Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Giroud-t dicsérjük, Deschamps-ot kinevetjük. Persze csak szeretetből.

Eurosport
Eurosport

Publikálva 16/06/2018 - 18:13 GMT+2

Három férfi, egy eset. Ilyen volt a francia-ausztrál vb-meccs Óbudán.

Fotó: Eurosport

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság Franciaország-Ausztrália csoportmérkőzését volt szerencsénk a két remek francia-fociszakértő, Szabó Christophe (Omlette du fromage) és Kovács Dávid (Allez l'OM)társaságában néznünk. Riport Óbudáról, ahol talán Didier Deschamps neve hangzott el a legtöbbször köztünk.

Krúdy Gyula és Megyesi Gusztáv nyomában

Dáviddal már az Árpád-hídnál összefutunk, mint kiderül, ugyanazon a HÉV-en utaztunk ("elragadta a hév, ha már a közlekedési eszközöknél tartunk" - mondta volt Hajdú B. István Bixente Lizarazuról a 2000-es Eb egyik meccsén, jut eszünkbe rögtön). Ballagunk a Fő tér felé, Óbuda ezen részének eleve olyan békebeli hangulata van, mintha Szentendrén, vagy a budai Várban sétálnánk, már-már Krúdy Gyula felbukkanását várjuk. Elpillantunk a ház felé, ahol az egyik legnagyobb magyar publicista, a labdarúgásról is egyedi hangon író, 2016-ban elhunyt Megyesi Gusztáv élt, és akinek szép emléktáblát állítottak május elején.
picture

Megyesi_Gusztáv.jpg

Fotó: Eurosport

A francia-ausztrál meccs délben kezdődik, de mi ketten már fél 12-kor elfoglaljuk a helyünket, pontosak vagyunk, mint egy Zidane-passz. E sorok írója egy francia válogatottas mezbe öltözött, Dávid pedig egy Batshuayi feliratú OM-mezt öltött magára. "Vedd fel a szép ruhád, viszlek a bálba " - ahogy a költő mondja. Chris még nincs itt, de inkább mi jöttünk korán. Meghallgatjuk a kevés eredeti gondolatot tartalmazó, inkább közhelyeket puffogtató tévés felvezetést, de Chris még mindig sehol, és amúgy is kevesen tartottak velünk. Dávid a bevonuló francia csapatkapitányt, Hugo Llorist froclizza, aki tényleg nem tűnik valami jó vezértípusnak, faarccal várja a pályára lépést. Amúgy meg lesz még a mi életünkben klasszis hálóőre a francia válogatottnak? (Aztán a 18. percben már kórusban dicsérjük a Spurs kapusát, amikor bravúrral hárította az ausszik gólhelyzetét.)
A kezdőcsapatokat értékeljük egymás között, Dávid szerint indokolt volt az elsőszámúnak tartott szélsőhátvédek lecserélése az USA elleni felkészülési meccs után, így Sidibét Pavard, Mendyt pedig Hernández váltotta. Egyetért ezzel a közben megérkező, a 2006-os francia nemzeti együttes mezét viselő Chris is. Viszont Giroud-t mindannyian a kezdőbe reméltük, még ha Dembélé-vel gyorsabb is a csapat. Az első félidő alapján úgy tűnik, nekünk van igazunk, mert szinte teljesen hiányzik a dinamika kedvenceink játékából, az Mbappé, Griezmann, Dembélé csatárhármas csak kevésszer villantja meg sebességbeli tudását. Nem úgy Chris, aki minden fontos történést azonnal kommentál, és aki még a vb előtt mutatott utat a francia játékosok kiejtésében, úgy tűnik, az M4 Sporton nem látták ezt a pazar és hasznos videót.
A kiejthetetlen nevű franciák a vébén | HosszabbításValószínűleg nem a francia futballisták megnevezése okozza majd a legnagyobb problémát a vébé alatt hazánkban, de némi iránymutatás ezen a téren mindig jól jön. Szabó Christophe, az Omlett du fromage írója ebben sietett a magyar focikedvelők segítségére.
Szerinte ez egy "vasárnap déli ifimeccs" a szünetig, nem vitatkozik vele senki. Várjuk az első félidő végét, mint Jim Carrey az Ace Venturában. Már akkor megállapítjuk, hogy Giroud úgyis beáll még később, rajta kívül Fekirt jósoljuk még beugrónak. 
Megtartjuk saját taktikai értekezletünket, mágnestábla nélkül. Kánonban harsogjuk, hogy változtatni kell, a mindhármunk által rajongott Kantét beáldoznánk - Ausztrália ellen minek három, védekező felfogású, labdaszerző középpályás? -, Fekirt rögtön behoznánk, hogy támadóbb legyen a hadrend. Didier Deschamps természetesen teljesen máshogy gondolkodik, és nem változtat. 

A legszebb öröm a gólöröm

Griezmann tizenegyest érő esetén még tanakodunk, a lassítás után már mindannyian büntetőt kiáltunk. Díjazzuk a gólt és azt is, hogy az Atléticóban maradását fölösleges és értelmetlen külsőségek között, 52 perces (!) dokumentumfilmben bejelentő Griezmann idétlen gólörömét nem látjuk, mert társai bölcsen körbeállják és nem engedik neki elvégezni a szertartást. 
picture

Griezmann_gólöröm.jpg

Fotó: Eurosport

Öt perc sem telik el, amikor meg már a fejünket fogjuk Umtiti értelmetlen, érthetetlen és teljesen felesleges kezezésénél, persze, hogy gólra váltják a büntetőt az ausztrálok. Nem értjük azt sem, miért Griezmannt hozta le Deschamps Giroud kedvéért, miközben ők ketten imádnak és baromi jól is tudnak együtt játszani. Fekir is jön vele együtt, ha lenne cseretotó, királyok lennénk benne. Viszont Fekir Dembélét váltja, marad a három középső középpályás. Repkednek a jelzők a jó öreg Didiert minősítve, amelyek közül a bátortalan és a gyáva a két legenyhébb. Ahogy Tolisso besárgul, Chris kapásból bemondja, hogy jön majd helyette Matuidi, és lőn, ő nyeri a képzeletbeli cseretotót. Mintha DD beépített embere is ott ülne velünk Óbudán. Egy emberként anyázzuk a '98-as világbajnok franciák csékáját. Aztán jön Pogba mindent eldöntő gólja, de mi inkább a találatot előkészítő Giroud-t dicsérjük és az ünneplő Decshamps-ot kinevetjük. Persze csak szeretetből.

Mit csinálsz, Deschamps?

"Olyan edző volt, akit szerettem, ha a csapatomat, a Marseille-t irányította. Ez volt az érzésem a francia válogatottnál is. Viszont ha van egy ilyen csapatod, mint amilyen most neki a vb-n, akkor nem csak egyféleképpen kellene ennek a tizenegynek játszania. Miközben erre volt törekvés a felkészülési meccsek során, itt, a tétnél az első meccsen ennek nem volt nyoma. Sokszor a hátrányára válik, hogy megrökönyödötten ragaszkodik az általa favorizált profilú játékosokhoz. Ha különböző profilú embereket rak föl a pályára, az nem jelenti azt, hogy egyben is fog működni. Ez a baja. Nem nagyon láttunk rendszert, azt, hogy meglennének azok az elemek, akik összerakják a kollektívát. Már-már domenechi szintű volt. Peru ellen sok párharcra kerül majd sor, egyelőre nem úgy néz ki nekem, hogy ez a csapat erre nagyon készülne." - mondta meccs utáni értékelésében Kovács Dávid.
picture

Deschamps.jpg

Fotó: Eurosport

"Szerintem Deschamps sokszor úgy vág neki a meccseknek, hogy alapvetően már a kezdeti játékterv is hibádzik. Furcsán fogja meg a meccseket. Betömörülő, védekező csapat ellen nem olyan csapatot rak össze, amely kijátssza a rivális védelmét. Hanem inkább azt mondja: 'A felkészülési meccsek alapján azt látom, hogy átváltásokban gyorsabbak vagyunk, Mpabbé, Griezmann, Dembélé. Nem kell Giroud, mert ő csak lassítja a játékot.' Ezt a játékot erőlteti, pedig nem működik, és ezzel egy időben nem mer még egy lépést megtenni, és mondjuk levenni egy középpályást, amivel kicsit felpörgethetné a csapatot. A jelmondat: az első meccset nem szabad elrontani. Volt egy meccs 2014-ben, amikor szintén több sebességet kellett behozni a játékba, erre behozta Loïc Rémyt. Egy szélsőt, aki ugyanúgy el volt szigetelve. Semmi nem érvényesült az elképzeléséből. Deschamps így gondolkodik. Azok az intelmek, amiket ő megad, nem feltétlenül arra vezetnek, hogy ők kiegészítik egymást. A Marseille-ben Thauvin akkor tud igazán érvényesülni, amikor Ocampos is olyan befutásokat végez, amik teret adnak neki. Deschamps minden meccset úgy közelít meg, hogy azt mondja, az ellenfélnek okozzunk problémákat. Lehet, hogy bele fog nyúlni a csapatba, Dánia ellen biztos, hogy több területünk lesz. Peru meg nagyon kellemetlen ellenfél, az egy ronda meccs lesz. Kanté, Matuidi és Giroud is ott lehet a kezdőben, az izmot akarhatja majd felpakolni Deschamps. " - fejtette ki Szabó Christophe. 
Még együtt nevetünk Gazdag József poénján, aztán elbúcsúzunk, ennyi volt mára a francia kapcsolat. 
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés