Tízéves szünet után védhetett ismét PL-meccsen a veterán angol kapus

Nánási Antal

Publikálva 16/05/2021 - 12:26 GMT+2

Két Newcastle elleni találkozó között ritkán telik el tíz év, Scott Carsonnal azonban mégis éppen ez történt meg.

Scott Carson a Manchester City mezében

A Manchester City veterán harmadik számú kapusa a bajnoki cím luxusának birtokában juthatott ismét szerephez pénteken az angol futball legfelsőbb osztályában.

Scott Carson neve ismerősen csenghet az angol futball kedvelői számára. A 35 esztendős kapus ugyan túl van már pályafutása csúcsán, amelybe egy Liverpoollal szerzett Bajnokok Ligája-győzelem (2005) és egy FA Kupa-siker (2006) is belefért, manapság is a friss Premier League-bajnok Manchester City alkalmazásában áll. A manchesteri polgárokhoz a Derby County csapatától igazolt 2019-ben két évre kölcsönbe, ez a kontraktusa pedig alig két hét múlva, május végén le is jár. Manchesteri időszaka alatt úgy is sikerült két Ligakupa és egy Angol Szuperkupa címet bezsebelnie, hogy tétmérkőzésen egyetlen perc erejéig sem őrizte Pep Guardiola csapatának hálóját. Mivel azonban hétközben a City, köszönhetően a Leicester City Manchester United elleni győzelmének, játék nélkül is bajnok lett, a katalán menedzser számára megnyílt az út, hogy nemes gesztust gyakoroljon a veterán kapuvédővel szemben.
Scott Carson 2011 júliusában hagyta maga mögött az angol futball legfelsőbb osztályát, amikor is Törökországba, Dzsuzsák Balázs későbbi csapatához, a Bursasporhoz igazolt. A török kaland mindössze két évig tartott, 2013 júliusában Carson hazatért, és a másodosztályú Wiganhez igazolt. A korábbi FA Kupa-győztes csapatban újabb két évet töltött el, majd 2015 nyarán aláírt a Derby County csapatához, amelyhez azóta is szerződés köti. Innen került 2019-ben Manchesterbe, ahol folyamatosan harmadik számú kapusként számítottak és számítanak rá. Pep Guardiola azonban péntek este, csapata Newcastle United elleni, a bajnoki cím szempontjából már tét nélküli mérkőzésen a kezdőbe jelölte a veterán kapust, aki így tíz évvel a legutóbbi Premier League szereplését követően jutott ismét szerephez az angol futball legfelsőbb osztályában. Ráadásul, az idén a Premier League-től búcsúzó birminghamiek akkori ellenfele szintén a Newcastle volt. A két Szarkák elleni találkozó között pontosan 3645 nap telt el, ami természetesen rekord a Premier League történetének kapusai között a két mérkőzés közötti leghosszabb szünet műfajában.
„Tegnap tudtam meg, hogy játszani fogok, és hihetetlen boldog vagyok – azt hittem a Premier League számomra már lezárt ügy. Soha nem adtam fel, a kitartás pedig ma megtérül.” -nyilatkozta a pénteki mérkőzés előtt a City debütánsa.
Pep Guardiola épp a Newcastle elleni mérkőzés előtt nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy nem szándékozik pihentetni a kulcsembereit az utolsó fordulókban, hiszen csapatának fel kell készülnie a május 29-i portói Bajnokok Ligája-döntőre. A pihentetés amúgy sem jellemző a katalán menedzserre, aki, mint ahogyan arról cikkünben mi is beszámoltunk, a rotáció rendszerét tökélyre fejlesztve zsebelte be az újabb bajnoki címet csapatával. Kapusposzton egyébként sem jellemző a rotálás, Carson szerepeltetése pedig inkább a hálóőr kétéves türelmes háttérben végzett munkájának elismerése, semmit Ederson pihentetése. Carson szerint már a 2020/2021-es szezon végén is szóba került, hogy lehetőséget kap, de mivel Ederson harcban volt a szezon legjobb kapusának járó díjért (amelyet végül meg is nyert), az angol kapus végül nem jutott szóhoz. A Manchester City-t ismét Anglia trónjára ültető Guardiola egyébként elismerően nyilatkozott a kapussal kapcsolatban:
„Scott régóta velünk van, rengeteget segített nekünk a színfalak mögött.A csapat egy emberként szerette volna, hogy lehetőséget kapjon, én pedig örömmel adtam ezt meg neki. Nagyon jó emberismerő, remek személyisége van. Mindenki nagyon kedveli őt, én pedig szerettem volna, hogy a pályán is részesen legyen a csapat sikerének.”

Pep Guardiola és Scott Carson, Manchester City

A kapus szerződése egyébként május 31-ig köti őt Manchesterbe, így Carson, harmadik számú kapusként, akár még a Bajnokok Ligája döntőjére utazó keretnek is bőven tagja lehet, így pedig akár egy BL-győzelem is kinézhet még neki. A hónap végén aztán hivatalosan vissza kell térnie a Wayne Rooney edzette Derby County-hoz, az ottani szerződése azonban egy hónappal később, június 30-án szintén lejár, hosszabbításról pedig egyelőre nincs szó. Nagy kérdés tehát, hogy a júliusra jó eséllyel szerződés nélkül maradó kapus forszírozza-e még a játékot, vagy 35 évesen, néhány kellemes emlékkel és trófeával, no meg a búcsút jelentő Newcastle elleni mérkőzéssel a háta mögött befejezi-e az aktív pályafutását.
A tízéves szünetet követő újabb Carson mérkőzés egyébként kifejezetten eseménydúsra és emlékezetesre sikeredett, hiszen végül gólgazdag mérkőzést hozott. A csapatok már az elején bekezdtek, hiszen már a félidőre 2-2 állt az eredményjelzőn, a tempóból pedig a második félidőben sem vettek vissza. A mérkőzést végül a City nyerte 4-3-ra, megszerezve ezzel zsinórban a tizenkettedik idegenbeli győzelmet, ami abszolút rekord valamennyi angol profiosztályt figyelembe véve.
Forrás: goal.com