Az AC Milan korábbi játékosa, Mattia Caldara karrierje ráment a sérülésekre, de talán még éppen időben jelentette be a visszavonulását
Publikálva 16/11/2025 - 18:30 GMT+1
Az Atalanta és az AC Milan egykori nagy tehetségként számon tartott hátvédje, Mattia Caldara mindössze 31 évesen bejelentette visszavonulását, miután sorozatos sérülései miatt mentális problémák gyötörték.
Cristiano Ronaldo első piros lapja: Roberto Martinez szerint szigorú ítélet volt a kiállítás
Videó forrása: SNTV
Az olasz labdarúgás egykori hatalmas hátvédtehetsége, Mattia Caldara 31 évesen véget vetett szenvedéseinek és befejezte aktív pályafutását. A korábban nagy jövő előtt álló hátvéd évek óta súlyos sérülésekkel küzdött, a visszavonulását bejelentő nyílt levelében őszintén vallott az őt gyötrő mentális problémákról.
Most már találtam némi békét, de eltartott egy ideig, mire meghoztam ezt a döntést.
"Kedves futball, búcsút intek neked, úgy döntöttem, hogy befejezem a pályafutásomat. Nem volt könnyű döntés. Ahogy ezt leírni sem az. Újra és újra elolvasom ezeket a szavakat. Talán ez egy módja annak, hogy egy kicsit jobban elfogadjam. Mindez júliusban kezdődött, miután felkerestem egy szakorvost: »Mattia, már nincs porc a bokádban. Ha így folytatod, néhány év múlva protézist kell felhelyeznünk rád.« A testem elárult. Ezúttal talán végleg" – fogalmazott üzenetében Caldara.
A bergamói származású hátvéd szülővárosa csapatában, az Atalantában robbant be a Serie A-ba, a 2016-2017-es és a 2017-2018-as szezonban is kimagaslóan teljesített. Caldara ezt követően 2018 nyarán – akkor igen nagy összegnek számító – 35 millió euróért cserébe nagy reményekkel igazolt az AC Milanhoz, azonban kisebb-nagyobb sérülései miatt szinte egyáltalán nem játszott.
A második milánói évében kölcsönben visszaküldték az Atalantához, de ott sem kerülték el a sérülések. Tulajdonképpen Caldara soha nem volt már képes újból megközelíteni a fiatalon nyújtott teljesítményét, utoljára a 2021-2022-es szezonban a Veneziában volt többnyire egészséges. Ezt követően még az élvonalban a Speziában, legutóbb pedig az olasz másodosztályú Modena csapatában szerepelt.
Az összetört hátvéd őszintén beszélt a mentális egészségével vívott küzdelmeiről is, amelyeket a karrierje során elszenvedett súlyos sérülései okoztak:
"A mentális betegséget nem könnyű szavakkal elmagyarázni. Amíg nem tapasztalod meg, nem tudsz a jelenlétéről vagy a hatásairól. Láthatatlan, de összetörhet. Kívülről nem mindig látszik, csak a következményeket észleled, és ebben a fülsüketítő csendben lassan megváltoztat, elhomályosítja a gondolataidat, egy buborékot hoz létre köréd, ahol bezárva vagy, és egyfajta fogoly leszel. Így volt ez velem is" – vallotta be Caldara.
Nem tudtam többé emelt fővel végigsétálni az utcán. A tükörbe néztem, és nem ismertem magamra.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Olasz vetélytárshoz igazolhat az AC Milan sérülékeny kapusa, több kiszemelt lehet a pótlására
- Újabb Serie A-gólkirály lépett szintet lefelé - az Atalanta csatára Szaúd-Arábiába szerződött
"A fény és a könnyedség már nem volt bennem. Amikor az ember átmegy valami ilyesmin, nemcsak magát bántja, hanem a hozzá közel állókat is. Hónapokig, talán évekig magamra koncentráltam. Megteremtettem a saját világomat, a saját buborékomat magamról, a szükségleteimről, a problémáimról. A feleségem és a szüleim nem merték megkérdezni, hogy vagyok, mert féltek a reakciómtól. Ez nem én voltam. Teljesen kifordultam magamból" – ismerte be a problémáit.
Caldara elmagyarázta, hogy egészen idáig még mindig reménykedett abban, hogy talál egy új csapatot magának, de fizikai állapota miatt nem érdemes folytatnia a sportolást.
"Továbbra is edzettem, egy közelítőizmom problémájából lábadozom. Augusztus végéig edzettem, hogy felkészüljek az új szezonra. Reméltem, hogy keresni fog egy csapat, de folyamatosan küzdöttem a fájdalommal. Augusztus végén tesztoszteron-injekciókat kaptam. Az orvosok azt mondták nekem: »Mattia, a tű nem megy át, nincs rés a sípcsontod és a lábad között. Te döntesz, de ha így folytatod, protézist kell felraknom rád.« Abban a pillanatban döntöttem. Meg voltam győződve, hogy helyesen jártam el, így nincs értelme folytatnom."
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/11/16/image-a3ff5060-4e71-4600-9178-b34abaeaed83.jpeg)
Mattia Caldara
Fotó: Getty Images
Úgy tűnik, Caldara még idejében belátta, hogy rámehet az egészsége, vagy rosszabb esetben az élete, ha tovább köti az ebet a karóhoz, és a figyelmeztetés ellenére folytatná pályafutását.
Ideje volt azt mondani, hogy elég.
"Elég a futballból, és ami még fontosabb, elég a szenvedésből és az ürességből, ami évekig követett" - zárta sorait szomorúan a hátvéd.
Az egykori ígéretes tehetség pályafutása a fizikai problémák miatt nem teljesedhetett ki, és súlyos mentális problémák gyötörték. Egyelőre nem tudjuk, Caldara miként képzeli el a jövőjét a pályán kívüli életben, de bízunk benne, hogy a visszavonulásával járó felismerés helyes irányba tereli őt és megtalálja a számításait valamilyen másik szerepkörben.
Forrás: Football Italia
Kapcsolódó témák
Hirdetés
Hirdetés