Itt a Liu-fivérek utánpótlása, négy vb-éremmel jött haza a junior short track válogatott

Sergő Z. András

Publikálva 08/03/2022 - 10:13 GMT+1

Két egyéni és két váltóéremmel zárta a magyar válogatott a rövidpályás gyorskorcsolyázók junior világbajnokságát, amelyet a hétvégén tartottak a lengyelországi Gdanskban. Külön öröm Nógrádi Bence és a fiú váltó ezüstérme mellett, hogy a női váltónk is érmes lett, vagyis a továbbiakban is mindkét nem részéről várhatóak a jó eredmények. Megnéztük hát, mit lehet tudni az érmesekről.

Magyar csapat a rövidpályás világbajnokságon Gdansksban, 2022

2017 óta nem látott sikerrel zárta a gdanski junior világbajnokságot a magyar rövidpályás gyorskorcsolya válogatott. A férfiak 500 m-es versenyszámában Nógrádi Bence ezüst-, Jászapáti Péter pedig bronzérmet szerzett, a vasárnapi zárónapon pedig a férfi váltó ezüst-, a női pedig bronzérmet hozhatott haza. A magyar küldöttség ezzel az 5.helyen végzett. Ennél jobb teljesítményt 5 évvel ezelőtt ért el az akkori korosztályos csapat: akkor Liu Shaoang lett négy számban aranyérmes, Jászapáti Petra pedig egy bronzéremmel zárt.
Jászapáti még a következő évben is nyert egy ezüstérmet, onnantól kezdve azonban négy szűk esztendő következett, igaz, a tavalyi junior vb-t a koronavírus járvány miatt elhalasztották.
Éppen ezért is szólhatott nagyot idén a négy érmes magyar szereplés, ami nemcsak az érmek számában közelítette meg a 2017-est (még ha idén az aranyérem nem is jött össze), hanem az azt elérők számában is. Noha Nógrádi és Jászapáti is tagja volt a férfi váltónak, a négy női résztvevővel még így is nyolc versenyző szerzett érmet Lengyelországban.
Nógrádi Bence szereplése talán nem is tűnik meglepetésnek annak fényében, hogy már a magyar felnőtt válogatott tagja volt a nemrég véget ért pekingi olimpián , ahol az 5000 méteres férfi váltóban 6. helyen végzett. Az elrontott elődöntő és a vártnál gyengébb férfi váltós olimpiai szereplés után ez az érem talán gyógyír lehet és segítség a folytatásra. Ő már ott volt az őszi világkupa-sorozatban is, onnan tehát van már felnőtt érme, egyéniben azonban ez az első. Már két évvel ezelőtt is részt a junior vb-n, akkor inkább csak szagolni a levegőt, egyéniben ugyanebben a számban 18. lett.
Nógrádi Bence a pekingi olimpiai játékok 5000 m férfi rövidpályásgyorskorcsolya-váltójának elődöntőjében 2022. február 11-én.
A másik egyéni érmes, Jászapáti Péter, szintén szegedi nevelés, és a Ferencvárosba igazoló Nógrádival szemben ő továbbra is a szegedi klub versenyzője. Egy évvel fiatalabb társánál, februárban volt 19 éves. Az olimpiai bronzérmes Jászapáti Petra öccse. Péter már ott volt a 2020-as lausanne-i ifjúsági téli olimpián, a sportágból egyedüli magyarként, a felnőtt mezőnybe pedig az idei őszi világkupa-sorozatban szagolt bele, ahol társával együtt felosztották a helyszíneket. Jászapáti szerepelt az első két, ázsiai fordulóban, Nógrádi pedig az európaiakban.
Granasztói Ádám és Major Dominik csatlakozott hozzájuk, így nyertek ezüstérmet a 3000 m férfi váltóban. Vannak a válogatott környékén, sőt, a felnőtt keret tagjai között mások is, akik egy-egy világversenyen beválogathatóak, az viszont eléggé biztosnak látszik, hogy ezzel a két éremmel (egyéni és váltó) ők ketten letették a névjegyüket, esélyük lehet az áprilisra halasztott kanadai felnőtt vb-re való kijutásra.
A lányoknál külön érdemes kitérni Somodi Maja jelenlétére, aki az őszi felnőtt keret legfiatalabb tagja, de a 2004-es születésű versenyző már ott volt a tavalyi, szintén gdanski Európa-bajnokságon is. Somodi, aki „természetesen” szintén a Szegedi Korcsolyázó Egyesület növendéke, ősszel már ott volt néhány világkupa-futamon. Neki valószínűleg nagyon jót tett volna, ha megtartják a januári drezdai Európa-bajnokságot, az azonban a járvány miatt elmaradt. A mostani junior vb-n mindhárom egyéni számban B döntőbe jutott, és nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy még mindig nagyon fiatal.
1500 m-en B döntőt futott a Ferencváros versenyzője, Végi Diána Laura is, aki korábban kipróbálta a műkorcsolyát is, később pártolt át a short trackhez. Albert Viktória és Szigeti Dóra alkotott velük váltót, amely Kanada és Hollandia mögött harmadik helyen végzett.

A lengyelországi mezőnyben az is látszik, hogy más, hagyományosan jó gyorskorcsolyázó nemzetek képviseltetik magukat magas szinten már a junior korosztályban is. Dél-Korea itt is dominál, az 1000 és 1500 m-es távokon megszerezhető 12 éremből kilencet elhoztak, ezzel magabiztosan nyerték az éremtáblázatot. Mögöttük komoly sikereket értek el a kanadaiak, különösen a három aranyéremig jutó Florence Brunelle, akit a jelenlegi kanadai szupersztár, Kim Boutin utódjának tartanak, és aki már egyéniben is versenyezhetett a pekingi olimpián is. Rajtuk kívül Hollandia, Olaszország és Franciaország szerzett még érmet. A kínai csapat teljes egészében kihagyta az idei junior vb-t.