Tour of Slovenia 2022

Full standings

 RidersTeamsTime
1Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates19h 18' 09''
2Rafal Majka
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+12''
3Domen Novak
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious+2' 32''
4Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+2' 42''
5Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+3' 10''
6Nicola Conci
Alpecin - Deceuninck
Alpecin - Deceuninck+3' 17''
7Paul Double
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM+3' 32''
8Joel Nicolau
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 40''
9Fernando Barceló
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 52''
10Davide Gabburo
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+4' 23''
11Fabio Felline
ASTANA PRO
ASTANA PRO+4' 56''
12Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+5' 02''
13Alex Tolio
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+5' 38''
14Sergio Roman Martin
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+5' 53''
15Matej Mohoric
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious+6' 30''
16Jon Agirre
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+6' 48''
17Jonathan Lastra
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+10' 44''
18Jack Burke
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels+11' 41''
19Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
Alpecin - Deceuninck+12' 11''
20Marcin Budzinski
HRE - Mazowsze - Serce Polski
HRE - Mazowsze - Serce Polski+12' 17''
21Luka Mezgec
Team BikeExchange
Team BikeExchange+14' 09''
22Jaka Primozic
Szlovénia
Szlovénia+14' 11''
23Kristian Sbaragli
Alpecin - Deceuninck
Alpecin - Deceuninck+14' 47''
24Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
China Glory Continental Cycling Team+15' 45''
25Alessandro Tonelli
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+15' 55''
26Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+17' 03''
27Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+17' 16''
28Luca Chirico
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+18' 12''
29Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious+18' 31''
30Jan Tratnik
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious+18' 46''
31Aritz Bagues
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+19' 55''
32Jan Polanc
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+20' 53''
33Moran Vermeulen
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels+21' 31''
34Santiago Umba
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+23' 15''
35Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+25' 42''
36Tomasz Budzinski
HRE - Mazowsze - Serce Polski
HRE - Mazowsze - Serce Polski+26' 38''
37Gal Glivar
Adria Mobil
Adria Mobil+28' 11''
38Dylan Hopkins
Ljubljana - Gusto - Santic
Ljubljana - Gusto - Santic+29' 52''
39Carlos Canal
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+30' 05''
40Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+30' 07''
41Iván Moreno
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+30' 19''
42Matevž Govekar
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious+31' 02''
43Asier Etxeberria
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+31' 27''
44Michele Gazzoli
ASTANA PRO
ASTANA PRO+31' 40''
45Txomin Juaristi
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+32' 20''
46Diego Pablo Sevilla
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+33' 48''
47Daniel Turek
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels+36' 32''
48Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+36' 42''
49Martí Márquez
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+36' 43''
50Filippo Fiorelli
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+37' 17''
51Lucas Hamilton
Team BikeExchange
Team BikeExchange+38' 23''
52Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
Alpecin - Deceuninck+38' 24''
53Alessandro Bisolti
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+39' 35''
54Antonio Jesus Soto
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+40' 08''
55Willie Smit
China Glory Continental Cycling Team
China Glory Continental Cycling Team+40' 22''
56Matteo Sobrero
Team BikeExchange
Team BikeExchange+40' 55''
57David Per
Adria Mobil
Adria Mobil+41' 04''
58Conor Schunk
Global 6 Cycling
Global 6 Cycling+41' 19''
59Yevgeniy Gidich
ASTANA PRO
ASTANA PRO+41' 34''
60Kristijan Hocevar
Adria Mobil
Adria Mobil+42' 41''
61Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+43' 43''
62Alessandro Fancellu
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+43' 52''
63Francesco Carollo
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM+44' 11''
64Alexandre Balmer
Team BikeExchange
Team BikeExchange+44' 48''
65Enrico Battaglin
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+44' 53''
66Luca Colnaghi
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+45' 08''
67Unai Iribar
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+45' 31''
68Viktor Potocki
Ljubljana - Gusto - Santic
Ljubljana - Gusto - Santic+46' 08''
69Alexander Konychev
Team BikeExchange
Team BikeExchange+46' 33''
70Dylan Sunderland
Global 6 Cycling
Global 6 Cycling+46' 57''
71Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
China Glory Continental Cycling Team+47' 07''
72Xabier Azparren
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+48' 06''
73Kristjan KOREN
Adria Mobil
Adria Mobil+48' 24''
74Tilen Finkšt
Adria Mobil
Adria Mobil+48' 29''
75Alex Bogna
Alpecin - Deceuninck
Alpecin - Deceuninck+49' 13''
76Dylan Groenewegen
Team BikeExchange
Team BikeExchange+49' 50''
77Campbell Stewart
Team BikeExchange
Team BikeExchange+50' 24''
78Simone Piccolo
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM+51' 15''
79Marceli Boguslawski
HRE - Mazowsze - Serce Polski
HRE - Mazowsze - Serce Polski+51' 56''
80Aljaž Jarc
Adria Mobil
Adria Mobil+52' 26''
81Gleb Brussenskiy
ASTANA PRO
ASTANA PRO+52' 36''
82Davide Martinelli
ASTANA PRO
ASTANA PRO+53' 53''
83Ukko Peltonen
Global 6 Cycling
Global 6 Cycling+53' 56''
84Piotr Brozyna
HRE - Mazowsze - Serce Polski
HRE - Mazowsze - Serce Polski+53' 59''
85Mihael Štajnar
Szlovénia
Szlovénia+54' 07''
86Matej Drinovec
Cycling Team Kranj
Cycling Team Kranj+54' 10''
87Samuele Zoccarato
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+54' 24''
88Hayden Strong
China Glory Continental Cycling Team
China Glory Continental Cycling Team+55' 44''
89Tim Merlier
Alpecin - Deceuninck
Alpecin - Deceuninck+57' 05''
90Samuel Tuka
Dukla Banská Bystrica
Dukla Banská Bystrica+57' 13''
91Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+57' 58''
92Iván Cobo
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+58' 35''
93Matic Žumer
Szlovénia
Szlovénia+59' 24''
94Adam Jordan
Ljubljana - Gusto - Santic
Ljubljana - Gusto - Santic+59' 27''
95Nik Cemažar
Adria Mobil
Adria Mobil+59' 35''
96Gregor Cerne
Szlovénia
Szlovénia+59' 53''
97Sergio Araiz
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+1h 00' 02''
98Rui Oliveira
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1h 01' 07''
99Lukáš Kubiš
Dukla Banská Bystrica
Dukla Banská Bystrica+1h 01' 21''
100Luka Vrhovnik
Szlovénia
Szlovénia+1h 02' 14''
101Max Stedman
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM+1h 02' 14''
102Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
Global 6 Cycling+1h 03' 31''
103Matthias Mangertseder
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels
Team Felbermayr - Simplon - RC Wels+1h 03' 40''
104Pavol Rovder
Dukla Banská Bystrica
Dukla Banská Bystrica+1h 03' 54''
105Jaka Vovk
Cycling Team Kranj
Cycling Team Kranj+1h 04' 44''
106Etienne van Empel
China Glory Continental Cycling Team
China Glory Continental Cycling Team+1h 04' 46''
107Iker Ballarin
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+1h 05' 51''
108Marko Pavlic
Szlovénia
Szlovénia+1h 06' 05''
109Daniel Savini
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM+1h 06' 15''
110Adam Stachowiak
HRE - Mazowsze - Serce Polski
HRE - Mazowsze - Serce Polski+1h 07' 27''
111Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+1h 08' 20''
112Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+1h 08' 41''
113Martin Haring
Dukla Banská Bystrica
Dukla Banská Bystrica+1h 10' 56''
114Luka Ziherl
Cycling Team Kranj
Cycling Team Kranj+1h 11' 38''
115Paul Wright
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM+1h 11' 48''
116Vid Jeromel
Cycling Team Kranj
Cycling Team Kranj+1h 12' 37''
117Patrik Tybor
Dukla Banská Bystrica
Dukla Banská Bystrica+1h 13' 53''
118Pablo Sanchez
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 15' 05''
119Fabijan Kralj
Ljubljana - Gusto - Santic
Ljubljana - Gusto - Santic+1h 18' 03''
120Xeno Young
Global 6 Cycling
Global 6 Cycling+1h 18' 19''
121Leon Šarc
Cycling Team Kranj
Cycling Team Kranj+1h 19' 39''
122Kiaan Watts
Global 6 Cycling
Global 6 Cycling+1h 20' 39''
123Jacopo Cortese
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM
MG.K Vis - Colors for Peace - VPM+1h 23' 51''
124Filip Lohinský
Dukla Banská Bystrica
Dukla Banská Bystrica+1h 24' 13''