Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Az NBA legendái bookazine kitöltheti a Last Dance és a Kobe Bryantről szóló könyv megjelenése utáni

Eurosport
Eurosport

Publikálva 28/11/2020 - 10:44 GMT+1

Hiánypótló kiadványt olvashatunk magyarul az NBA történetéről.

Fotó: Eurosport

Az NBA legendái címmel jelent meg novemberben magyarul egy hiánypótló bookazine a G-ADAM Kiadó jóvoltából, amelyben az észak-amerikai profi kosárlabdaliga elmúlt évtizedeinek legkiválóbb játékosairól, csapatairól, mérkőzéseiről olvashatunk 132 oldalon át. A Kobe Bryantről szóló könyv után ezzel a kiadvánnyal minden kosárrajongó kihúzhatja a Michael Jordanről szóló és decemberben érkező kötetig.

Alaposan el vannak látva idén olvasnivalóval az NBA szerelmesei. Ahogy a Kobe Bryant - A Fekete Mamba élete című könyvet - részben -, úgy ezt is az amúgy vízilabdás szakíró, Csurka Gergely fordította az NBA Legends alapján, és nagyszerű munkát végzett. 
Kobe Bryant, az NBA munkamániás kívülállója, aki eggyé vált a Los Angeles Lakersszel | EurosportKobe Bryant mindig is arra törekedett, hogy megelőzve Michael Jordant, ő legyen minden idők legnagyobb kosárlabdázója. Bár amit lehetett, megtett ezért, nem sikerült neki, miközben a Kobe Bryant - A Fekete Mamba élete című, idény nyáron, a G-ADAM sportkönyvkiadó gondozásában megjelent kötetből kiderül, hogy ami a dominanciára való intenzív vágyat, az akaratot, a hajtóerőt, a leuralást és az egót illeti, abban Jordan tükörképe volt.
A bookazine segítségével végigszáguldhatunk az NBA elmúlt 60 évén úgy, hogy különböző blokkokban kapunk rengeteg információt. A játékosportrékat tartalmazó fejezetben 18 klasszis kosaras, Kobe Bryant, Jerry West, Larry Bird, Shaquille O'Neal, Michael Jordan, Hakeem Olajuwon, Wilt Chamberlain, Julis Erwing, Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson, LeBron James, David Robinson, Dirk Nowitzki, Bill Russell, Tim Duncan, John Stockton, Kevin Garnett és Karl Malone kapott helyet. Szívesen olvastunk volna több oldalon át Scottie Pippenről is, de ő kimaradt a szaknévsorból.
Aktualitása miatt kiemelkedik ezek közül a Kobe-ról szóló cikk, amelyben remek mondatokat találhatunk. "Hídként kötötte össze Michael Jordan korszakát LeBron James érájával." "Serenához (Williams) és Tigerhez (Woods) hasonlóan csupán a keresztneve alapján felismerjük bárhol a világon."
A kiadványban nem száraz történelmi olvasókönyvet kapunk, amely időrendben mutatja be az NBA történetét, inkább úgy cikázunk végig a különböző sztorik, meccsek és játékosok között, ahogy fénykorában tette Allen Iverson a védők sűrűjében. 
Az 50 ikonikus NBA-játékos c. fejezetben például nincs sorrend, inkább olyan kosarasokat gyűjtöttek össze, "akik valamilyen formában kitörölhetetlen nyomot hagytak az NBA históriájában". Ezért fordulhat elő, hogy az George Mikan áll a lista első helyén a Minneapolis Lakersből, aki végig szemüvegben játszott pályafutása során az 1950-es években. Az érdekes, hogy Jason Kidd nevével előbb találkozunk (4.). mint Jordanével (18.). És bár gazdag ez a válogatás, személy szerint hiányoltuk belőle Grant Hill, Penny Hardaway, Dennis Rodman vagy éppen Manu Ginobili megemlítését. 
Ennél is érdekesebb A 10 legnagyobb edzőlegenda c. blokk, amelyben a trénerként 11 gyűrűt nyerő és 70,4%-os győzelmi mutatóval rendelkező Phil Jackson végzett az első helyen, a Seattle SuperSonicsot 1979-ben, az amerikai válogatottat az atlantai olimpián győzelemre vezető, kiváló Lenny Wilkens és a Detroit Pistonst 2004-ben - éppen Jackson Lakerse ellenében - csúcsra juttató Larry Brown előtt. Csak hatodik lett a San Antonio Spursszel ötszörös bajnok Gregg Popovich, a válogatás még egyetlen aktív edzője. A 10. lett a kilenc bajnoki gyűrű tulajdonosa, a Boston Celtics legendája, Red Auerbach.
E sorok írójához közelebb áll az a Top 3 és a hozzá tartozó indoklás, amelyet Tőrös Balázs vázolt fel a Trash Talknovember 5-i adásában: "Ha full pályafutást kell néznünk, akkor az a kérdés, hogy Popovich top egy, top kettő vagy legfeljebb top három. Tehát Auerbach, Jackson, Popovich. Ezt nem tudod másképpen fogalmazni. Nagyon közel áll hozzám Popovich, megmondom őszintén. Nagyon kompetitív érában volt Auerbach-hoz képest - bocsánat minden Boston-szurkolótól -, Phil Jacksonhoz képest pedig szerintem sokkal többet tud a játéknak az XO részéről, míg Jackson inkább pedagógus volt."
Olvashatunk egy összeállítást 23 ok, amiért Jordan a legnagyobb címmel, "amely hűen illusztrálja, miként ragyogott MJ mindenkinél fényesebben az NBA-ben, és bemutatunk öt extraklasszist, akik méltóak a trónkövetelői címre." Bazska ezt kiegészítendő készített egy videót, amelyben további három extra érvet sorakoztatott fel Michael Jordan GOAT-státusza mellett. 
A szerzők összegyűjtötték Minden idők 10 legnagyobb NBA-mérkőzését is, amelyben három Chicago Bulls-meccs szerepel, a Golden State és a Cleveland Cavaliers egy-egy partija is helyet kapott, ahogy ott van az óriási bunyóról elhíresült 2004-es Detroit-Indiana csata és egy klasszikus Celtics-Lakers is. 
Aki hozzánk hasonlóan már túl van a Last Dance megtekintésén, a Kobe Bryantről szóló könyv elolvasásán, és már nagyon várja a decemberben érkező, a szintén Roland Lazenby által jegyzett Michael Jordan, a levegő ura c. kötetét, annak kiváló időtöltés lesz Az NBA legendái bookazine. Ahogy mindenki másnak is.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés