Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Nem éri meg belgának lenni - egy World Tour csapat pénzügyeinek titkai

Szabó Bence

Publikálva 19/01/2022 - 12:48 GMT+1

A csapatok közti versenyt komolyan befolyásolják az adózási szabályok, a luxembourgi bejegyzésű Quick-Step pedig sokkal jobban jár, mint egy belga rivális. A Lotto Soudal költségvetéséből az is kiderül, hogyan próbál ez ellen küzdeni a sor, és miként hatott a koronavírus járvány a csapatok pénzügyeire.

Victor Campenaerts

Fotó: AFP

A két szezonnal ezelőtti számok nem festenek valami bíztató képet a nehéz helyzetben lévő Lotto jövőjéről.

A kerékpáros mezőny csapatainak költségvetéséről ritkán hallani teljes mértékben hiteles információkat. Évente párszor, leginkább a Tour de France alatt előkerülnek listák, amik összehasonlítják a csapatok budget-jét, ezek azonban legfeljebb nagyvonalakban fedik a valósgát és egy viszonyítási alapot adnak a helyzetről.
Igazából csak néhány csapat költségvetéséről van valódi információnk. Ezek a sorok ilyen-olyan okokból nyilvánosságra hozzák az adatokat, betekintést adva a száraznak tűnő, de valójában sok mindent megmagyarázó számok mögé. 2020 végén az Ag2r és az FDJ éves jelentéséről már írtunk egy összefoglalót, most pedig a Lotto Soudal budget-je árul el érdekes részleteket (és fest aggasztó jövőt).
Bő egy éve már említettük, hogy a koronavírus járvány hatásait érdemes lesz vizsgálni. A két francia sor költései annak idején a 2018-as számok alapján lettek bemutatva, a Lotto számai viszont 2020-asok, vagyis a járvány első, leginkább káoszos évében születtek, így elsőként mindjárt nézzük is meg ezt a vonatkozást.
Lotto csapat költségvetés
A belga csapat két idénnyel ezelőtt nagyjából 15,75 millió euróból működött, a bevételei pedig ezt szűk 200 ezerrel meghaladták. Önmagában a profit nem sokat jelent - pluszos és mínuszos évek a francia soroknál is váltogatták egymást, hosszútávon a végeredmény kb nullszaldós – az viszont érdekes, hogy a költségek visszaesetek a megelőző évhez képest. Ennek oka az ideiglenes fizetéscsökkentés, amit a kényszerszünet alatt sok csapat alkalmazott a hírek szerint, és amit a Lotto is meglépett.
Normális esetben persze a költségvetés valamelyest inkább nőtt volna a korábbi évekhez képest, a belga csapatnál viszont ez amúgy is jóval lassabban zajlik, mint a riválisoknál. Abban az időszakban, amíg a Sky (ma már Ineos) számai nyilvánosak voltak, a csapat megduplázta működési keretét, a Lotto számai viszont alig 30%-os növekedést mutatnak. Az ütemet nézve a sor alighanem ma már az egyik legszegényebb a mezőnyben.
picture

Philippe Gilbert (C) and his Lotto Soudal teammates

Fotó: Getty Images

Ez pedig a következő években csak tovább romolhat, hiszen a költségvetésből kiderül, hogy a Soudal, ami 2022 végén kiszáll a csapat mögül, hogy a Quick-Stepet szponzorálja a továbbiakban, a csapat második legnagyobb támogatója. Természetesen a Lotto, vagyis a belga szerencsejáték-vállalat öli a legtöbb pénzt a projektbe, rajtuk kívül pedig a bringagyártó Ridley és a ruhaszponzor Vermarc ad még kézzelfogható összeget. Tőlük jön a csapat bevételének majdnem (!) 90%-a, vagyis egy szponzor kiválása komoly léket üthet a költségvetésen.
Hogy mire megy el a pénz, az nem különösebb meglepetés, a számok eloszlása viszont annál érdekesebb. Mint minden csapat, a Lotto is nagyrészt fizetésekre és működési költségekre (ez egy nagyon tág kör, a felszereléstől az edzőtáborokon át a csapatbuszokig és azok megtankolásáig minden benne van) költ. Amíg viszont másoknál a kiadások 80%-át a fizetések teszik ki, addig a belga sornál a két területre nagyjából egyenlően 7,7 millió megy. Ennek oka alighanem az, hogy a 28 versenyző mellett a stáb csak 15 tagját számítják fizetett alkalmazottként, a többiek – szerelők, buszvezetők, szakácsok - vélhetően alkalmi szerződéses viszonyban vannak, így a nekik utalt pénz más kategóriában számolható el.
Lotto csapat költségvetés -Forrás: The Inner Ring
És miért van ez így? Ez a legérdekesebb része. A csapatok költségvetésének összehasonlítása, még ha ismernénk is minden számot, alapvetően ott bukna el, hogy ugyanazok a költségek más és más országban teljesen másra elegek. A bruttó fizetési kiadások, amiket látunk, mindenhol más adózási szabályok alá esnek. Míg Belgiumban a Lotto nagyjából 33%-os adóterhet fizet az alkalmazottai után, addig a szomszédos Luxemburgban ez a fele lenne.
Nem véletlen, hogy a Quick-Step, ami mindenkinek belga csapatként él a fejében, cégként valójában luxemburgi bejegyzésű, csak az UCI-nál számít belgának. Erre a szabályok szerint simán van lehetőség, a csapatok olyan „indulási színeket” vesznek a nemzetközi szövetségtől, amilyet akarnak. Így a szponzoroknak is meg tudnak felelni, és versenyhátrányba sem kerülnek a fizetések terén a riválisokkal szemben.
A Lotto viszont ezt nem teheti meg. Mivel egy állami cég adja a budget nagy részét, nyilván óriási felháborodás lenne, ha közben más országban adóznának. A plusz adókat az eleve kisebb költségvetés mellett viszont nem nagyon tudnák versenyképesen kigazdálkodni, ezért – szerintünk – legalább részben vállalkozónak könyvelik el a stábtagokat, megspórolva néhány eurót.
picture

Florian Vermeersch

Fotó: AFP

A jövőt tekintve érdekes kérdés, hogy mi lesz a Soudal kiszállásával? A Lotto egyedül aligha állja majd az összes költséget, ha pedig velük nem tudnak megegyezni, akár érdemes lenne teljesen új háttér után nézni, egy esetleges országváltással pedig kisebb budget mellett is fenntartható lenne a jelenlegi színvonal.
Mindez persze csak akkor opció, ha a csapat egyáltalán megőrzi helyét a World Tourban 2023-ra is, ez ugyanis jelenleg az elmúlt két év gyenge teljesítménye miatt komoly veszélyben van. Ha nem kapnak jövőre licencet, akkor sokkal reálisabb lehet, hogy egy szinttel lejjebb, továbbra is belga háttérrel működnek tovább. Legalább lenne képünk egy prokontinentális csapat pénzügyeiről is.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés