Tíz statisztika, ami jól mutatja Evenepoel klasszisát

Bodnár Gergő

Frissítve 30/09/2022 - 17:23 GMT+2

Nem lett a legfiatalabb világbajnok, de utoljára 54 évvel ezelőtt nyertek olyan simán vb-t, mint ő vasárnap. Remco Evenepoel a sportág történetének második olyan versenyzője, aki a juniorok és a profik között is aranyérmes lett.

Tíz statisztika, ami jól mutatja Remco Evenepoel klasszisát

Remco Evenepoel Wollongongban már a 16. győzelmét aratta az idei szezonban. Ebbe a statisztikába a Gullegem Koerse nevű regionális versenyen szerzett első helye is benne van, de ettől még ő a 2022-es szezon legeredményesebb versenyzője.
Jobban áll, mint Tadej Pogačar, akinek Fabio Jakobsen, akinek pedig 13 győzelme van.
Ráadásul Evenepoel vasárnap utolérte a legendás Greg LeMondot, aki eddig a sportág történetének egyetlen olyan versenyzője volt, aki a juniorok, majd a profik között is világbajnoki aranyat tudott nyerni.
Jöjjön most tíz olyan statisztika, amely pontosan bizonyítja Evenepoel klasszisát.

2

Evenepoel a második olyan versenyző a világbajnokságok történetében, aki aranyérmes lett a juniorok és a profik között. Az első Greg LeMond volt, ő 1979-ben Buenos Airesben, majd 1983-ban Altenrheinben szerzett világbajnoki aranyat. Akárcsak Evenepoel esetében, nála is négy év telt el a junior-, majd a felnőtt mezőnyben szerzett győzelem között.

4

Evenepoel mindössze a negyedik olyan versenyző, aki ugyanabban az évben nyert nagy klasszikust, Grand Tourt és világbajnoki címet. Előtte ez Alfredo Bindának (1927: Lombardia, Giro, vb), Eddy Merckx-nek (1971: Milánó-Sanremo+LBL+Lombardia, Tour, vb) és Bernard Hinault-nak (LBL, Giro, vb) sikerült.

6

Még nincs 23 éves, de már hat világbajnoki érmet szerzett. Ezek közül korábban két aranyat a junioroknál nyert (Innsbruck 2018, országúti mezőnyverseny és időfutam), van két időfutam ezüstje a profik között (Wollongong+Harrogate), tavaly pedig hazai pályán lett harmadik Ganna és Van Aert mögött, szintén az időfutamban.

19'43

Az eddigi 95 országúti vb során, csak nyolcszor fordult elő, hogy valaki nagyobb előnnyel ért célba, mint vasárnap Evenepoel. A belga versenyző 2'24-es különbséggel nyert aranyat, a rekord azonban Georges Ronsse nevéhez fűződik. Ő 1928-ban Budapesten, 19 perc 43 másodperccel verte a német Herbert Nebét.

16

Evenepoel Wollongongban már a 16. győzelmét aratta az idei szezonban. Ebben a statisztikában a Gullegem Koerse nevű regionális versenyen szerzett első helye is benne van. A Quick-Step versenyzője jelenleg a legeredményesebb kerékpáros az egész WT-mezőnyben, Tadej Pogačar 14, Fabio Jakobsen 13 győzelemnél jár.

38

A Gullegem Koerse-t is beleszámolva, a 23. születésnapját január végén ünneplő Remco Evenepoel, már 38 profi győzelemnél tart. Profiként először 2019. június 13-án, a belga körversenyen tudott nyerni.

Remco Evenepoel

86

Ennyi top 10-es helyezésnél jár a belga versenyző. A wollongongi győzelem volt Evenepoel 38. sikere profiként, összesen 55 alkalommal állt dobogón, 68-szor végzett az első ötben, és 86-szor került be a top 10-be. Ezt 194 versenynap alatt hozta össze, vagyis 44 százalékban az első tízben zárt.

106

Amióta Evenepoel a Quick-Step versenyzője, 106 napot töltött valamilyen megkülönböztető trikóban. Ezt a statisztikát 12 különböző versenyen hozta össze.

1968

Ilyen messzire kell visszamennünk az időben, hogy hasonlóan sima, vagy nagyobb előnnyel megnyert világbajnoki mezőnyversenyt találjunk. Ötvennégy évvel ezelőtt az olasz Vittorio Adorni 9'51-es különbséggel nyerte meg a vb-t Imolában, Herman Van Springel előtt.

29.752

Majdnem 30.000 kilométert tekert már profiként, és összesen 37 győzelmet gyűjtött a 194 versenynapja alatt. Evenepoel 804 kilométerenként, azaz majdnem minden ötödik versenyén szerzett egy győzelmet.