Magnus Cort a 2026-os szezon végén visszavonul

Magnus Cort a 2026-os idény végén befejezi profi pályafutását, lezárva ezzel egy hosszú, a kerékpársport legmagasabb szintjén eltöltött karriert – de előtte még mindent megtesz azért, hogy a szezon hátralévő részében a lehető legtöbbet adja az Uno-X Mobility csapatának.

Cort sárgában nyerte a Gran Camiño második szakaszát - videó

Videó forrása: Eurosport

Egy ikonikus bajusz, egy legendás sáros arcú fotó a 2024-es Paris-Tours-ról és egy nagyon szerethető karakter - újabb nagy név jelentette be, hogy az idei év lesz számára az utolsó a profi mezőnyben.
Magnus Cort idén is megmutatta, hogy még mindig ott van a legjobbak között: megnyerte a Katalán körverseny egyik szakaszát, a Svájci körverseny harmadik szakaszán pedig dobogóra állhatott.
A 33 éves dán bringás ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem a teljesítménye miatt döntött a visszavonulás mellett. Úgy érzi, több mint tíz év profi kerékpározás után most jött el a megfelelő pillanat arra, hogy lezárja pályafutását, és új célokat keressen magának.
"Még mindig úgy érzem, hogy százszázalékosan versenyzem, de már nagyon régóta benne vagyok ebben a világban, és rengeteg áldozatot kell hozni ahhoz, hogy valaki ennek a része legyen. Egy idő után egyszerűen készen állsz arra, hogy befejezd” - mondta.
Cort a 2024-es szezon előtt csatlakozott az Uno-X Mobilityhez, előtte az EF-nél, az Astanánál és az Oricánál versenyzett. Jelenlegi csapatának meghatározó versenyzője lett, jelen volt ahogy a ProTeam kategóriából WorldTour-csapattá váltak, és most már nem a szabadkártyákért kell harcolniuk, hanem ott lehetnek a legnagyobb versenyeken is.
Amikor aláírta jelenlegi szerződését, már sejtette, hogy ez lehet az utolsó profi klubja, ez azonban nem jelenti azt, hogy hátradőlne a szezon hátralévő részében.
”Mindent megteszek azért, hogy még szerezzek néhány szép eredményt. Fantasztikus lenne egy jó eredmény a Tour de France-on, vagy segíteni Tobiast egy nagy sikerhez. Lehet, hogy még a Vueltán is rajthoz állok, és egy Grand Tour-szakaszgyőzelem az utolsó évemben tökéletes búcsú lenne a profi kerékpársporttól.”
picture

Magnus Cort

Fotó: Getty Images

Az Uno-X történetének fontos szereplője

Amikor Cort az Uno-X Mobilityhez igazolt, kívülről nézve nem tűnt magától értetődő döntésnek. Egy WorldTour-csapattól érkezett egy olyan alakulathoz, amely még csak építette a helyét az elitben. Ő azonban biztos volt benne, hogy jól dönt.
”Persze volt benne némi kockázat, de nem féltem tőle. Az Uno-X már akkor is olyan magas szinten működött, hogy tudtam: ugyanazokat a lehetőségeket kapom meg, sőt talán még nagyobb támogatást is, mint más csapatoknál. Nem éreztem visszalépésnek – és utólag egyértelmű, hogy nem is volt az.”
picture

Stor dansk sejr: Magnus Cort vinder 2. etape i Catalonien

Fotó: Getty Images

A sárga-piros mezben eltöltött három szezon számára egy olyan csapatszellemet is hozott, amelyet ritkaságnak tart a profi kerékpársportban.
”Nagyon élveztem ezt a csapatot és a közösséget. Ez teljesen egyedülálló egy profi együttesnél. Korábban ilyet még nem tapasztaltam, örülök, hogy részese lehettem ennek az útnak. A csapat története persze hosszabb, de az én három évem fantasztikus volt: ProTeamként kezdtük, most pedig már WorldTour-csapat vagyunk, és tényleg úgy érzem, hogy ehhez én is hozzátettem a magam részét.”
Legkedvesebb Uno-X-es emléke talán sokakat meglephet. A Veneto Classicon született, ahol egyedül ért célba, megszerezve a szezon utolsó európai egynapos versenyének győzelmét.
”Nagyon különleges volt megnyerni azt a versenyt, és ez volt az egyetlen alkalom, amikor teljesen egyedül értem célba. Ritkán nyertem egynaposokat, ezért ez különösen emlékezetes volt. Szép lezárása lett a szezonnak.”

Nemcsak csapattársak, hanem barátok

Cort szerint az Uno-X Mobility norvég–dán identitása is hozzájárult ahhoz, hogy ennyire különleges közösség alakult ki.
”Szerintem ez egészen más hangulatot teremt a csapaton belül. Jobban megértjük egymást, nagyjából mindenki beszéli a másik nyelvét, és a kultúránk is nagyon hasonló – még ha néha a norvég utalásokat mi, dánok nem is mindig értjük.”
A csapat kerete az elmúlt években alig változott, így a legtöbben már jóval Cort érkezése előtt ismerték egymást.
”Kevés változás történt a keretben. Bár én csak három éve vagyok itt, a legtöbben sokkal régebb óta együtt versenyeznek, és ezt érezni is lehet."
Olyan emberekkel utazol, akik valóban a barátaid, nem csupán a kollégáid.
Éppen ezt fogja a legjobban hiányolni.
"Nem tudom pontosan, mi fog a legjobban hiányozni, de valószínűleg ez a közösség az Uno-X-nél. Az, hogy együtt utazhatsz a barátaiddal, és hogy része vagy ennek a csapatnak.”
picture

Magnus Cort in Catalonië.

Fotó: Getty Images

Új csúcsok, más ritmus

Cort olyan pályafutással búcsúzik, amelyről a legtöbb kerékpáros csak álmodhat. Szakaszokat nyert a Tour de France-on, a Giro d'Italián és a Vuelta a Españán is, így bekerült abba a szűk elitklubba, amelynek tagjai mindhárom Grand Touron tudtak szakaszt nyerni.
”Ez különleges érzés. Egy időben ez konkrét célom is volt, és büszke vagyok rá. Az első profi győzelmeimet 2013-ban szereztem, szóval nagyon hosszú karriert töltöttem el a legmagasabb szinten.”
Pályafutása legszebb emléke továbbra is első Tour de France-szakaszgyőzelme 2018-ból.
”Amióta az eszemet tudom, mindig néztem a Tour de France-t, már jóval azelőtt is, hogy kerékpározni kezdtem volna. Aztán egyszer csak eljutottam a sportág legnagyobb színpadára, és szakaszt nyertem a Touron. Az óriási élmény volt.”
A szezon után még nincsenek konkrét tervei. Először szeretne kiszakadni a profi kerékpársport szigorú napi rutinjából – egy hosszabb nepáli utazást már le is foglalt.
”Nincsenek konkrét terveim. Most egyszerűen élvezni akarom az életet, és megtapasztalni, milyen úgy élni, hogy nem a kerékpár körül forog minden.”
És mi lesz a rajongók körében népszerű hotelszoba-értékelésekkel?
”Nem tervezem folytatni őket rendszeresen, de valószínűleg néha még felbukkannak majd. Nem túl gyakran, de előfordulhat. A szurkolóknak csak figyelniük kell – remélem, még tudok nekik meglepetést okozni.”
Mivel a vasárnapi dán országos bajnokság várhatóan az utolsó hazai versenye lesz, az Uno-X Mobility most jelentette be hivatalosan Magnus Cort visszavonulását, és megköszönte neki az elmúlt évek közös sikereit a piros-sárga mezben.
A dán klasszis ugyanakkor teljes mértékben az utolsó Tour de France-ára koncentrál.
A csapat sok sikert kíván neki és társainak, hiszen a történet még nem ért véget – és mindenki örülne, ha Cort még egyszer, jellegzetes bajuszával, a világ legnagyobb kerékpárversenyén is győzni tudna.
A július 4-én rajtoló Tour de France-on Magnus Cort mellett Tobias Halland Johannessen, Anders Skaarseth, Søren Wærenskjold, Anthon Charmig, Jonas Abrahamsen, Anders Halland Johannessen és Torstein Træen alkotja majd az Uno-X Mobility keretét.
Az összetettben Tobias Halland Johannessen lesz a csapat kiemelt embere, akinek célja a legjobb öt közé kerülés, miközben az együttes több szakaszon is támadó szellemben, győzelmi esélyekkel szeretne versenyezni.
picture

Magnus Cort

Fotó: Getty Images

Forrás: UNO-X
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés