Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

40 évesen az Európa-ligában futballozhat a Betis-legenda

Soós Péter

Frissítve 02/06/2021 - 13:11 GMT+2

Joaquín a Real Betis legnagyobb legendája lett, miután 462 mérkőzéssel már ő lépett pályára a legtöbbször a klub színeiben.

Sergio Canales y Joaquín Sánchez (Betis)

Fotó: Getty Images

„A klubnál azt mondták, ha még egy évet ráhúznék, minden további nélkül megtehetem.”

Joaquín Sánchez nem kisebb sevillai futballistát, mint José Ramón Esnaolát hagyta le mérkőzésszámban. Ráadásul ezt úgy érte el, hogy kilenc szezont a klub kötelékén kívül, a Valenciában, a Málagában és a Fiorentinában töltött el. Ez a szám továbbá azért is értékes, mert Esnaola kapus volt – baszk születésű játékosként nyolc évet húzott le a Real Sociedadban, majd 1973-1985 között védett a Betisben, összességében pedig 40 (!) évig szolgálta a klubot más pozíciókban, többek között edzőként.
Cikkünk hőse sem echte sevillai, ő kicsit délebbre, Cádiz mellett, egy tengerparti kisvárosban, El Puerto de Santa Maríában látta meg a napvilágot 1981. július 21-én. 16 évesen kezdte a Betis ifjúsági együttesében, 1999-ben pedig bemutatkozott a B csapatban. Egy évvel később már a felnőttek közt debütált, s hat év alatt több mint 200 találkozón 32 gólt szerzett. A 2004/2005-ös idényben megnyerték a spanyol kupát 28 év után másodszor a klub történelmében. Óriási siker volt ez akkor ott, délen.
picture

Joaquín Sánchez elegido Mejor Jugador de la historia del Betis por los usuarios de Eurosport

Fotó: Other Agency

Ezután kezdett „vándoréletbe”. A Valencia akkor hatalmas összegnek számító, 25 millió eurót fizetett érte, 2006. és 2011. között itt élte második fénykorát a szélső, velük is nyert egy Copa del Reyt 2008-ban. Később kipróbálta magát a Málaga együttesében (2011-13), majd elindult a határon kívülre, és meg sem áll Firenzéig. A Fiorentinában is két szezont töltött el, végül visszatért anyaegyesületéhez 2015-ben, és itt is fejezi majd be pályafutását.

20 szezon az elitben sérülés nélkül

Ami a válogatottat illeti: húszévesen szinte berobbant a Selecciónba 2002-ben, és ki is vitték a dél-koreai-japán közös rendezésű világbajnokságra, ahol beválasztották a torna csapatába, tartalékként. Itt egy-két fájó pont is becsúszott. Emlékezetes, amikor az ő beadása előtt már kint látta a labdát az alapvonalon a partjelző (vö.: csalás), így nem adták meg Fernando Morientes gólját a dél-koreaiak elleni negyeddöntőben. A tizenegyesrúgásoknál pedig ő hibázott… (Érdekes adalék, ott volt a pályán a jelenlegi szövetségi kapitány, Luis Enrique is.)
Visszatérve témánkhoz, a madridi Onda Cero rádió Spanyolország-szerte legendás műsorvezetője, José Ramón de la Morena a rekord kapcsán megkereste az öreg Joaquínt, mi veszi rá arra, hogy még egy évet a legmagasabb szinten töltsön a futballpályákon.
„Biztosítottak a klubnál arról, ha maradni akarok még egy évet, minden további nélkül megtehetem. Azt mondták, nagy kár lenne, ha üres stadionok előtt kellene elbúcsúznom profi karrieremtől. Szerencsésnek érzem magam, hogy folytathatom még egy szezon erejéig. Amikor kétségeim voltak, akkor mondták az üres lelátókat. Meggyőztek.”
Szerencsés a genetikám, elkerültek a sérülések, ez pedig sokat segített abban, hogy még most is itt vagyok.
„Továbbra is jó erőben érzem magam, megkapom a játékperceket is, miért ne? Kilépünk az európai kupaporondra is, és én ott leszek!” – mondta a jobbszélső, aki a hatodik helyen végzett a La Ligában a zöld-fehérekkel, így indulhatnak az Európa-ligában.
picture

Joaquín, en El Hormiguero. @El_Hormiguero

Fotó: Twitter

40 évesen szerepelhet majd a nemzetközi porondon, bár még így sem fér be a „vének tízes listájára” a sorozatban. Bár, ha a döntőig menetelnek, mint ahogy azt Sevillában szokás…

„A VAR olyan eszköz, mely arra lenne hivatott, hogy ezeket az eseteket kétségek nélkül megoldja”

A Spanyolországban nagy port kavart, kezezések körüli büntető-ítélések vagy épp -elmaradásokról Joaquín azt mondta, nagyon sok ilyen eset volt idén, és kezd káosszá válni az egész.
Voltak tiszta tizenegyesek, amiket nem fújtak be, más eseteket meg igen. A VAR segítségével ezeket az eseteket sokkal tisztábban kellene látniuk!
„Amikor egy védő felugrik a csatárral fejelni, nem szoríthatja a teste mellé a kezeit, mert az nem természetes testhelyzet. Ha a lendületvételből adódóan máshogy áll a keze – ami viszont természetes –, és esetleg úgy kezezik vétlenül, az nálam nem tizenegyes. A másik: ha kapura tart egy lövés, és irányt változtat egy kézen, az viszont szerintem tiszta büntető. A köztes pedig, amikor a védő felugrik egy lövésnél, akkor is emelkedik a keze, és ha nem látja a labdát, az ugyancsak vétlen kezezés, itt viszont a bíró tiszte eldönteni, hogy jár-e a tizenegyes.” – mondta az Onda Ceronak.
Joaquín nagy viccmesélő (és poénmester) hírében áll; amikor a műsor végén megkérte a szerkesztő, hogy mesélje el a legutóbbit, amit hallott, megszakadt a vonal. Amikor sikerült ismét elérni a játékost, azt mondta: „hát igen, a visszavonulás előtt álló, veterán focistáknak már nem fizetik a telefonszámlát…” Magát, a végül elmesélt viccet nem lehet lefordítani magyarra, talán még jelen cikk szerzője sem érti kristálytisztán, de legyen elég annyi, hogy utána azonnal bocsánatot kért az asszonytól a két kislánnyal büszkélkedhető családapa.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés