Steven Gerrard szerint az angol válogatott sosem vált valódi csapattá, mert a sztárok nem tudták félretenni az egójukat
Publikálva 08/10/2025 - 10:38 GMT+2
Steven Gerrard 114-szer lépett pályára az angol labdarúgó-válogatottban, de sosem élvezte igazán a nemzetközi meccseket. Szerinte az ő idejükben sosem alakult ki olyan hangulat, amely lehetővé tette volna, hogy valódi csapattá érjenek, és ez meggátolta őket a sikerekben is.
"Azért vagyunk itt, hogy nyerjünk" - Tuchel az angolok Szerbia elleni vb-selejtezőjéről beszélt
Videó forrása: SNTV
Gerrard a 114 pályára lépésével az angol válogatott történetének negyedik legfoglalkoztatottabb játékosa, összesen hat világversenyen képviselte az országot. Három tornán – a 2010-es és a 2014-es világbajnokságon, valamint a 2012-es Európa-bajnokságon – ráadásul csapatkapitányként számítottak rá.
A legtöbb versenyen az esélyesek között tartották számon az angol válogatottat, de a fontosabb mérkőzéseken rendre elbuktak. Gerrard a 14 éven át tartó nemzetközi karrierje során csak negyeddöntőkig jutott Angliával, és a csapat által mutatott játék sem feltétlenül tükrözte a keret minőségét.
Sokan úgy gondolják, Anglia a klasszikus példája annak, hogy egy válogatott nem feltétlenül attól lesz jó, ha behívják az elérhető legjobb játékosokat. Éveken át vitatkoztak arról, megfér-e egymás mellett Gerrard és Frank Lampard, korábban pedig még Paul Scholes is ott volt a középpálya közepére.
Szerintem mindannyian egoista lúzerek voltunk.
- mondta Rio Ferdinand podcastjében Gerrard.
A Liverpool legendájának manapság különösen szúrja a szemét, mennyire jóban van Jamie Carragher, Gary Neville és Scholes, a médiában ugyanis úgy viselkednek, "mintha húsz éve haverok lennének", ehhez képest a válogatottban más volt a helyzet. Sőt: azt is elismerte, hogy manapság ő is közelebb érzi magát Ferdinandhoz, mint amikor aktív játékosok voltak.
"Miért nem hangolódtunk így egymásra, amikor 20, 21, 22, 23 évesek voltunk? Az ego miatt? A rivalizálás miatt? Miért van az, hogy mostanra mindannyian érettebbek lettünk, és az életünk mostani szakaszában közelebb állunk egymáshoz, és jobban megértjük egymást? Miért nem tudtuk ezt megtenni akkor, amikor válogatottak voltunk?
Szerintem ez az angol válogatott kultúrájára vezethető vissza – sosem kapcsolódtunk igazán. Túl sok időt töltöttünk a szobáinkban. Nem barátkoztunk. Nem voltunk csapat. Nem volt olyan pont, amikor egy igazán erős csapattá váltunk volna."
A korábbi középpályás azt is elmondta, hogy sosem volt annyira jó a hangulat a válogatottban, mint a klubcsapatában.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/10/27/image-bf8a2597-8f58-46fd-bcd0-1e2126868ee2.jpeg)
Steven Gerrard
Fotó: Getty Images
"Utáltam. Nem élveztem. Gyűlöltem a hotelszobákat. Eleinte voltak olyan időszakok, amikor magam alatt voltam – teljesen magamba zuhantam. Csak úgy ültem hét órán át a szobámban, és azon agyaltam, mit fogok csinálni. Nem voltak közösségi oldalak, még DVD-lejátszó sem, csak az öt tv-csatorna. Gyakran voltam magam alatt.
A meccseket imádtam. Imádtam, hogy az angol válogatottban focizhatok. Igazán büszke voltam. Az edzéseket is élveztem, de azok is csak 90 percet tettek ki a napból, utána egyedül voltam. Nem éreztem magam egy csapat részének. Egyáltalán nem volt meg a kapocs a csapattársaimmal.
A Liverpoolnál sosem volt ilyen. Azok voltak életem legszebb napjai. Azt éreztem, hogy a stáb figyel rám, és különleges vagyok. Alig vártam, hogy újra ott lehessek. A válogatottban viszont csak a meccseket és az edzéseket vártam – meg azt, hogy utána hazamehessek."
A relatív sikertelenségnek több összetevője is van Gerrard szerint, de a fő okot egyértelműen a hiányzó csapatszellemben látja.
Az én szememben az volt a legnagyobb probléma, hogy nem voltunk csapat. Tehetséges egyének csoportja voltunk, ami sosem működik.
Ez is érdekelhet:
- Közel sem biztos, hogy Neymar odaérhet a világbajnokságra
- Harry Kane a Bundesliga-kalandja elején még biztos volt benne, hogy visszatér az angol bajnokságba
Kapcsolódó témák
Hirdetés
Hirdetés