Ütés, rúgás, pukizás: a 21. század focijának leghülyébb piros lapjai

Nagy Benjámin

Frissítve 24/12/2021 - 19:28 GMT+1

Vicces, furcsa vagy döbbenetes eseményből az utóbbi időszakban sem volt hiány a pályákon, ennek apropóján olyan pillanatokat kerestünk, amelyeket látva olykor halvány gőzünk nincs, mire gondolt (a költő) a játékos vagy épp a bíró. Utazásra felkészülni, végigjárjuk Európát és Dél-Amerikát is: jó szórakozást!

A 21. század focijának leghülyébb piros lapjai

13+1 értelmetlen kiállítás 2002-től napjainkig – na, meg a győztes.

Adam Lindin Ljungkvist
Kezdjük egyből a legabszurdabbal! Hogy a svéd kilencedosztályban szereplő Pershagen SK játékosa, Adam Lindin Ljungkvist mit evett 2016 júniusában, nem tudni, mindenesetre jobban tette volna, ha a Jarna SK tartalékcsapata elleni meccs előtt valami könnyebb kaját választ. Történt ugyanis, hogy Dany Kako sporttárs (milyen találó vezetéknév az esethez!) két sárga lapot is adott neki, egyszerűen azért, mert Adam barátunk nem bírta magában tartani a bélgázait. „Egyszerűen finganom kellett, mert nagyon rossz volt a gyomrom. Aztán kaptam egy sárga lapot, majd még egyet. Megdöbbentem, mert ez a legfurcsább dolog, amit valaha is átéltem a futballpályán. Megkérdeztem a bírótól: "Mi van, nem lehet fingani a pályán?", amire ő azt válaszolta: "Nem". Lehet, hogy azt hitte, a kezemmel felé tereltem a szagot, de ilyen nem történt” – magyarázta a meccs után. Kako játékvezető erre ezt felelte: „Mindenki hallotta a pályán, hogy mit csinál, és szerintem szándékosan, az ellenfél megzavarása miatt szellentett, ezért állítottam ki.”

Ashley Vickers
Amit Ashley Vickers csinált 2011 márciusában, az több sportágon is átível a focin kívül. A Dorchester és a Havant&Waterlooville meccse 1-1-re állt Angliában, amikor egy Boratra erősen hajazó ruhába öltözött (?) úriember (??), bizonyos Alan Young beszaladt a pályára. A biztonságiak tétlenkedését nagyjából 40 másodperc után a dorchesteriek játékos-edzője, Ashley Vickers unta meg, aki a kezdőkörben olyan mozdulattal terítette le a szurkolót (???), amilyet küzdősportolóktól még az olimpián sem mindig látni. A Havant egyik játékosa Young után dobta a parókát, a spori meg Vickersnek felmutatta a piros lapot. Young később azt mondta, miután földet ért, azt sem tudta, hol van, Vickers pedig elárulta, legalább az vigasztalta, hogy a biztonságiak egyből megköszönték neki az intézkedést.

Bruno Petković
A legfrissebb élmény. A december 15-i Istra-Dinamo Zagreb (0-2) horvát bajnoki 90. percében a vendégek válogatott csatára, Bruno Petković állt oda a megítélt tizenegyeshez, de túl laza akart lenni, és a sípszó után sétálva haladt a labda felé, majd mielőtt elrúgta volna, megtorpant, ezzel megzavarta a kapust. A szabályok értelmében PetkovićStefan Ristovski nem hibázta el, a zágrábiak ezzel legalább azt elmondhatták magukról, hogy emberhátrányban növelték az előnyüket…

David Abraham
Kiállítás, plusz két hét eltiltás. David Abraham alaposan ráfizetett arra, hogy a FrankfurtFreiburg elleni meccsének utolsó percében felöklelte a pálya szélén álló freiburgi edzőt, Christian Streichet. Az argentin védő nem kicsit kapta fel a vizet azon, hogy Streich nem dobta vissza egyből a labdát neki, miközben a frankfurtiak az egyenlítésért hajtottak. Abraham teljes erőből ment neki az edzőnek, aki picit rá is játszott az esetre, de teljesen jogosan járt a piros lap – persze csak azok után, hogy Abraham kimenekült a dühös Freiburg-kispad kutyaszorítójából és kergetéséből. A legrosszabbul egyébként a Frankfurt még pályán lévő játékosai jártak, hiszen így már nem maradt egy utolsó utáni lehetőségük sem a gólszerzésre.

Eden Hazard
Valószínűleg az utóbbi évek egyik, ha nem a legismertebb kiállítása fűződik a szebb napokat is megélt szélső nevéhez. Az angol Ligakupa-elődöntő visszavágóján, 2013 januárjában Hazard megpróbálta minél hamarabb játékba hozni a pályáról kipattanó labdát, mert a Chelsea kétgólos hátrányban volt a Swansea ellen. A walesi csapat lelkes labdaszedője azonban nem akarta siettetni a dolgokat, pici időhúzás és birkózás után ráugrott a labdára, ami miatt Hazard rúgott egyet a hasa felé, és az oldalát el is találta. A belga bocsánatot kért, majd később azt mondta, hogy nem a srácot célozta, hanem a labdát, de ez nem hatotta meg a játékvezetőt, aki kiállította őt.

Edin Džeko
Nem mindennapi balkán feszkó 2016-ból! A pireuszi görög-bosnyák vb-selejtező 76. percében a bosnyákok 1-0-ra vezettek, amikor a csapatkapitány, Edin Džeko egyszerűen fogta magát, belecsimpaszkodott Sokratis Papastathopoulos lábába és letolta a görög védőJonas Eriksson spori meg a kezét tette fel, benne a második sárga lappal, majd a pirossal – igaz, a Sokratis segítségére siető Kyriakos Papadopouloust is kiállította. A meccs végül 1-1-gyel zárult, miután Georgios Tzavellas a 95. percben egyenlíteni tudott.

Edinson Cavani
Hogy Nicolas Rainville játékvezető mit érzett a 2014 októberi Lens-PSG (1-3) bajnokin, nem tudjuk, de az 53. és az 59. perc között három piros lapot osztott ki, mindhármat második sárga lap után. Edinson Cavani itta meg leginkább a levét az ámokfutásnak, hiszen az 55. percben büntetőből talált be, aztán a szokásos mesterlövészes gólörömével ünnepelt. Rainville ezért sárgát adott neki, aztán amikor az uruguayi csatár számonkérte rajta, hogy miért, kiállította őt, mondván, megérintette a karját. A lefújást követően Laurent Blanc vezetőedző és a párizsiak elnöke, Nasser Al-Khelaifi is méltatlankodott, és azt kérdezték, hogyan lehet, hogy más bírók sosem büntették a „lövésért” Cavanit.

Jamie Carragher
A Liverpool az Arsenal ellen játszott egy emlékezetesen rossz hangulatú FA-kupa-meccset 2002 januárjában. Először Martin Keownt küldte le a pályáról Mike Riley játékvezető, de a buli csak akkor indult igazán, amikor a 70. percben a győztes gólt szerző Dennis Bergkamp a pároslábas szabálytalansága után megkapta a saját piros lapját: a feldühödött Arsenal-szurkolók ugyanis elkezdtek érméket dobálni a pályára, az egyik pedig fejbe találta Jamie Carraghert. A Pool védőjének több sem kellett, felvette a földről a pénzt és visszahajította a nézők közé. Riley egyből kiállította, és bár Carragher bocsánatot kért, így az FA-től nem kapott büntetést, a rendőrségi figyelmeztetést (!) nem úszta meg.

Javier Mascherano
2013 júniusában, vb-selejtezőn Argentína és Ecuador 1-1-es döntetlent játszott egymással, de nem az eredményre emlékezünk elsősorban. Három perccel a rendes játékidő vége előtt az akkor még bőven a Barcelonánál futballozó, azóta már visszavonult Javier Mascherano megsérült, ápolás gyanánt

Jean Fernandes
A 2021. december 12-én rendezett paraguayi szuperkupa-döntő kezdése előtt a Cerro Porteño kapusa, Jean Fernandes elfoglalta a helyét a háló előtt, csakhogy úgy érezte, még picit trollkodnia kellene a rivális Olimpia szurkolóival. Letette a rózsafüzérjét a kapufa mellé, táncolgatott, és tett egy eléggé félreértelmezhető nyakszorítós mozdulatot, ami a saját állítása szerint egy ünneplése, bohóckodásra használt brazil funkzenei mém. Eber Aquino bíró nem így gondolta, visszanézte a VAR segítségével az esetet és provokálásért kiállította Fernandest. Mivel még nem kezdődött el a meccs, a Cerro Porteño nem került emberhátrányba, igaz, a cserekapus, Rodrigo Muñoz három gólt kapott és 3-1-re az Olimpia győzött.

Neymar
A brazil még 19 éves korában, a Santos tehetségeként vitte túlzásba az egyik gólörömét. 2011 áprilisában, a Libertadores-kupában a chilei Colo Colót verték 3-2-re, úgy, hogy Neymar az 51. percben talált be, aztán pár pillanattal később már sétálhatott is le a gyepről. Ünneplés gyanánt ugyanis kiszaladt a szurkolókhoz és hirtelen felkapott a fejére egy, a saját arcképét ábrázoló maszkot, majd annak rendje és módja szerint körbemutogatta magát. A játékvezető ezért sárgát adott neki, ami már a második volt, úgyhogy az öröm hamar felháborodásba csapott át. Egyébként Neymar csak elkezdte a sort, hiszen később még négy (!) kiállítás történt a meccsen, ugyanúgy 3-2-es felosztásban a Santos javára, mint a góloknál.

Robin van Persie
A Barcelona és az Arsenal a 2011-es Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében találkozott egymással. Az első meccset a londoniak nyerték 2-1-re, a visszavágó az 56. percben pedig 1-1-re állt, ám ekkor Massimo Busacca játékvezető kiállította Robin van Persie-t, majd a katalánok két gólt szereztek és továbbjutottak. Van Persie azért kapta meg a második sárga lapját, mert egy leshelyzetnél a sípszót követően bombázta a kapu felé a labdát – állítása szerint egyáltalán nem hallotta a bíró jelzését, pláne úgy, hogy 95.000 néző tombolt a Camp Nou lelátóin. Érdekes vagy sem, Busaccának ez volt az utolsó nagy meccse, majd 2011 júliusában, stílszerűen a FIFA-játékvezetők főnöke lett.

Yoav Ziv
2011. október 20-a örökre beégett a Stoke-szurkolók szemeibe. Szeretett csapatuk 3-0-ra verte a Maccabi Tel-Avivot az Európa-ligában, ráadásul talán soha nem láttak olyan kiállítást, mint amilyet Yoav Ziv kapott. A vendégek izraeli válogatott védőjét Steven N’Zonzi lökte ki az oldalvonalon túlra, aminek következtében kilépett a bal cipőjéből. Hogy ezek után mire gondolt, azt talán a mai napig nem tudja, de rúgott egyet a cipőjébe, ami pont eltalálta a partjelzőt. A telitalálatnak piros lap volt a jutalma.

+1: Kieran Gibbs
Bármelyik olyan pillanatot említhetnénk még, amikor egy játékos kivette vagy kiütötte a bíró kezéből a sárga/piros lapot (nem egy ilyen volt), de akár Josip Šimunić három sárga laposAndre Mariner azonban annyira összezavarodott a 2014-es Chelsea-Arsenal bajnokin, hogy nem is lehetne mással zárni folytatni az összeállítást. A kékek 6-0-ra nyertek, és már a 15. percben, Eden Hazard tizenegyesgólja után 3-0-ra vezettek, ráadásul a büntető előtt emberelőnybe kerültek. Az már érdekesebb, hogy hogyan. Hazard lőtt kapura, Alex Oxlade-Chamberlain kézzel kiütötte a labdát, Mariner pedig jogosan előkapta a piros lapot – csakhogy nem Oxlade-Chamberlainnek, hanem Kieran Gibbsnek mutatta fel. Mentségére szóljon, hogy eléggé hasonlított akkoriban egymásra a két játékos, de abban (is) hibázott, hogy még akkor sem változtatta meg az ítéletét, amikor szó szerint mindenki, még maga Oxlade-Chamberlain is szemtől szembe kiabálta az arcába, hogy Gibbs a labda közelében sem volt. Marriner elnézést kért, Gibbs piros lapját az FA pedig utólag eltörölte. Késő bánat.

… és az abszolút győztes: Jacopo Violani
Ljungkvist vagy épp Vickers is bőven esélyesként indult az abszolút győztes kategóriában, de ami az egyik olasz amatőr bajnokságban történt 2014 januárjában, az teljesen értelmezhetetlen. A Riolo Terme 3-1-re verte a Ponticellit – nyilván sokak fantáziáját nem mozgatná meg ez az információ, de a Riolo Terme csatára, Jacopo Violani tett arról, hogy megismerje a világ őt és a meccset: a gólja után lefutott a pályáról és valamiért izomból belefejelt a kispad szélébe, ami nem bírta el a strapát. A bíró sem, azonnal ki is állította Violanit. Több megjegyzést ide nem is írnánk, beszéljen helyettünk a videó!