Az elkötelezett foci-rajongók tuti fejből tudják, másoknak viszont érdekes lehet: a vb-k történetnek első és eddigi utolsó döntőjében pontosan ugyanaz az eredmény született.
De ennél azért több infót hoztunk a két eseményről.

1930 – az első labdarúgó világbajnokság

Foci-vb
Foci-vb: Pulisic volt az amerikaiak nyerőembere, az USA jutott nyolcaddöntőbe
6 ÓRÁJA
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) 1928-ban a francia Jules Rimet és Maurice Delaunay ötlete alapján határozta el, hogy a nemzeti válogatottak számára kiírja a már akkor is legnépszerűbb sportág világbajnokságát.
A gondolat két év múlva realizálódott, 1930 júliusában Uruguay, pontosabban fővárosa, Montevideo rendezhette meg az első tornát. Azért a dél-amerikai ország lett a szerencsés kiválasztott, mert csapata 1924-ben és 1928-ban is olimpiai bajnok volt.
A nagy távolság miatt csak négy európai - a belga, a francia, a román és a jugoszláv - válogatott utazott el a vb-re. A legnagyobb hiányzók az angolok voltak, a "futball feltalálói" ugyanis egészen 1950-ig nem léptek be az 1904-ben alapított FIFA-ba, így a premierre sem kaptak meghívást.
Elődöntők:
Argentína-Egyesült Államok 6-1 (1-0)
Gólszerzők: Monti (20.), Scopelli (56.), Stabile (69., 87.), Peucelle (80., 85.), illetve Brown (89.)
Uruguay-Jugoszlávia 6-1 (3-1)
Gólszerzők: Cea (19., 66., 72.), Anselmo (21., 23.), Iriarte (63.), illetve Vujadinovic (4.)
Döntő (1930.07.30.):
Uruguay-Argentína 4-2 (1-2)
Montevideo, 68 346 néző, vezette: Langenus (belga)
Gólszerzők: Dorado (12.), Cea (57.), Iriarte (68.), Castro (89.), illetve Peucelle (20.), Stabile (37.)
Uruguay:
Ballestrero - Nasazzi, Mascheroni - Andrade, Fernandez, Gestido - Dorado, Scarone, Castro, Cea, Iriarte
Argentína:
Botasso - Della Torre, Paternoster - J. Evaristo, Monti, Suarez - Peucelle, Varallo, Stabile, Ferreira, M. Evaristo
A 3. helyért nem játszottak.
Érdekességek:
  • Gólkirály: Guillermo Stabile (Argentína) 8 gól.
  • Az első világbajnoki mérkőzésen Franciaország 4-1-re legyőzte Mexikót, a történelmi első gólt Lucien Laurent szerezte a 19. percben.
  • Az első kiállított játékos a perui csapatkapitány, Mario de las Casas volt, akit a mindössze 300 néző előtt lejátszott Románia-Peru (3-1) összecsapáson küldtek az öltözőbe.
  • Mesterhármast a vb-történelemben először az argentin Guillermo Stabile ért el: a mexikóiak hálóját vette be háromszor.
  • A 18 mérkőzésen 70 gólt értek el a játékosok, ez találkozónként 3,88-as átlagnak felel meg.

2018 – az eddigi utolsó vb

A futballtörténelemben először a 2018-as világbajnokságra a nemzetközi szövetség valamennyi tagállama nevezett, így a rendezőként biztos résztvevő Oroszországon kívül 208 ország képviseltette magát a selejtezőkön.
A magyar válogatott folytatta 1986 óta tartó rossz sorozatát, azaz nem jutott ki a 32 csapatos mezőnybe: a selejtezők során négy győzelem és öt vereség mellett egy döntetlent ért el, így Portugália és Svájc mögött, de Feröer-szigetek, Lettország és a sereghajtó Andorra előtt a harmadik helyet szerezte meg a csoportjában.
Noha a címvédő Németország 1938 óta először már az első körben búcsúzott, és 1982 óta először egyetlen afrikai csapat sem élte túl a csoportkört, a torna igazi szenzációját a videobíró bevezetése jelentette, amelynek nagy hatása volt abban, hogy rekordszámú büntetőt ítéltek a játékvezetők.
Az egyenes kieséses szakaszban a horvátok történetük legjobb szerepléseként úgy meneteltek a fináléig, hogy mindhárom meccsükön túlórára kényszerültek: a nyolcaddöntőben Dániát és a negyeddöntőben Oroszországot 11-esekkel, míg a legjobb négy között Angliát hosszabbításban múlták felül.
A trófeát aztán Franciaország emelhette magasba, így sorozatban negyedszer európai diadal született, amelyre korábban még nem volt példa.
Horvátország-Anglia 2-1 (0-1, 1-1, 1-1)
gólszerzők: Perisic (68.), Mandzukic (109.), illetve Trippier (5.)
Harmadik helyért:
Belgium-Anglia 2-0
Döntő (2018.07.15.):
Franciaország-Horvátország 4-2 (2-1)
Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző, vezette: Pitana (argentin)
Gólszerzők: Mandzukic (18., öngól), Griezmann (38., 11-esből), Pogba (59.), Mbappé (65.), illetve Perisic (28.), Mandzukic (69.)
Franciaország:
Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kante (Nzonzi, 55.) - Mbappé, Griezmann, Mazuidi (Tolisso, 73.) - Giroud (Fekir, 81.)
Horvátország:
Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (Pjaca, 81.) - Rakitic, Brozovic - Rebic (Kramaric, 71.), Modric, Perisic - Mandzukic
  • Gólkirály: Harry Kane (Anglia) 6 találattal.
  • Rafael Marquez ötödik világbajnokságán szerepelt, ezzel beállította a német Lothar Matthäus, az olasz Gianluigi Buffon és a hozzá hasonlóan mexikói Antonio Carbajal csúcsát.
  • Esszam el-Hadarj lett minden idők legidősebb pályára lépett játékosa a vb-k történetében: az egyiptomi kapus 45 évesen és 161 naposan a csoportkör utolsó fordulójában kapott lehetőséget a már biztos búcsúzó együttesben.
  • Sporttörténelmi eset volt, hogy a csoportkörben a fair play döntött a továbbjutásról, ugyanis Japán azzal előzte meg Szenegált, hogy kevesebb sárga lapot kapott.
  • Összesen 11 városban rendezték a mérkőzéseket: Moszkva, Szentpétervár, Szocsi, Volgográd, Rosztov, Nyizsnyij Novgorod, Kazany, Szamara, Szaranszk, Kalinyingrád és Jekatyerinburg volt házigazda, a fővárosban két stadion volt helyszín.
  • A 64 mérkőzésen 169 gól született, ez 2,64-es mérkőzésenkénti gólátlagot jelent.