Styles: „Végtelenül megtisztelő, hogy Magyarországért játszhatok. Ide tartozom”

Callum Styles 2022. március 24-én, Szerbia ellen mutatkozott be a magyar válogatottban, néhány hónappal később pedig tagja volt az Anglia elleni Nemzetek Ligája-meccsen 4-0-ás győzelmet arató csapatnak is. Most arról beszélt egy interjúban, mennyire sokat jelent neki, hogy a magyar válogatott színeiben léphet pályára az Európa-bajnokságon.

Callum Styles

Fotó: AFP

Ezt még a 2022-es Anglia elleni győzelmet követően mondta Callum Styles. Az Angliában született magyar-brit kettős állampolgár 2018 óta a Barnsley játékosa, de a szezont a Sunderlandnél töltötte kölcsönben.
Styles megsérült az Izrael elleni felkészülései meccsen, de szerencsére nincs komoly baj, így ott lehet a válogatott Svájc elleni első csoportmeccsén szombaton, Kölnben.
Nagyon szeret Magyarország színeiben játszani, és már alig várja az Eb-t. Persze nem tesz úgy, mintha egész gyerekkorában Puskásról szóló sztorikat hallgatott volna, miközben gulyáslevest szürcsölgetett, és Liszt Ferenc rapszódiáit dúdolgatta.
Ellenkezőleg, gyerekkorában semmit sem tudott Magyarországról. Azzal volt mindössze képben, hogy az anyai nagyszülei, Jan és Magdolna eredetileg valahonnan Kelet-Európából származnak. Később tudta csak meg, hogy a nagypapa ukrán, a nagymama pedig magyar.
„Gyerekként nem foglalkoztam azzal, hogy ki honnan való” – mesélte Styles. „Csak játszottam, és élveztem az életet. A játékaimmal és a barátaimmal voltam elfoglalva, a nagyszüleim származásával kapcsolatos mélyebb beszélgetésekre csak később került sor.”
picture

A magyar labdarúgó-válogatott: első sor b-j: Callum Styles, Kalmár Zsolt, Sallai Roland és Kerkez Milos, második sor b-j: Dibusz Dénes kapus, Szalai Attila, Loic Nego, Lang Ádám, Varga Barnabás, Willi Orbán, és Szoboszlai Dominik. MTI/Illyés Tibor

Fotó: MTI

Az eredeti terv az volt, hogy Styles és a barátnője 2020 márciusában Magyarországra jön, a covid azonban közbeszólt. Végül két évvel később lépett először magyar földre, amikor csatlakozott a nemzeti tizenegyhez.
Az első időszak elég nehéz volt a számára, tekintve, hogy egy szót sem beszélt magyarul. Ezt a hiányosságát azóta a Duolingo segítségével igyekszik pótolni. A csapat a nyelvi problémák ellenére örült az érkezésének, és a srácok azonnal befogadták.
Nem várták el tőle, hogy el tudja énekelni a magyar himnuszt, egyébként azóta már el tudja, viszont eléggé bejött az új csapattársaknak, amikor előadta 50 Centtől a Candy Shopot.
Nem Styles az egyetlen kettős állampolgár a válogatottban, hisz ott van Dárdai Pál fia, Dárdai Palkó, aki Németországban született, Willi Orban, aki szintúgy, csak neki német az édesapja. Loïc Nego a francia korosztályos válogatottakkal komoly sikereket ért el, majd mivel több mint öt évet Magyarországon játszott, letehette az állampolgársági esküt. Milos Kerkez pedig vajdasági, és az egyik nagymamája, ahogy Styles esetében is, magyar.
„És a kapitányunk, Marco Rossi pedig olasz. Elmesélte nekem, milyen jó fogadtatásban volt része annak ellenére, hogy nem magyar és nincsenek magyar gyökerei. Nagyon sok megbeszélés angolul van, ami sokat segített nekem. A srácok jófejek, egyből befogadtak.”
„Csodálatos élmény volt, amikor először jöttem az országba. Főleg a válogatottban való bemutatkozásommal együtt. A letelepedés sokkal könnyebb volt, mint gondoltam. Azonnal otthon éreztem magam.”
Korábban nem sok esélye lett volna Stylesnak, hogy magyarként világversenyen szerepeljen, hisz sokáig az 1986-os világbajnokság volt az utolsó nagy esemény, ahová kijutott a magyar válogatott. Azonban a 2016-os Európa-bajnoksággal megtört a jég, hisz azóta zsinórban ez már a harmadik Eb, amelyre kvalifikálta magát a csapat.
picture

Callum Styles

Fotó: AFP

Ezúttal ráadásul veretlenül jutott tovább a válogatott a csoportjából. A srácok 14 meccsen keresztül nem kaptak ki, a sorozat az írek elleni felkészülési meccsen szakadt csak meg nemrégiben.
„Tiszta őrület volt az ünneplés, miután bebiztosítottuk a kijutást. Nagyon jól működtünk csapatként, meccsről-meccsre, évről-évre jobban játszottunk. Amikor megvertük Angliát, az meglepetés volt. A kapitány komoly változást hozott. Nagyon sokat léptünk előre, úgy érzem, hogy egy remek csapat vagyunk.”
„Szoboszlai Dominik egy világklasszis játékos, igazi vezéregyéniség. Edzéseken nyugodt, de a fontos meccseken extra százalékot tud hozzátenni a játékhoz.
„Persze a lényeg, hogy egy csapat vagyunk. Nem kell elszállni, de a nyugodt önbizalom azért ott lehet, hisz megmutattuk már, hogy akár a topcsapatokkal is fel tudjuk venni a versenyt. Persze most nagy lesz a nyomás, és sok meccs eldőlhet így is, úgy is, de jó a csapatunk, úgyhogy remélem, továbbjutunk.”
Stylest egyelőre nem igazán foglalkoztatja, hogy mi lesz vele klubszinten.
„Most az Eb-re koncentrálok, hogy a legjobbamat nyújtsam a magyar válogatottban. Minden más majd alakul magától.”
picture

Styles Callum, Tömő Attila csapatmenedzser, Szoboszlai Dominik, Dárdai Márton és Csoboth Kevin (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Fotó: MTI

A szülei és a barátnője is ott lesznek az Eb-n. Vajon addig ők is megtanulják a magyar himnuszt?
„Már tudják. Már énekeltük együtt.”
Amikor Styles magára ölti a magyar mezt, a nagymamájára gondol. Arra, hogy vajon mit szólna, ha látná őt a magyar válogatottban pályára lépni.
„Nagyon különleges dolog ez a család anyai ága számára. Végtelenül megtisztelő, hogy Magyarországért játszhatok. Ide tartozom.”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés