Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Beszólt a pénzeszsák City-PSG duónak a Bayern korábbi vezetője

Nánási Antal

Publikálva 13/11/2021 - 11:41 GMT+1

Sokan sok helyről rúgtak már bele az újgazdag klubokba, ehhez a társasághoz csatlakozott most Uli Hoeness.

Uli Hoeness

Fotó: Getty Images

Nehéz dolog manapság Manchester City vagy PSG szurkolónak lenni, az ember ugyanis kis túlzással nem tud olyan irányba nézni, ahonnan ne kritizálnák szeretett csapatát. Való igaz, a két arab pénzből európai csúcsklubbá pumpált egyesület talán némileg rá is szolgált az átlagtól meredekebb véleményekre, persze szigorúan a hagyományos finanszírozású csapatok szemszögéből nézve. Amíg ugyanis más kluboknak például egy új stadion felépítéséhez hosszú évekre elnyújtott hitelek felvételére van szüksége (lásd: Tottenham), addig a City és a PSG gondja leginkább abban merül ki, hogy megpróbálják a számtalan ajtajukon kopogtató szponzorjelöltekről elhitetni, hogy tulajdonosi hátterük valójában nem egyezik meg a csapatot birtokló személyekkel. Nem véletlen, hogy az elmúlt hetekben szaúdi kézbe kerülő Newcastle United adás-vételének másnapján a Premier League további tizenkilenc klubja, egyetlen ellenszavazat mellett, rögtön megszavazta, hogy a tulajdonosok érdekeltségébe tartozó cégeken keresztül a csapatokat birtokló üzleti körök ne pumpálhassanak korlátlan mennyiségű pénzt csapataikba. Nem nehéz kitalálni, hogy az egy szem ellenszavazat a Manchester City képviselőjéhez köthető.
Uli Hoeness hosszú éveken keresztül szolgálta előbb játékosként, majd elnökként a Bayern Münchent, amelynek éléről 2019-ben, mandátumának lejártát követően köszönt le. Karl Heinz Rummennigge ügyvezetővel kemény párost alkotva vezették a bajor sztárklubot hosszú éveken keresztül, amelynek idejére esett a mondhatni szokásos bajnoki címek mellett a történelmi triplázás is 2013-ban. Hoeness sportvezetői sikereit beárnyékolja, hogy különböző adóelkerülési manőverei miatt bő két évet börtönben töltött 2014-2016 között. Ettől függetlenül óriási befolyással bírt a Bayern München háza táján, ha pedig manapság megszólal, az még mindig nagyot üt. Sőt, úgy tűnik, amióta nincs pozícióban és nyugdíjasként él, kicsit szabadabban is fogalmaz.
picture

Uli Hoeneß

Fotó: Getty Images

A minap például a Manchester City és PSG csapatába szállt bele élesen egy német magazin podcastjában elhangzottakkal. Mint ismert, mind az angol, mind pedig a francia csapat dúsgazdag arab befektetők tulajdona, és mindkét csapat mögött futó projekt középpontjában, a most már viszonylag átlagossá vált hazai dominancia mellett, a nemzetközi siker található. Szintén közös a két klubban, hogy az elmúlt két Bajnokok Ligája-döntőben egyikük mindig érdekelt volt, a ’City-t idén a Chelsea, míg a PSG-t egy évvel ezelőtt épp a Bayern München fosztotta meg a hőn áhított sikertől. Utóbbi kapcsán tehát igencsak autentikus jelleggel bírnak Hoeness keresetlen szavai:
„Ez a két klub eddig még nem nyert semmit, és tőlünk időről-időre továbbra is ki fognak kapni. Ez abszolút a célunk. Boldog vagyok, amikor megverjük őket, mert ezzel azt üzenjük: «˝a sz*ros pénzetek semmit sem ér»”
picture

Der FC Bayern München gewann in Lissabon gegen PSG die Champions League

Fotó: Getty Images

A bajor klub első emberének mostanság nem ez az első éles kirohanása, a Németország számára kudarccal végződő (búcsú a nyolcaddöntőt követően) 2021-ben megrendezett Euro 2020 után például kerek-perec kijelentette, hogy Toni Kroosnak nincs helye a Nationalelfben. Nem valószínű, hogy a kritika miatt, de a Real Madrid játékosa napokkal az Anglia ellen elveszített nyolcaddöntőt követően bejelentette visszavonulását a válogatottól.
picture

Toni Kroos beendete nach der EURO 2020 seine DFB-Karriere

Fotó: Getty Images

Aki a nemzetközi labdarúgást teljesen kívülállóként akarja figyelni, és a fenti nyilatkozat kerül először a látóterébe, első blikkre nyugodtan igazat adhat Hoenessnek. Ha azonban kicsit beleássa magát az európai csúcsfutball berkeibe, neadjisten még követi is azt, akkor azért kicsit képmutatásnak is hathatnak az elhangzottak. Nehéz ugyanis olyan topklubot mutatni Európában, amely ne bírna külföldi érdekeltséggel, igaz, tegyük hozzá gyorsan, épp Németországban figyelnek a leginkább arra, hogy ezt megpróbálják elkerülni. Ott ugyanis szabály mondja ki, hogy egy-egy klubban nem szerezhet magánember vagy vállalat többségi tulajdonhányadot, ellenben a klub pártoló tagjainak mindenképpen birtokolnia kell a tulajdoni hányad egy részét. Ezen szabály kijátszásáért utálja nagyjából fél Németország a Hoffenheim csapatát, amelyet az SAP-vezér Diettmar Hopp különböző cégein keresztül próbált meg egy kézben összpontosítani.
Az arányok között nyilván bőven vannak különbségek, ezek pedig a Bayern-PSG-Manchester City hármas pénztárca alapú összevetésében kétségkívül a bajor klubot hozzák ki a leggyengébbnek. A két sértett klub azonban, Lionel Messi érkezésével főleg a PSG, talán most cáfolhat rá igazán erre és az ehhez hasonló hangokra. Ehhez nem kell mást tennie, „csak” meg kell nyerni a Bajnokok Ligáját.
Forrás: goal.com
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés