Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Némi hamburger, sör és semmittevés után a korábbi Tour-győztes már 2022-re készül

Kálmán Laci

Publikálva 30/11/2021 - 10:27 GMT+1

Utolsó szezonjai egyikére készül Geraint Thomas. A Tour de France 2018-as győztese számára az elmúlt néhány év meglehetősen viszontagságosra sikerült. Szó nincs azonban arról, hogy ő már levezetne, úgy gondolja ugyanis, hogy Tadej Pogačar and Primož Roglič legyőzhetők a háromheteseken, ráadásul lehet, hogy a klasszikusokon is valami nagy dobásra készül.

Geraint Thomas

Fotó: Getty Images

Bár karrierje lassan a végéhez közeledik, Geraint Thomas ugyanolyan éhes a győzelemre, mint amikor a csúcson volt.

A 35 éves walesi komoly utat járt be kerékpárosként. Első sikereit pályán aratta, csapatüldözéses versenyeken, ahol háromperces, rendkívül intenzív erőkifejtésekre volt szüksége ahhoz, hogy eredményes tudjon lenni. Ehhez képest sok minden másban is kiválónak kellett lennie ahhoz, hogy néhány évvel később, első walesiként Tourt nyerjen.
Pekingben és Londonban is olimpiai bajnok lett csapatüldözésesben, ezt követően azonban úgy döntött, minden erejével az országútra koncentrál. Első sikereit azonban nem körversenyeken, hanem egynaposokon érte el, gondoljunk csak a 2015-ös Harelbekére, ahol lenyomta többek között Peter Sagant és Zdeněk Štybart is.
Ezt követően elkezdtek jönni az eredmények a többnapos versenyeken is, közben pedig a teste is komoly átalakuláson ment keresztül. Ledobott néhány kiló izmot, amihez korábban az extra gyorsításoknál volt szüksége, és sokkal könnyebb, szálkásabb lett, amivel egyre komolyabb tényezővé vált a hegyeken.
Az egész folyamat csúcspontja 2018-ban érkezett el, amikor megnyerte a Tour de France-t. Ezt követően motivációvesztés, valamint bukások és sérülések miatt küzdelmes időszak következett a számára. Szó nincs azonban arról, hogy elkedvetlenedett volna, sőt kifejezetten sokat vár a 2022-es szezontól.
„Ez az egész pandémia ráébresztett, mennyire szeretek kerékpározni. Versenyezni, utazni, edzőtáborozni, mindent, ami ezzel a sporttal jár” – mondta Thomas.
„2021-gyel kapcsolatban vegyes érzéseim vannak. Az eleje kifejezetten jó volt, a Romandia, a Dauphiné, de aztán jött a Tour, ahol a harmadik napon buktam, majd az olimpia, ahol szintén belekerültem egy bukásba.”
picture

Geraint Thomas

Fotó: Getty Images

Thomas jól kezeli a kudarcokat, a nehéz helyzeteket. Nyugodt és megfontolt tud maradni, ami részben a természetéből fakad.
„Nyilván nehéz, mert az ember iszonyú csalódott. Belerakott egy csomó melót, aztán tessék, ott a bukás, amit nehéz elfogadni. De végül el kell, nincs más út. Vissza kell ülni a kerékpárra, és nyomni tovább. Magadért, a csapatért.”
Thomas 2005-ben kezdte a pályafutását, azóta edzésmódszerekben és technológiai téren is hatalmas változások történtek a sportágban. Ráadásul megjelent Tadej Pogačar és Primož Roglič, akik az elmúlt két évben jó sok borsot törtek az Ineos csapat orra alá.
„Egyértelműen meg lehet őket verni. Ez a sport a folyamatos változásról és fejlődésről szól. Kezdve a felszerelésektől, az edzésmódszereken keresztül egészen a táplálkozásig. Mindez pedig egyre inkább leszűrődik az U23-asok és a juniorok közé is.”
„Most azt látjuk, hogy hihetetlenül felkészülten, szinte teljesen készen érkeznek meg a fiatalok a profik közé. Gyakorlatilag azonnal készen állnak a WorldTour-szintre, ezt láthattuk Pogačar esetében is. Ő és Roglič rendkívül magasra tették a lécet, és a csapataik is folyamatosan fejlődnek. Ez pedig az egész mezőnyre motiválóan hat.”
picture

Geraint Thomas

Fotó: AFP

Ez már egy teljesen másik mezőny, mint amelyikben Thomas tanulta a szakmát. Minden iszonyú tudományossá vált, a szélcsatornás teszteléstől kezdve a vércukorszintfigyelő appokig.
„Én nem az a fajta kerékpáros vagyok, aki azonnal letölti az adatait és már elemzi is. Fontos a technológia, fontos a fejlődés, hisz ez visz minket előre, ugyanakkor fontosak az oldschool dolgok is. Az, hogy érzésből is tekerj. Érdemes valahogy vegyíteni a kettőt.”
Thomas optimistán tekint 2022 elé. Nincsenek persze illúziói, hogy iszonyú keményen kell dolgoznia azért, hogy harcban lehessen a kapitányi szerepért valamelyik háromhetesen. Alig várja már, hogy újra edzésbe álljon.
Egy hét után már hiányozni kezd a kerékpár. Az ember ilyenkor nagyon hamar edzetlennek kezdi magát érezni. Az egyik pillanatban még 23 órát mész hetente, és halat eszel salátával, aztán meg tolod a hamburgert meg a sört, miközben nem csinálsz semmit.
Amellett, hogy a háromhetesekre készül, valamiféle változtatáson is töri a fejét. Akár megint szóba jöhetnek a klasszikusok is.
Geraint Thomas, Richie Porte és Fausto Masnada
„Karrierem utolsó éveiben lehet, hogy néhány dolgot másként csinálok majd. A legfontosabb, hogy élvezzem a tekerést, és hogy sokat versenyezzek. Megnézem majd alaposan a háromhetesek útvonalait, és eldöntöm, rá akarok-e menni valamelyikre. Aztán az is lehet, hogy valamit majd újítani fogok.”
Miután befejezi, mindenképpen a sportág közelében szeretne maradni. Szeretné segíteni a fiatalokat, elsősorban a walesi fiatalokat. Most azonban még maximálisan a versenyzésre koncentrál.
„Még mindig imádom és élvezem, amit csinálok. Az utolsó évekből is a lehető legtöbbet akarom kihozni.”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés