Budapesten készül a rekordéremre hajtó olasz gyorskorcsolyázó

Sergő Z. András

Frissítve 03/01/2022 - 10:54 GMT+1

Ötödik olimpiájára készül a veterán olasz rövidpályás gyorskorcsolyázó, aki minden idők legsikeresebb versenyzője lehet sportágában. A jelenleg Budapesten élő Arianna Fontana után is találunk azért versenyzőket Olaszországban.

Arianna Fontana, PyeongChang 2018

Fotó: LaPresse

Egy érem kell a halhatatlansághoz

Arianna Fontana ötödik olimpiájára készülve vezeti Olaszországot a rövidpályás gyorskorcsolya érmeiért a 2022-es pekingi téli olimpiai játékokon.
Fontana Kínában ráadásul beírhatja magát a korcsolyázó rekordok könyvébe: jelenleg 8 olimpiai érmet tudhat gyűjteményében – ez a legtöbb a női rövidpályás gyorskorcsolyázók között, és holtversenyben is első, ha a férfiakat is nézzük. Az orosz/koreai Viktor Ahn szerzett rajta kívül 8 érmet. Ha megszerzi a kilencediket, akkor ő lehet a sportág összesített olimpiai éremtáblázatának vezetője.

Viktor Ahn

Ez erős motiváció a 31 éves legenda számára, és az esélyek is kedvezőnek tűnnek. Kedvenc távján, az 500 méteren mind a négy világkupa-versenyen dobogóra állt ebben a szezonban, Nagoyában pedig aranyérmet szerzett.
„Öregszem, de egyre gyorsabb vagyok, és nagyon jó érzés, hogy még mindig itt lehetek és magas szinten versenyezhetek" – nyilatkozta a világszövetség (ISU) weboldalán. „Boldog vagyok az eddigi fejlődéssel, nagyon elégedett vagyok az edzésekkel, a versenyekkel, amiket csináltam. Mindig a döntőben lenni, mindig a legjobb korcsolyázók ellen küzdeni, ez jó felkészülés volt az olimpiára.”

Arianna Fontana - PyeongChang 2018

Felkészülés Budapesten

Annak idején Fontana lett a legfiatalabb olasz, aki téli olimpiai érmet nyert. 15 éves volt, amikor hazai jégen, 2006-ban Torinóban a váltócsapatba válogatták. Később ő lett az első olasz nő, aki egyéni rövidpályás érmet nyert, 2010-ben Vancouverben. Első olimpiai aranyérmét 2018-ban Pyeongchangban szerezte meg, 500 méteren. Ezen a számon ő volt az első európai, akinek ez sikerült. Az olasz csapat zászlóját Fontana vitte a megnyitó ünnepségen, mondhatni tehát, meghálálta a bizalmat.

Arianna Fontana of Italy celebrates after winning the gold medal in the Ladies' 500m Short Track Speed Skating final on day four of the PyeongChang 2018 Winter Olympic Games at Gangneung Ice Arena

„Az olimpián mindig történik valami. Meglátjuk, ha odaértünk, milyen váratlan esemény lehet még” – zárta gondolatait Fontana, és ő már csak tudja. 2014-ben Szocsiban utólag szerezte meg az ezüstérmet. Eredetileg a harmadik helyen ért célba, de a brit Elise Christie kizárása miatt egy szinttel feljebb lépett.
Arianna Fontana 2020 nyara óta férjével, egyben edzőjével, az olasz-amerikai Anthony Lobellóval Budapesten él, a magyar válogatottal együtt itt készül a pekingi játékokra. Nem ő egyébként az első. Korábban az orosz Semion Elistratov tette ugyanezt.
„Új kaland kezdődik. Kicsit ideges, egyúttal izgatott is vagyok” – írta a közösségi médiában Fontana. „Boldog vagyok, de egyúttal szomorú is, mert nem az olasz korcsolyázókkal edzem együtt, és így nem segíthetem őket. Mindegyikünknek döntéseket kell hoznunk, amelyek hatással vannak pályafutásunkra. Ez az én döntésem, Budapestre költözöm és itt készülök a következő olimpiára.”

Fontana és a többiek

A rekordérmes mögött is gyülekezik azért az olasz csapat. Ott van például Martina Valcepina, aki a tőle megszokott módon csendes szezonon van túl, de 500 méteren továbbra is veszélyt jelent. Az olasz női váltócsapat mindeközben képes lehet a dobogóra állni, de nem lesz könnyű dolguk, ha le akarják győzni az erős koreai, holland, kanadai vagy kínai válogatottat.

Martina Valcepina - 2019

A férfi csapat talán kevésbé erős, mint a női, de egy idős és egy fiatal gyorskorcsolyázó is megmutatta képességeit az elmúlt évben. Pietro Sighel kiválóan szerepelt a tavalyi Európa-bajnokságon, ahol összesítésben második lett, 500 méteren pedig ezüstérmet szerzett. A 22 éves versenyző a dordrechti világbajnokságon 1000 m-en bronzérmet szerzett.

Yuri Confortola

A skála másik végén a 35 éves veterán Yuri Confortola áll, aki ősszel a nagoyai világkupa-forduló 1500 m-es számában nyerte első aranyérmét, ráadásul úgy, hogy a futam elején merészen meglógott a mezőny elől. Hosszú kihagyás után volt ismét sikere. Korábbi legjobb eredményeit több mint egy évtizeddel korábban jegyezte: ugyanezen a távon a 2008/09-es szezonban Drezdában szerzett világkupa-ezüstérmet, két évvel korábban pedig 1000 méteren Heerenveenben.