársa, Tadej Pogacar. Tavaly hiába készültek visszavágásra, Roglic már az elején bukott, Pogacar simán nyerte a versenyt, a Jumbo pedig csak a beugró Jonas Vingegaard második helyével vigasztalódhatott.
picture

Christophe Laporte, Wout Van Aert, Jonas Vingegaard, Tiesj Benoot, Sepp Kuss

Fotó: Eurosport

A csapatvezetés azonban nem törődött bele a kudarcba. Merijn Zeeman technikai igazgató télen összeült a teljes stábbal, hogy új módokat találjanak Pogacar legyőzésére. Több ötlet felmerült, például az, hogy inspirálódjanak más sportokból.
Itt került elő az akkor még az Ajaxnál dolgozó Ten Hag neve.
„Erik ten Hag sokat segített nekem. Teljesen más sportban dolgozik, de meg szerettem volna tudni tőle, hogyan találja ki a taktikáját. Mi számára a sport eszenciája? Mi áll egy meccsterv hátterében? Többször tudtam beszélni vele ezekről.”
– mesélte el Zeeman.
Más sportok szakembereit bevonni a tervezésbe furának tűnhet, pláne két ennyire különböző műfaj esetén, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy eredményes. Pep Guardiola például híres arról, hogy különböző helyekről merít inspirációt, de az angol válogatott szövetségi kapitánya, Gareth Southgate is felkereste például kollégáit a rögbi szövetségénél, hogy ötleteket vegyen tőlük.
A begyűjtött gondolatok pedig most is érdekes párhuzamra vezették rá a jumbósokat.
„Olyan tehetségekkel a csapatodban, mint Wout van Aert, Primoz Roglic, Jonas Vingegaard és Steven Kruijswijk, több különböző taktikát is alkalmazhatsz. Úgy, ahogy egy fociedző is kihasználja a jó játékosait egy győzelemhez, úgy tervezhetünk mi is velük, hiszen erős a csapatunk.”
picture

Erik ten Hag (Manchester United)

Fotó: Twitter

Hogy erről a Ten Haggal folytatott beszélgetés folyamán győződtek meg vagy sem, az nem derült ki, mindenesetre biztos, hogy a Jumbónál a videoelemzés fontosságát is felismerték. Ez a műfaj a kerékpársportban még eléggé gyerekcipőben jár, de a holland csapat komoly erőforrásokat ölt bele. Kisebb botrányt kiváltva titokban alkalmazták például egy ismert bringás podcast, a Lanterne Rouge csapatát, de saját embereiket is ráállították a dologra.
„Arra kértük a srácokat, hogy a begyűjtött adatokból vonjanak le következtetéseteket. A fő kérdések azok voltak, mit csinálhatnánk jobban, mit teszünk jól és hogyan viselkednek a riválisaink? Sok beszélgetésünk volt a tél során.”
A másik fő feladat a rivális Pogacar gyengeségeinek megtalálása volt, valami, ami fociban szintén elengedhetetlen része a meccstervek kialakításának. A csapatnál arra a következtetésre jutottak, hogy a szlovén a kimerítő szakaszok végén egy hosszú emelkedőn fogható meg leginkább. Erre építették fel taktikájukat, a terv pedig tökéletesen bejött: a végső győztes Vingegaard a pontosan ilyen 11. szakasz végén adott majd három percet Pogacarnak, ami végül eldöntötte a versenyt.
Hogy a Jumbo győzelme végső soron mennyire vezethető vissza Ten Hagra, arról persze lehetne vitatkozni. Az viszont ismét bebizonyosodott, hogy a nyitott gondolkodás és a más sportokra való odafigyelés eredményre vezet.
Forrás: NOS
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés