Szegedi szenzáció: Mikler sérülten parádézott, Pastor a szurkolóknak üzent

Nagy Benjámin

Frissítve 17/02/2023 - 09:26 GMT+1

Kereken 250 nappal a Telekom Veszprém ellen megnyert bajnoki döntő után mutatott ismét valódi életjeleket az OTP Bank-PICK Szeged, hiszen csütörtök este fantasztikus hangulatban győzött a THW Kiel ellen a Bajnokok Ligájában. A feltámadásnak szűk 35 percig csak nyomokban voltak jelei, ám ekkor fordult a kocka, és olyan dolgok történtek a pályán, ami joggal repítette a nyolcaddöntőbe a szegedieket.

Mikler Roland (fotó: pickhandball.hu)

Fotó: From Official Website

A SZOKÁSOS 35 – EGY-KÉT EXTRÁVAL

A PICK Arénába kilátogató 7135 ember 99%-a (a maradék 1% a Németországból a Tisza-partra érkező, egyébként nagyon lelkes és hangos kieli szurkolókat jelentette) hozzászokhatott a szezonban, hogy az erősebb ellenfelekkel szemben általában jól kezd a Szeged, aztán az idő múlásával jönnek a hibák, így kialakul egy akkora hátrány, ami nemhogy csökkenne a hajrában, hanem általában még tovább nő.
Ez 35 percig most is abszolút megvolt, igaz, rögtön a meccs elején akadt néhány olyan húzása Juan Carlos Pastornak, amivel valószínűleg nem csak minket lepett meg. Egyrészt védekezésben 5-1-gyel kezdett, Sebastian Frimmel bal kettes védőként kilépett zavaróba a kieliek irányítójára, Miha Zarabecre, a helyén pedig tökéletesen zárt Borut Mačkovšek– a jobbátlövő Harald Reinkindés a beálló Hendrik Pekeler sem nagyon került helyzetbe eleinte, igaz, Sander Sagosen bőven megtette ezt helyettük. Másrészt jobbátlövőben Kent Robin Tønnesen kezdett támadásban, Imanol Garciandíát cserélte, és nem egyszer lőhetett tisztán.
A problémák itt kezdődtek: ezekből mindössze egy gólt szerzett, és ugyanolyan pontatlan volt, mint a csapat egésze azzal a néhány eladott labdával, belemenéssel, védekezésbeli zavarral, aminek következtében három gólra lépett el a Kiel (6-9). Pastor a 17. perc végén kért először időt, igyekezett cserékkel frissíteni a helyenként ötlettelen támadójátékot, és bár volt egy szokott módon (?) érthetetlennek tűnő húzása (a Reinkind-Weinhold cserére reagálva rövid ideig Frimmel helyére Szita Zoltánt hozta be védekezni bal kettesbe, aki így támadásban megint a balszélen találta magát), úgy tűnt, rendezi a sorokat: a kapuban a Mirko Alilovićot váltó Mikler Roland védéssel nyitott, elöl pedig Rosta Miklós gyűrte szinte hibátlanul Petter Øverbyéket.
Ennek ellenére elmentek néggyel a németek, a szünetben 17-14-re vezettek, majd a második félidő elején egy fájó emberelőnyös szituáció után (hét az öt ellen támadott a Szeged, gól nélkül), 16-20-nál úgy tűnt, el is dönthetik a meccset.
Nem így történt.

A HUSZÁROS HUSZONÖT – SOK EXTRÁVAL ÉS NAGY SZÍVVEL

A Szeged úgy támadt fel a hamvaiból, ahogy annak már éppen ideje volt. Ennek pedig két, a szezonban sokszor hiányzónak látszó dolog állt a hátterében: az akarat és a hit, hogy mínusz négyről is van visszaút a világ egyik legjobb csapata ellen. Hogy nem a levegőbe beszélünk, azt leginkább Szita mutatta meg, aki kapott hideget-meleget az utóbbi hónapokban, mégis olyan magabiztossággal lövöldözte a gólokat középről, ahogy azt például a 2020-as Európa-bajnokságon tette.
Ki kell emelni: középről, merthogy Pastor félig-meddig szintén újat húzott azzal, hogy időnként a zseni-énjét felvillantó Dean Bombač és Szita helyet cserélt, a magyar játékos pedig Garciandíával együtt sokszor meglepően könnyen lőtte át a falat. Három perc alatt 4-0-t produkált a Szeged, és 20-20-nál új meccs kezdődött.
Amiben a sokkal keményebb és koncentráltabb védekezést is eredményező mentalitás mellett a kreativitást is ki lehetett emelni: Mario Šoštaričés később Alexandre Blonz is zseniális labdákat kapott a Bombac, Szita, Garciandía hármas valamelyikétől, nem beszélve Rostáról, aki ismét húzóegyénisége volt a csapatnak, főleg úgy, hogy Bánhidi Bence már a 36. percben megkapta a második két percét (a hajrában ki is állították).

Rosta Miklós

Fotó: MTI

A 49. percben vette át a vezetést a Szeged, és innen indult a Mikler-show: Fraatz ziccerét védte, majd ugyan Sagosen lövéseivel nem tudott mit kezdeni, a hibátlanul befejezett támadásokat bravúrokkal egészítette ki. Öt perccel a vége előtt hárommal ment a PICK, és bár itt, 33-30-nál szó szerint megállt az élet – az óra és az eredményjelző rendszer megadta magát, papírra kellett felírni és stopperrel mérni, mennyi az állás és hogyan telnek a másodpercek –, valójában eldőlt a meccs: jött két Sostaric-gól, majd egy perccel a vége előtt egy újabb óriási Mikler-védés.
A 36-33-as végeredményt Rosta állította be. Ha már 36-33: a Szeged nem az a csapat, amelyik majd’ 70 gólos meccsen szokta verni a Kielt (egyszer sem volt még ennyi gól az egymás elleni történetük során), pláne nem akkor, ha két alapember, Bodó Richárd és Matej Gaber hiányzik a csapatból, a nagy visszatérő, Luka Stepančić pedig egy percet sem kap.
Volt viszont bátorság és lendület, ami egyrészt biztos továbbjutást ér, másrészt lendületet adhat a következő hetekre. Kell is, hiszen következik a Barcelona elleni idegenbeli, valamint a Nantes elleni hazai meccs, és ezek alakítják ki a menetrendet a kieséses szakaszba.

NYILATKOZATOK

A lefújás után Juan Carlos Pastor nem titkoltan a szurkolóknak is üzent: ez az a csapat, amelyiket mindenki látni szeretne Szegeden, és végre mindenki együtt, egymásért és a közönségért harcolt.
„A Kiel nagyszerű csapat, valóban játsszák a kézilabdát, ráadásul mindig fair meccseket játszunk ellenük, így mindenki élvezhette ezt a hatvan percet az Arénában vagy a tv előtt. A második félidőben nagyon magabiztosak voltunk, Roli szenzációsan védett, könnyű gólokat szereztünk a lerohanásokból, magáért beszél, hogy 22 gólt lőttünk és hattal nyertük a második harminc percet. Nagy siker a Kiel ellen nyerni, de megőrizzük a nyugalmunkat, hiszen ha így tudjuk folytatni a szezont, szép célokért harcolhatunk.”
Mikler Roland sérülten védett remekül a hajrában.
„Az első félidőben éreztem egy roppanást a lábamban, de aztán átmozgattam a szünetben és vissza tudtam térni a pályára – remélem, nincs gond. Gratulálok a Kielnek, nagyon jó mérkőzést játszottunk, ők az első félidőben, mi a másodikban, így mindenki picit boldog lehet. Viccet félretéve: nagyon boldogok vagyunk, mert végre sikerült itthon tartanunk a két pontot. Nagyon sokan voltak az Arénában, nagyon jó hangulat volt, a mi második félidőnket a szurkolókat alapozták meg, ez pedig győzelembe torkollott.”
Filíp Jicha vezetőedzőés Sander Sagosen sem nagyon találta a szavakat a Kieltől: mindketten kiemelték, hogy a második félidőben nem működött a védekezésük, mint ahogy azt is, hogy a Bundesliga miatt nagyon sűrű a naptár és szombat este már játszanak a Bundesligában.
„Gratulálok a győzelemhez a Szegednek. Nem játszottunk rosszul, de a második félidő egyáltalán nem úgy alakult, ahogy mi szerettük volna. Nem volt jó napunk, ráadásul a mi kapusainkkal szemben Mikler Roli nagyokat védett, szemben a mi kapusunkkal. Nem találtuk az ellenszert, lerohantak minket és döntő gólokat szereztek. Ezt most le kell nyelnünk, hiszen szombaton már pályára lépünk.”
Bajnokok Ligája, csoportkör, 12. forduló, B-csoport:
OTP Bank - PICK Szeged–THW Kiel (német) 36–33 (14–17)
Szeged, PICK Aréna, 7135 néző. Vezette: Marin, Serradilla (spanyolok)
OTP Bank - Pick Szeged: Alilovic – Sostaric 5, Garciandía 6, Bánhidi 3, Frimmel 4/3, Mackovsek 3, Bombac 4. Csere: Mikler (kapus), Tönnesen 1, Szita 3, Rosta 5, Martins, Blonz 2, Radivojevics. Vezetőedző: Juan Carlos Pastor.
THW Kiel: N. Landin – Fraatz 3, Reinkind 3, Zarabec, Pekeler 4, Sagosen 7, M. Landin 5/3. Csere: Mrkva (kapus), Wiencek 3, Duvnjak 1, Bilyk 3, Överby, Weinhold 3, Johansson 1. Vezetőedző: Filip Jícha.
Hétméteres: 3/3, ill. 3/3.
Kiállítás: 10, ill. 10 perc.