/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/08/13/2863699-59019988-2560-1440.png)
Eurosport
Publikálva: 20/03/2021 17:44 GMT
Arról egyelőre nem született még tudományos kutatás, hogy Pep Guardiola megszólalásaival mennyire képes konkrét mozgalmat gerjeszteni, a mostani eset hatására azonban talán a méltán híres és sokat emlegetett brit tudósok közül valaki belevág a projektbe. A Manchester City katalán trénere ugyanis már február derekán
kongatta a vészharangokat
a márciusi válogatott szünet kapcsán, azon aggódva, vajon milyen egészségügyi következményekkel járhat a játékosok elengedése. Az akkor még távolinak tűnő potenciális veszélyforrás immáron elérhető közelségbe került, jövő héten ugyanis világszerte találkoznak a nemzeti válogatottak, hogy ki-ki saját kontinensén vágjon bele, vagy épp folytassa a katari világbajnokság selejtező sorozatát.
A COVID-19 vírus brit mutánsa 2021-ben jócskán átírta a nemzetközi labdarúgás körülményeit, a csapatok napi formája mellé, új elemként bevezetve a vírushelyzet szerinti besorolást. Az elmúlt hetekben láthattuk, amint az RB Leipzig és a Borussia Mönchengladbach egyaránt Budapesten fogadta pályaválasztóként a Bajnokok Ligájában a Liverpoolt és a Manchester City-t, majd azt is, hogy ezen párharcok visszavágóit is a Puskás Arénában játszották le. Arra is akadt példa, hogy az Atletico Madrid hazai pályája a bukaresti Nemzeti Stadion volt a Chelsea ellen, szintén az európai elitsorozatban. A furcsa esetek eredője közös: a vírus brit mutánsa a legtöbb európai országot fokozott óvatosságra inti, aminek gyakorlati megnyilvánulásaként az Egyesült Királyságból érkező személyeket a legtöbb ország kéthetes karanténra kötelezi. Mindennek tetejébe Németország és Ausztria egyenesen be sem engedi a briteket, a BL-csaták mellett ezért fogadta szintén nálunk a Tottenhamet a Wolfsberger AC az Európa Ligában.
000_93B777.jpg
Fotó: Eurosport
Labdarúgás
Florentino Pérez: Úgy kezeltek minket, mintha atombombát dobtunk volna le
18 ÓRA
Mint ahogyan kivételek a Bajnokok Ligája mérkőzések alkalmával sem voltak, úgy a világbajnoki selejtezők sem eshetnek külön elbírálás alá. A PL kluboknak tehát mérlegelniük kell, hogy kik azok a játékosok, akiket úgy is elengednek válogatottjaikhoz, hogy a visszatérés alkalmával számolniuk kell egy tíznapos izolációval. A brit csapatokkal találkozó válogatottaknak meg azt kell szem előtt tartaniuk, hogy egyes játékosokra nem számíthatnak a szigetországi mérkőzések alkalmával, mivel klubjaiknak nem fér bele, hogy egy válogatott meccs miatt további két hétre elveszítsék kulcsjátékosaikat. Ha még ez sem lenne elég, vonjuk be a képbe az Európán kívüli utazásokra kényszerülő játékosokat, valamint klubjaikat, és csavarjuk meg mindezt az országonként változó szabályozásokkal.
A fentiek tükrében nem meglepő, hogy az idő előrehaladtával, és a vírushelyzet eszkalálódásával egyre többen adnak hangot aggodalmuknak, visszhangozva tulajdonképpen Guardiola szavait. A Bayern München sportigazgatója, Hasan Salihamidzic például kerek perec kijelentette, hogy a bajorok nem járulnak hozzá Robert Lewandowski Anglia, valamint David Alaba Skócia elleni idegenbeli válogatottbeli szerepléséhez. A magyar válogatottal egy csoportban szereplő Lengyelország március 31-én a Wembley-ben lesz Anglia ellenfele, a Szabics Imrét egyelőre még a kispadján tudó Ausztria pedig március 25-én vendégeskedik a glasgow-i Hampden Parkban. A blokkolás oka rendkívül egyszerű: Németország számára Anglia és a teljes Egyesült Királyság ún. "mutációs zóna", az onnan visszatérőkre ezért kéthetes karantén vár. Amennyiben a Bajnokok Ligája címvédőjének játékosai pályára lépnének a fenti mérkőzéseken, azzal egészen biztosan kizárnák magukat csapatuk RB Leipzig és Union Berlin elleni Bundesliga találkozóikról, valamint a PSG elleni negyeddöntő mindkét találkozójáról. A Bayern vezetősége pedig erről értelemszerűen hallani sem akar:
„Nem járulunk hozzá a pályára lépésükhöz. Ha változna valami, mérlegeljük, hogy tudjuk-e támogatni.” - erősítette meg főnöke véleményét a Bayern vezetőedzője, Hansi Flick.
Lewandowski és Alaba küzd a labdáért a Lengyelország-Ausztria Európa-bajnoki selejtezőn
Fotó: Eurosport
A másik kontinensre való utazásokban rejlő veszély húrjait pengette meg az FA-Kupában elődöntőbe jutó Southampton menedzsere, Ralph Hasenhüttl. A Liverpool kölcsönjátékosaként a szenteknél szereplő Takumi Minamino ugyanis a szombati mérkőzést követően várhatóan útra kel, hogy ott lehessen a japán válogatott Dél-Korea elleni barátságos (!) mérkőzésén Yokohamában. Annak ellenére, hogy a FIFA ezúttal a klubok hatáskörébe helyezi, elengedik-e játékosaikat a nemzeti csapatokhoz, a Southampton mestere azzal számol, hogy Minamino biztosan útra kel.
„Őszintén szólva elnézve, hogy mennyire nehézkes manapság az utazás, és hogy milyen kacifántos módon kell visszatérjen egy-egy játékosunk, ezt az utat most teljesen nonszensznek érzem. Miközben mi az országot sem hagyhatjuk el, ők egy világjárvány idején keresztül repülik a világot. Akkor tudom csak elfogadni a dolgot, ha a játékosok, visszatérve a válogatottaktól, a rendelkezésünkre tudnak állni. Bízom benne, hogy ez így is lesz.”
000_1HV4NI.jpg
Fotó: Eurosport
Szintén a Premier League-hez kötődik a liverpooli Naby Keita esete, akinek szövetsége megállapodott a klubbal a játékos hazai kötelezettségeivel kapcsolatban. Guineára alapesetben egy Mali és egy Namíbia elleni Afrikai Nemzetek Kupája selejtező vár március 24-én, valamint 28-án, közben a Liverpool viszont számítana a középpályásra az április 4-én esedékes Arsenal elleni idegenbeli bajnokin. Annak érdekében, hogy az Afrikából való visszatérés alkalmával előírt tíznapos izoláció "beleférjen", Keita csak Mali ellen lép pályára a válogatottban, majd azonnal visszatér Angliába.
A fenti kiragadott példák egyelőre az eddig ismert aggályokat és megoldásokat képviselik, a következő napok azonban jó eséllyel sok hasonló nyakatekert kivitelezéseket is hozhatnak.
Labdarúgás
„Ha mérges vagyok rá, Neymarnak hívom, egyébként Neynek”
20 ÓRA
Labdarúgás
Az Atlético Madrid és az Internazionale is visszalépett a Szuperligától
TEGNAP 11:21