Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Dráma, árulás és pereskedés: a belga világbajnokságok rövid története

Szabó Bence

Frissítve 24/09/2021 - 11:52 GMT+2

Ha Belgiumban rendezték a vb-t, szinte mindig történt valami emlékezetes.

Mario Cipollini

Fotó: AFP

Korábban kilenc alkalommal rendeztek országúti világbajnokságot Belgiumban, a kerékpársport egyik őshazája pedig szinte mindig emlékezetes eseményeket szállított. Az évek során volt minden, az egymást eláruló csapattársaktól kezdve a célvonalon történő drámai bukásig. Most röviden bemutatjuk ezeket a történeteket.


.

Liége, 1930: A túl lelkes tömeg

Az első belgiumi világbajnokság rögtön őrült tömegeket vonzott az utak mellé. Sajnos pont ez okozta problémát a verseny hajrájában, amikor a kétszeres címvédő hazai Georges Ronsse és honfitársa, Emile Joly küzdöttek elöl a győzelemért az olasz legenda Alfredo Bindával. A rengeteg ember a Theux meredek emelkedőjén összetömörült, a versenyzők elhaladni is alig tudtak. A kialakuló káoszban egy kísérőautó elcsapta Jolyt, akinek a bringája teljesen tönkrement, sírva volt kénytelen feladni a versenyt.
A belgák ráadásul ráfáztak a hiányára a hajrában, hiszen az egymást nézegető kettőst hátba csapta egy másik olasz, Learco Guerra, aki egyből be is támadta őket. Ronsse ezt ugyan lereagálta, de ezzel a sprintben Bindát hozta nyerő helyzetbe, aki be is húzta második világbajnoki címét.

Floreffe, 1935: Egy nem túl sportszerű manőver

Annak idején a kerékpársport szabályai még elég mások voltak, mint manapság. Frissíteni például szabadott, de csak akkor, ha a versenyző leszállt a nyeregből. Ezt használta ki a Namur körül rendezett vb-n a hazai Jean Aerts, aki a hajrában a spanyol Luciano Monteroval harcolt az aranyért. Aerts úgy tett, mintha megállna frissíteni, amikor azonban ellenfele is lelassított, gyorsan továbbment. A spanyol későn reagált, lemaradt, így a hazaiaké lett az arany. A fair play díj mondjuk nem náluk kötött ki…

Moorslede, 1950: Anya, hallasz!?

Az 1950-es kiadás egy holland és egy belga versenyző sokáig emlékezetes párharcát hozta. Gerrit Schulte és a hazai Briek Schotte hosszú kilométereken át csatázott egymással, végül a holland rogyott meg, így ismét belga arany született. Igazán legendásra azonban a verseny utáni rádióinterjú sikerült, ahol Schotte élő adásban üzent haza: „Anya, anya hallasz? Nyertem és világbajnok lettem!”
Briek Schotte  Forrás: Collection Cycling Museum Roeselare

Waregem, 1957: Királyi fogadtatás

Néhány évvel később a versenyt már kockaköves emelkedők is színesítették, azonban nem erről marad igazán emlékezetes. Sokkal inkább két bombaerős csapat, a franciák és a belgák küzdelméről. A nagy harcban, hogy legyőzzék az Anquetil, Bobet és Darrigade vezette riválisokat, a hazaiak néha kicsit egymás ellen is mentek, de a végén ők jöttek ki jól a dologból. A végén ugyanis egy elit csoportból Rik Van Steenbergen nyerte a hajrát, a harmadik vb-címét szerző sztárt pedig egyenesen I. Baldvin belga király köszöntötte a célban.

Ronse, 1963: Árulás!

Talán a legemlékezetesebb történet a listánkon a következő, 1963-as vb-hez köthető. A sztori meglehetősen szövevényes, ennyi évvel az események után pedig nem könnyű igazságot tenni, de idézzük fel, mit lehet tudni!
Adott a vb legnagyobb esélyese, Rik Van Looy. Mindenki tudja, ha sprint lesz, azt ő fogja nyerni. A sztár azonban előre sejti, hogy erre a legnagyobb veszélyt épp a saját csapattársai jelentik, ezért megegyezik velük: mindenki érte dolgozik, cserébe kapnak fejenként 1250 eurót, ami akkoriban komoly összeg. Az alku megköttetik, a versenyen azonban végül két csapattárs egészen biztosan nem a megbeszéltek szerint cselekszik.
Benoni Beheyt és Gilbert Demsel, akik klubjukban is csapattársak voltak, valószínűleg együtt eszelték ki a tervet. Demsel, aki egy korábbi nézeteltérés (Van Looy állítólag fizetett, hogy utolérjék őt a Flandrián) miatt haragszik a kapitányra, korán kezdi a hajrát, így Van Looy is kénytelen korábban indulni, Beheyt pedig a célvonalon megelőzi az elfáradt sprintert.
A hazai szurkolók őrjöngnek, ők a sztárjukat akarták nyerni látni. Beheyt utólag úgy nyilatkozik, félt, hogy megtámadják. A történetről egyébként a mai napig nem szeretne beszélni, ami későbbi karrierje fényében érthető. Van Looy és csapata innentől éveken át dolgozott azért, hogy Beheyt minél kevesebbet nyerjen, aminek hatására a világbajnok alig öt évvel később, 28 évesen vissza is vonult.

Zolder, 1969: Egyedül nem megy

Sok kerékpárrajongó emlékezhet a 2013-as vb-re, amikor kihasználva, hogy a spanyolok két sztárja, Alejandro Valverde és Purito Rodriguez nem támogatták egymást, nagy meglepetésre Rui Costa szerezte meg a szivárványszínű trikót. Nos, az 1969-es kiadás pepitában ugyanez a történet, csak épp a belgák számára még rosszabb módon: sztárjaik hazai pályán szúrták el egymás versenyét.
Van Looy és Eddy Merckx egymás ellen versenyzett, a holland Harm Ottenbros pedig köszönte szépen és behúzta a vb-címet. A csalódott hazaiak kedvenceiket és a meglepetésgyőztest egyaránt kifütyülték, a sajtó pedig később sem bánt kegyesen Ottenbros-zal. Ezen mondjuk az sem segített, hogy a holland utóbb kijelentette, a második világháború óta magát tartja az első tiszta győztesnek…

Yvoir, 1975: Egy rosszul elsült vicc

Alig hat évvel később adódott volna a lehetőség a „bosszúra”, a hazai sztárokat azonban ismét megtréfálta egy holland. Hennie Kuiper a hajrában lépett el, az elképesztően erős, Merckx, De Vlaeminck, Van Impe, Moser, Thévenet, Zoetemelk, Knetemann fémjelezte élcsoport pedig nem működött együtt, így nem érték utol.
picture

Lucien Van Impe, a „félember”, akin elment De Valemnick vb-címe

Fotó: AFP

Hogy miért nem dolgoztak össze a belgák De Vlaemnickért, aki megnyerte a hajrát a második helyért, és valószínűleg simán világbajnok lett volna a sprintben? Hihetetlen, de egy rosszul elsült vicc miatt. A nagy esélyes ugyanis előző este azzal tréfálkozott, hogy győzelme esetén 9,5 felé osztják a pénzt, mondván az apró Van Impe félnek számít. A csapattárs azonban megsértődött, másnap pedig kulcspillanatban nem volt hajlandó dolgozni. Mit mondjunk, sokba került vicc volt…

Ronse, 1988: A bíróságon eldőlt vb-cím

Egy ikonikus hármas befutó. Egy rémes bukás. Egy hosszan tartó pereskedés. Kevés botrányosabb világbajnoki hajrá volt a történelemben, mint az 1989-es. A belga Claude Criquielion, a kanadai Steve Bauer és az olasz Maurizio Fondriest együtt érkezett meg a sprintre. A hazai versenyző tűnt a befutónak, Bauer szabálytalan manővere azonban bukást eredményezett, csak Fondriest maradt talpon, így ő lett a világbajnok.
A belga közönség szinte gyilkosságot kiáltott. Bauert utólag kizárták, ez azonban persze nem segített Criquielionon, aki törött bringával, kezeit a magasba emelve haladt át a célvonalon. Utána még évekig pereskedett, hogy a győzelem valójában őt illeti, végül 1993-ban utasították el az ügyét.

Zolder, 2002: Az egyetlen botrány az unalom

Mindmáig az utolsó belga világbajnokságon nem sok minden történt. A teljesen sík pályán ötórányi unalmas versenyzés, majd az előre látható sprintet a nagy esélyes Mario Cipollini nyerte. Persze ki lehet emelni, hogy milyen remek munkát végzett az olasz kapitány Ballerini, hogy menedzselje a válogatott elképesztő egóit, de okkal remélhetjük, hogy a közel húsz év után Belgiumba visszatérő idei világbajnokság ennél csak izgalmasabb lehet.
Forrás: Het Nieuwsblad
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés