Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Így lett a Barcelona legdrágább igazolásából senkinek nem kellő játékos

Sergő Z. András

Frissítve 10/12/2021 - 14:27 GMT+1

Pályája csúcsán lehetne, mégis kérdés, mikor játszik legközelebb Bajnokok Ligája meccset, ha egyáltalán játszik még. A Barcelona kiesésével a Philippe Coutinho BL-jövője is megkérdőjeleződik, a brazil játékos ugyanis egyre kevesebb játéklehetőséget kap, csapata szabadulna tőle. De hogy jutottunk el idáig?

Philippe Coutinho (Barcelona)

Fotó: Getty Images

2018 januárjában Philippe Coutinhót minden idők harmadik legdrágább igazolásaként 135 millió €-ért megvette a Barcelona a Liverpooltól.


A Barcelona azóta sem nyúlt mélyebben a zsebébe, ugyanennyiért vette meg abban a szezonban Ousama Dembelét is, de ennél drágábban senkit. Ennek a transzfernek – a Barcelona szempontjából – két fontos oka volt. Az egyik, hogy 2017 augusztusában Neymar – máig rekordnak számító 222 millió €-s összegért Párizsba igazolt. A másik pedig a tudat, hogy a klub ikonja, Andres Iniesta hamarosan befejezi barcelonai pályafutását.
Miután Neymar miatt fel lett töltve a kassza, a Barcelonának jelentősen romlott a tárgyalási pozíciója, ráadásul sosem rejtették véka alá, hogy szeretnék megvenni az újabb brazilt. Benne látták azt, aki a két távozó játékost egyesíti. A Liverpool egy ideig vonakodott, de végül belement az egyezségbe, Coutinho pedig ezzel teljesíthette álmát, hogy a katalán fővárosban játsszon.

Álom helyett rémálom

Az igazolás azonban könnyen beírhatja magát minden idők leginkább félresikerült darabjai közé.. Hamarosan világossá vált, hogy Coutinho nem tud magas szinten játszani abban a pozícióban, amit új csapatában neki szántak. Egyszerűen előrébb érezte jól magát a középpályán, mint Iniesta, és sokkal inkább középen ahhoz képest, ahol Párizsba távozó honfitársa játszott. Iniesta tipikus középső középpályás volt, Coutinho támadó középpályás, Neymar pedig balszélső.
Új csapatában is sokkal inkább azon a területen érezte volna jól magát, ahol Liverpoolban is lubickolt: egy középső területen, valahol az ellenfél középpályája és védelmi sora között.

Erre azonban a csapatban volt már egy ember, és kizárt dolog volt, hogy átvegye a helyét, akármilyen drága igazolás is volt. Az ő neve: Lionel Messi.

Szóval Coutinho a fő játékmester érdekeit sértette, így rendszerint megtörte a csapat ritmusát azzal, hogy túl sokszor ért labdába, és távolról próbálkozott lövésekkel, gyakran kevés sikerrel. Az angol ’shoot’ (lőni) szó alapján új gúnynevet is kapott: „Shootinho”.

Müncheni remények

2019 júliusában, másfél évvel Coutinho leigazolása után Barcelonába érkezett Antoine Griezmann, ez pedig még tovább nehezítette a brazil helyzetét. Így egy évre kölcsönbe került a Bayern München csapatába, a Barcelonánál ekkor abban reménykedtek, hogy a bajor klub utána végleg megveszi őt.
Itt sem volt több kiegészítő játékosnál, a bajnoki meccsek kevesebb, mint felén volt kezdő. Mindezek mellett a csapat jó évadot zárt, a koronavírus-járvány miatt félbeszakadt szezon végén, augusztusban megnyerték a Bajnokok Ligáját. Coutinho müncheni időszakának csúcsa is ez: a Barcelona ellen 8-2-re megnyert negyeddöntőből két góllal vette ki a részét.
Igazolás mégsem lett belőle, helyette inkább Leroy Sanét vették meg a Manchester City-ből, így a brazil 2020 nyarán visszatért Barcelonába.
Második barcelonai időszaka nem nevezhető a klub legfényesebb szakaszának. Lionel Messi éppen nyílt háborúban állt a nemsokára leköszönő elnökkel, Josep Maria Bartomeuval, és a sokáig jól bevált veterán, Luis Suárez is utolsó napjait töltötte a csapatnál. Az újonnan kinevezett vezetőedző, Ronald Koeman pedig nehezen tudta érvényesíteni tekintélyét.
Ennek ellenére Coutinho ígéretesen kezdte a 2020-21-es szezont, és Koeman kegyeibe került. A kezdőcsapat állandó tagjává vált, mielőtt egy térdsérülés miatt ismét hosszú pihenőre kényszerült (hiszen előtte 2020 májusában az újrainduló Bundesliga első fordulóiban bokasérülés miatt nem tudott pályára lépni).
picture

Coutinho aktív részese volt régi csapatának legnagyobb vereségének.

Fotó: AFP

Talán Newcastle-ba tart?

A brazilnak szinte az egész tavalyi szezont, majd a nyári Copa Américát is ki kellett hagynia, de szeptemberben vissza tudott térni a csapatba. Ronald Koeman utolsó heteit töltötte a csapat élén, a helyére ideiglenesen érkező Sergivel pedig szemlátomást hamar konfrontációba keveredett. A Celta Vigo elleni bajnoki meccsen november elején bejárták a képek az internetet, amelyen Coutinho vonakodva fogadja a hírt, hogy a második félidőre neki kell beállnia a megsérült Ansu Fati helyére.

Láthatóan elege volt a másodhegedűs szerepkörből.

A 29 éves játékos helyzete Xavi érkezése után sem javult. Coutinhót az új vezetőedző első meccsén – az Espanyol elleni 1-0-s hazai győzelem alkalmával – későn cserélték be. A Benfica elleni kulcsfontosságú BL-meccsen a padon maradt, annak ellenére, hogy a Barca továbbjutása múlott a mérkőzésen. Xavi a tizenéves Yusuf Demirt, Nico Gonzálezt és Gavit részesítette előnyben.
A Villarreal ellen a kispadról beállva szerzett egy kései büntetőt, de a Real Betis elleni szombati hazai vereség újabb csalódást okozott. Coutinho először kezdett Xavi alatt, ám jó kezdés után beleszürkült a meccsbe, így kevesebb, mint 60 perc után lecserélték.
„Xavival a szélesség és a vertikalitás sokkal fontosabb, mint a korábbi edzők esetében. Szereti az agresszív középpályásokat, akik az ellenfél vonalán túlra futnak, és tempóval és erővel támadják a teret. Coutinho erre nem képes” – nyilatkozta a BBC-nek Domagoj Kostanjšak futballszakíró. „Soha nem fogjuk látni Coutinho teljes potenciálját a Barcánál, hacsak a rendszer nem hozzá van igazítva, ami finoman szólva is valószínűtlen. Nem illik rá sem a szélső, sem a középpályás szerepkör – és az általa kedvelt 10-es számú szerepkör sem létezik olyan módon, hogy az ő képességeihez igazodjon.”
Valóban, a Barca legnagyobb reménye most Coutinho eladása – ideális esetben egy olyan pénzben gazdag, ambiciózus klubnak, mint a Newcastle -, hogy csökkentse a klub adósságát. Esetleg olyan új igazolásokat is finanszírozni tudjon, mint például a Manchester Citytől megvenni kívánt Ferran Torres, aki Xavi egyik fő célpontja.
Ez mindenesetre még odébb van. Egyelőre annyi tűnik biztosnak, hogy öt egymást követő Bajnokok Ligája szezon után a Barcelona kiesésével egy időre most biztosan európai topfoci nélkül marad a brazil játékos. Hogy mikor tér vissza oda, egyáltalán valaha visszatér-e, nagyban függ a következő egy-két átigazolási időszaktól.
Forrás: www.bbc.com
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés