Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Rövidebb Grand Tourok, és cserék az első héten - Unzué szerint új szabályokra lenne szükség

Bodnár Gergő

Frissítve 11/02/2024 - 18:37 GMT+1

Első hallásra extra ötlettel állt elő a Movistar főnöke, Eusebio Unzué szerint a kerékpársport az elmúlt évtizedek során alig fejlődött, épp ezért szabályváltoztatásokra lenne szükség. A mostani 21 helyett 15 szakaszos Grand Tourokat, és sérülés esetén cserék bevezetését javasolja. Unzué szerint így többet látnánk egymás ellen a legnagyobb sztárokat.

Előkerült a lesipuska, megvan a Movistar első idei győzelme - videó

Rövidebb Grand Tourok, és cserék az első héten.

Eusebio Unzué első hallásra extrémnek tűnő felvetésekkel állt elő a sportág javítása és fejlődése érdekében. A Movistar főnöke szerint az országúti kerékpársport az elmúlt évtizedek során alig fejlődött, épp ezért szabályváltoztatásokra lenne szükség.
"Úgy gondolom, hogy az országúti kerékpár manapság az egyik legrugalmatlanabb sportág. Szinte mindenki fejlődik körülöttünk, mi pedig 40 éve ugyanazt csináljuk. Az 1980-as évek eleje óta vagyok a mezőny tagja, és azóta alig változott valami" – mondta a Kolumbiai körversenyen vendégeskedő Eusebio Unzué.
A Movistar főnöke egy-két érdekesnek tűnő ötlettel is előállt.
"Meg kell változtatnunk a szabályokat, szerintem nincs értelme annak, hogy egy bukás után valamelyik versenyző 80 kilométeren át szenvedjen azért, hogy másnap ott lehessen a rajtnál. Akkor már több értelme lenne azonnal kórházba vinni és egy orvosi szakvélemény után engedélyezni a folytatást. Amennyiben nincs súlyos sérülése, nyugodtan maradjon versenyben.
Szerintem védeni kellene a főszereplőket, épp ezért a cserék bevezetése is opció lehetne. Minden Grand Tourra 10-12 fős kerettel készülünk, de ha valaki azonnal, már az első nap vagy az első héten kiesik, nem lehet pótolni. A maradék 2-3 versenyző így szinte a semmire készült, mert nem kapott lehetőséget.”
Unzué azt is felvetette, hogy talán csökkenteni kellene a háromhetesek hosszát.
"Ebben a kérdésben mindenkinek megvan a saját véleménye, de amennyiben 15 szakaszos Grand Tourok lennének, azokat az összes sztár végig tudná csinálni és a legnagyobb neveket többször láthatnánk egymás ellen. Nem lenne rossz ötlet élesben tesztelni néhány új szabályt, hogy megnézhessük, mennyit segítenek valójában. Mert szükségünk lenne valamiféle változásra."
Unzué felvetése után „természetesen” azonnal megszólalt Patrick Lefevere is.
„Jól ismerem Eusebiót, egy évben születtünk, kedves és korrekt figurának tartom, akinek mindig megvan a saját véleménye, de ezzel most nagyon nem értek egyet” – mondta Lefevere.
picture

Nairo Quintana és Eusebio Unzué

Fotó: AFP

„Ha a háromheteseken lehetne cserélni, akkor a sportág történelmével mennénk szembe, hisz ennek épp az a szépsége, hogy három héten keresztül kell kitartanod. A Tour, a Giro és a Vuelta 21 napig tart, nem 17 vagy 15 szakaszos verseny. A kerékpársporthoz a bukások és a betegségek is hozzátartoznak, egy Grand Tournak szerves része, hogy az egyik fő esélyessel történik valami váratlan. A csapatod sikerének nagy része a rugalmasságban rejlik, abban, hogy milyen gyorsan vagy képes átállni egy B tervre.”

Lefevere szerint egyetlen rossz nap még nem jelenti a verseny végét, ráadásul komoly vitákat eredményezne az is, hogy mi minősülne komoly vagy cserét érő sérülésnek.
„Millió példát hozhatnék a múltból, de a tavalyi Vueltán Evenepoel egy rossz napja teljesen felborította a terveinket, ő azonban nem szállt ki, hanem maradt és két szakaszt meg hegyi trikót nyert. Ilyenek a nagy bajnokok, ezért szeretjük őket. De ki fogja majd megállapítani egy sérülésről, hogy valójában mennyire komoly? Vagy mi a helyzet a 2 hét után jelentkező fáradtsággal, ami majdnem olyan, mint egy betegség?
Gondolom jönne egy független zsűri, ami csak francia orvosokból állna. Már látom magam előtt a véget nem érő vitákat, amit ez a szabályváltozás eredményezne.
Mindenki arról beszélne, hogy megy a színészkedés, az adott sérülés nem is súlyos, és valaki csak friss embert akar betenni az eredménykényszer miatt. Ha már mindenáron cserélni akarunk, akkor simán adjuk meg a jogot a csapatoknak, hogy az utolsó héten indoklás nélkül betehessenek egy új versenyzőt a keretbe.”
forrás: HLN.be, Marca
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés