Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

A tálibok elől menekülve lett klasszis csatár Dániában, most utódjai élhetik át azt, amit ő

Takács Márton

Frissítve 27/08/2021 - 21:45 GMT+2

Apját a tálibok ölték meg Afganisztánban 21 éve, amikor ő még csak 11 esztendős volt. Dániába menekült a családjával, ahol klassszis labdarúgó lett belőle, lőtt vagy 200 gólt, és már 98-szor viselhette a dán válogatott mezét. Közben sebésznek tanul, 9 nyelven beszél, a Forbes listáján a legbefolyásosabb nők között szerepelt a neve. Következzék Nadia Nadim története!

A dán válogatott egyik legjobbja lett

Fotó: AFP

Napjaink egyik hőse ő az egyáltalán nem szokványos történetével.

Nadia Nadim nem csak egy első osztályú női labdarúgó. Egyúttal menekült is, aki több mint 20 évvel ezelőtt hagyta el a hazáját az édesapját meggyilkoló tálibok miatt. Az azóta eltelt két évtized alatt kiváló góllövő lett a pályán, orvosi diplomát szerzett, és a menekültek szószólója lett világszerte.
Egyik nap, az éjszaka közepén a 11 éves Nadiát, édesanyját és négy testvérét egy Pakisztánba tartó kisbuszba pakolták. A család kénytelen volt elmenekülni otthonukból, az afganisztáni Kabulból, miután apjukat, az afgán hadsereg tábornokát a tálibok megölték, miután 2000-ben átvették a főváros irányítását.
Pakisztánban a család egy hónapig várt arra, hogy egy embercsempész megszerezze a családnak a profiljuknak megfelelő útleveleket. Amikor minden a helyén volt, a család elindult a repülőtérre. A gyerekeket arra utasították, hogy ne beszéljenek, mert attól tartottak, hogy lebuknak, és visszaküldik őket Afganisztánba.
Dániában a Nadim családot két különböző menekülttáborba vitték. Az első veszélyes volt, de két hónap után a család egy sokkal kisebb és biztonságosabb táborba költözött a dániai Aalborg közelében.
Itt a gyerekek félelem nélkül járhattak iskolába és játszhattak is. Ráadásul közvetlenül egy sportkomplexum mellett voltak. A gyerekek a táborban fociztak, akárcsak a sportolók, akiket a szomszédban néztek.
Nadia Nadim a Manchester City mezében
"Ekkor kezdődött a futball iránti megszállottságom, és azóta sem hagytam abba a játékot." – említette korábban Nadia Nadim.
Mintha Nadim eddig elmesélt története nem lenne önmagában is elég elképesztő, a focikarrierje mellett orvosi diplomát is szerzett.
A 9. osztályban egy helyi klinikán megfigyelt egy orvost, és eldöntötte, hogy az orvosi pályát szeretné választani. Az orvosi álom majdnem veszélybe került, amikor Nadim bekerült a dán labdarúgó-válogatottba. Azon a napon, amikor el kellett volna indulnia az edzőtáborba, vizsgáznia kellett. Amikor elmagyarázta helyzetét egy tanácsadónak, azt mondták neki: "Senki sem tud egyszerre focizni és orvos lenni, úgyhogy azt hiszem, választania kell!"
"Be akartam bizonyítani, hogy tévedett." – mondta erről Nadim.
Napközben iskolába járt, este pedig minden nap edzett, megszerezte az alapdiplomáját, majd jelentkezett az orvosi egyetemre, amelyet 2022-ben fog elvégezni. Azok után, amin keresztülment, nem meglepő, hogy Nadim nem fogadja el a mások által felállított korlátokat.
A Medscape-nek adott interjújában Nadim kifejtette: "Ne adjuk fel könnyen, csak azért,mert azt mondták: 'Ezt még soha nem csináltuk. Ez lehetetlen.' Nem hiszem, hogy a lehetetlen létezik. Szerintem, ha valamit meg akarsz csinálni, mindig van rá mód. Csak meg kell találni."
picture

Eb-ezüstérme is van már

Fotó: Imago

Nadim arra használja fel orvostanhallgatói és futballsztár státuszát, hogy más menekültek életében is változást hozzon. A Dán Menekültügyi Tanáccsal együttműködve igyekszik felhívni a figyelmet a menekültek történeteire olyan helyeken, mint Kenya, Jordánia és hazája, Dánia. 2019-ben összefogott az ENSZ-szel, hogy az UNESCO Girl Power kampányával a fiatal nők oktatását népszerűsítse.
Idén augusztus 14-én Nadim a Racing Louisville FC tagjaként mérföldkövet ért el pályafutásában, amikor az amerikai női ligában (NWSL) az ötödik leggyorsabb játékos lett, aki elérte a 30 gólos határt. Az ő találata volt csapata egyetlen gólja aznap a Gotham FC elleni 1-1-es döntetlen alkalmával.
A napokban a BBC-nek foglalta össze röviden a történetét a saját szavaival.
"Ha tudtad, hogy meg fogsz halni, akkor ez így van rendjén. Rendben. Lehet, hogy... de nem tudhatod. Mi fog történni holnap? Meg fogok halni? Vagy még ennél is rosszabbul fogok szenvedni? Azt hiszem, ez a legrosszabb része a menekültlétnek, hogy nem tudod, hova tartozol, vagy hogy mit hoz a holnap.
Afganisztánban születtem, életem első 10 évét ott töltöttem, így mindenre nagyon jól emlékszem. Apám az afgán hadseregben szolgált. Egy nagyon okos, támogató ember volt. Imádta a sportot és a focit is. Ő volt az első, aki adott nekünk egy olyan régi labdát, amelyen fehér és fekete minták voltak. Nagyszerű, nagyszerű ember volt. Sajnos a tálibok megölték, ami nagyon-nagyon megnehezítette a családunk életét.
Így 2000-ben úgy döntöttünk, hogy elhagyjuk az országot, és kisbuszon, repülőn, majd kamionokban Dániába csempésztek minket, ahol egy menekülttáborban kezdtem el focizni, ott szerettem bele a játékba.
Én 21 évvel ezelőtt elmenekültem ezek elől az emberek elől, és most hirtelen az egész országot uralják. Számomra ezt nagyon nehéz megérteni. Megszakad a szívem, ha a jövőre gondolok, különösen a lányok és nők jövőjére az országban. El sem tudom képzelni. Jelenleg nem látom a jövőt."
picture

Idén nyáron igazolt el a PSG-től

Fotó: AFP

Az ő sportolói múltja és jelene viszont parádés. Dániában letelepedve Aalborgban és Viborgban focizott, majd a Skovbakken és a Fortuna Hjørring mezét viselte. Szerepelt a Bajnokok Ligájában, mielőtt Amerikába, először Portlandbe igazolt volna.
Játszott a Manchester Cityben, legutóbb két évet a Paris Saint-Germainnél töltött. Idén nyáron szerződött vissza az USA-ba, a Racing Louisville FC-hez. 2009 óta tagja a dán válogatottnak, már az az évi Európa-bajnokságon is szerepelt. Azóta ott volt az összes Eb-n, 2017-ben ezüstérmes lett új hazájával.
Nadim reméli, hogy története reflektorfénybe hozza a menekültek helyzetét, reményt és együttérzést vált ki a világ többi részén.
picture

Nadia Nadim

Fotó: Getty Images

"Sajnálatos, hogy ennek most így kell lennie, de azt hiszem, mindig emlékeznünk kell arra, hogyan legyünk emberek, vagy hogyan legyünk kedvesek. Mindenkinek eljön egy pillanat az életében, amikor szüksége van egy segítő kézre" - mondta. "A kedvesség nagyon messzire vezethet. Legyetek kedvesek!"
Nadia Nadim 9 nyelven beszél, a Forbes listáján a legbefolyásosabb nők között szerepelt a neve. Napjaink egyik hőse ő az egyáltalán nem szokványos történetével.

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés