Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Az ilyenkor szokásos orvosi vizsgálat

Eurosport
Eurosport

Publikálva 08/12/2014 - 14:30 GMT+1

Az átigazolási időszakokban naponta olvashatunk az "ilyenkor szokásos orvosi vizsgálat"-ról. Na de mi is ez egészen pontosan?

Fotó: Eurosport

"A két klub megegyezett egymással, a játékosnak már csak az ilyenkor szokásos orvosi vizsgálaton kell átesnie a klubváltáshoz".
Az átigazolási időszakok alkalmával talán ezt a mondatot olvasni legtöbbször a sajtóban, ám azt vélhetően kevesen tudják, mit is takar ez a bizonyos orvosi vizsgálat, amin jó néhány szerződés bukott már meg. A téli - labdarúgó - transzferidőszak közeledtével a BBC utánajárt, mi is történik ilyenkor egy klubnál.
A nyár talán legérdekesebb története Loic Rémyhez köthető: a francia válogatott támadót 8 millió fontért akarta szerződtetni a Liverpool, ám a csatár megbukott az orvosi vizsgálaton. Napokkal később a Chelsea 10,5 millióért megszerezte a támadót - ott megfelelt az egészségi állapota a klubnak.
Ebből a példából is látszik, hogy az orvosi vizsgálat egyáltalán nem nevezhető egységesnek, illetve a klubok nem egyformán kezelik az eredményeket.
"Ami az egyik játékosnak bukás, az a másiknak siker. Sok mindentől függ, hogy egy orvosi vizsgálat sikeres lesz-e vagy sem: milyen része sérülékenyebb egy focistának, mennyibe kerül, mit akar tőle a klub. Ez az egész nem más, mint egy elemzés a kockázatról és a várható haszonról" - magyarázza Dr. Charlotte Cowie, aki korábban a Tottenham és a Fulham orvosi stábjának is tagja volt, jelenleg pedig az angol szövetség edzőközpontjának egyik doktora, majd hozzáteszi: "Nálam egy orvosi vizsgálat legalább négy órán keresztül tart, ám ha egy olyan embernek dolgozol, mint például José Mourinho, aki már jóval a transzferidőszak előtt tudja, kit akar a klubhoz hozni, akkor ezek jobbára csak formaságok."
Nagy általánosságban elmondható, hogy egy ilyen vizsgálat MRI-vizsgálatokból, vértesztből és EKG-ból áll, minden más attól függ, mennyi idő áll az orvosi stáb rendelkezésére.
A szakma alapvetően két különböző vizsgálattípust különböztet meg egymástól: létezik az egyszerű-, valamint az összetett terheléses vizsgálat. Előbbibe tartozik a pulzusméréstől kezdve a guggolásokon át az oxigénfelvétel mérésére tökéletes Cooper-tesztig minden. Ez utóbbi (a vér oxigénfelvételének mértéke) minden állóképességi sportág egyik legfontosabb meghatározója. Emellett főleg az aerob-anaerob küszöbön végzett vizsgálatok eredményeit szokták elemezni. Az összetett terheléses vizsgálat legnépszerűbb tagja a spiroergometriás terhelés, mely alkalmával vagy futószalagon, vagy kerékpár-ergométerrel, vagy evezős ergométerrel dolgoztatják az alanyt, és így vizsgálják az állapotát: mennyire izzad, mennyire savasodik az izomzata (mennyit veszít a vér a lúgosságából), illetve hogy mennyi a játékos maximális oxigénfelvétele. Egy edzett embernél ez az adat terhelés alatt 5-6 liter/perc (nyugalmi helyzetben 300 ml/perc ez az érték).
"Van, hogy egy játékos leletekkel és feljegyzésekkel érkezik hozzánk és van, hogy teljesen üres kézzel jön. Olyan is volt már, hogy részletes feljegyzésekkel érkezett valaki, ám az más nyelven volt, így semmit nem értettünk belőle - avat be a kulisszatitkokba Dr. Cowie. - Azután, hogy a csapatorvos megnézte a játékost, átküldik a fizioterapeutákhoz, ahol erőnléti tesztet végeznek rajta. Itt az lenne az ideális, ha 24-48 órán keresztül vizsgálhatnánk az alanyokat, hogy minden helyzetben lássuk az értékeit. Erre persze a lehetős legritkábban van esély."
"Volt olyan, hogy a játékos a futópadon volt, éppen az vizsgáltuk, hogyan reagál az izomzata a terhelésre, amikor egyszer csak kikéredzkedett telefonálni. Soha többet nem jött vissza. Egy másik csapat hívta, aki több pénzt ajánlott neki" - mesélte ezt már Steve Kemp fizioterapeuta, aki jelenleg szintén az angol szövetség St. George Parkban található létesítményében dolgozik.
Az orvosokon és fizioterapeutákon két esetben van hatalmas nyomás: ha közeledik az átigazolási időszak vége, vagy ha egy másik együttes is üldözi a vizsgált focistát. "Sokszor harcolunk az idővel is, amit úgy kell megtenni, hogy az ne menjen a pontos vizsgálat rovására, hiszen senkinek nem érdeke, hogy sérült vagy nagyon sérülékeny játékost szerződtessen. Persze sokszor nem könnyű magukkal a labdarúgókkal sem, hiszen attól félnek, hogy találunk valami olyan bajt, ami elüti őket a nagy szerződéstől, vagy pedig felfedezzük olyan nyavalyájukat, amikről ők ugyan tudnak, de nem akarják, hogy mi is tudjunk róla... Ha megvizsgálnánk az összes játékost a Premier League-ben, fogadni mernék, hogy legalább a felükről derülnének ki olyan dolgok, amikről még ők sem tudnak" - mondja Kemp. "Persze ha egy menedzser nagyon akar egy játékost, ki vagyunk mi, hogy megakadályozzuk a leigazolását? Elmondunk nekik mindent, amit megtudunk a focistákról, de sokszor már azelőtt eldöntött tény a szerződtetés, hogy megvizsgálnánk bárkit is."
(Via)
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés