Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Áll a bál Kínában, amiért a válogatott edzője Tajvant önálló államnak nevezte

Sergő Z. András

Publikálva 21/03/2022 - 15:02 GMT+1

A közösségi médiában kért bocsánatot Kínától Viktor An, a korábbi hatszoros olimpiai bajnok rövidpályás gyorskorcsolyázó, a kínai válogatott szakmai stábjának jelenlegi tagja. Hogy mi volt a bűne? Felesége kozmetikai cége önálló államnak nevezte Tajvant. Kínában ez politikai kérdés, ami nehezen összeegyeztethető ilyen magas sportszakmai tisztséggel.

Viktor Ahn

Fotó: AFP

A bocsánatkérés gyorsan jött, a reakciók pedig élesek voltak, mint a korcsolya.
„Elnézést kérek a családtagom cégének weboldalán történt hiányosságokért és az alapértelmezett beállítások miatt megjelenített téves információkért. A hibát kijavítottuk”írta An a Weibón (kínaiul), a legnagyobb kínai közösségi médiaplatformon. Nagyon jól éreztem magam edzőként Kínában, és nagyra értékelem a gyorskorcsolya-rajongók és az internetezők támogatását. A családom és én határozottan tiszteletben tartjuk az egy Kína-politikát. Kérem a nép megbocsátását" – zárta nyilatkozatát.
A helyzet tehát úgy néz ki, hogy a kínai internetezők felfedezték, a Nari nevű bőrápoló és kozmetikai márka, amelyet An felesége, Woo Na-ri alapított 2017-ben, Tajvanra külön országként hivatkozott a weboldalán. Vagyis Kínától független berendezkedésként, valószínűleg a megadható házhozszállítási információknál. Ahogy terjedt az interneten ez az információ, egyre többen kérdőjelezték meg politikai hozzáállását a kínai kormány iránt, innentől pedig csak egy lépés volt, hogy ellene forduljanak.
Tajvan ugyanis egy önigazgatású szigetállam, saját, demokratikusan választott kormánnyal. Kína azonban saját fennhatósága alá tartozó, renegát tartománynak tekinti, annak ellenére, hogy a két fél az 1949-es polgárháború vége óta külön-külön kormányoz. Peking szemében a Tajvan függetlenségére vonatkozó javaslatok komoly sértést jelentenek Kína szuverenitási igényeivel szemben, és az elmúlt években fokozta a nemzetközi vállalatokra és külföldi hírességekre gyakorolt nyomást, hogy ismerjék el legitimitását.
picture

Viktor Ahn 2018 januárjában Drezdában, a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság 500 m-es döntőjében

Fotó: AFP

A Nari kétnyelvű közleményt is közzétett honlapján, amelyben angolul és kínaiul is azt írta, hogy mivel a honlapot „egy külső cég hozta létre és tartja karban technikailag”, An felesége nem tudott a „fals információról”. „Informatikai partnerünket felszólítottuk, hogy időben javítsa ki a hibát, és úgy döntöttünk, hogy a velük való együttműködést is megszüntetjük” – áll a Nari közleményében, majd így zárják: „Köszönjük a kritikát és a helyesbítéseket.”
A bocsánatkérés nem elég
Sok kínai internetező azonban elégedetlen volt An kárelhárítási erőfeszítéseivel, mert a külföldi közösségi oldalakon már nem tette meg ugyanezeket a lépéseket.
„Remélem, ez nem egy újabb eset, amikor valaki csak a Weibo-felhasználóktól kér bocsánatot. Ha tényleg úgy gondolja, hogy hibázott, a kínai interneten kívül is álljon bele a kérdésbe”
– így szólt a legtöbb szavazatot kapott komment An bocsánatkérő bejegyzéséhez, amely eddig közel 35,000 lájkot kapott a Weibo-n. Amúgy ez sem akadályozta meg a Junlebao kínai tejtermékgyártó vállalatot abban, hogy megszüntesse a korcsolyázóval, mint márkanagykövettel való partnerségét.
An rajongói közül néhányan azonban elnézőbbek voltak. „Nem hiszem, hogy szükséges, hogy An, aki dél-koreai, Kína szuverenitásáról nyilatkozzon az Instagramon. Az embereknek le kell nyugodniuk és tovább kell lépniük" – írta egy Weibo-felhasználó.
A 36 éves Ant hat olimpiai aranyéremmel a háta mögött a sportág történetének egyik legjobbjaként tartják számon. A rövidpályás gyorskorcsolya sztárja 2011-ben, miután összeveszett a dél-koreai szövetséggel, háromszoros olimpiai bajnokként elhagyta szülőhazáját, orosz állampolgár lett, és a szocsi játékokon fogadott hazája színeiben indult, megduplázva aranyainak számát.
A 2022-es pekingi téli olimpiai játékok előtt Ant a kínai rövidpályás válogatott technikai tanácsadójaként szerződtették. A játékokon a kínai válogatott négy érmet szerzett, ami An számára is meghozta a közvélemény elismerését – immáron egy harmadik országban. Tekintettel a Kína és Dél-Korea között régóta fennálló rivalizálásra, An volt az a ritka dél-koreai híresség, aki szinte egyhangú szeretetet kapott a kínai internetfelhasználóktól. Egészen eddig.
picture

A kínai Ren Ziwei két aranyérmével hazája legsikeresebb rövidpályás gyorskorcsolyázója volt az idei pekingi olimpián.

Fotó: Eurosport

Nem világos, hogy a kínai sporthatóságok folytatják-e az együttműködést Annal. Több kínai hírügynökség szerint szerződése a kínai rövidpályás válogatottal februárban lejárt, és visszaköltözött Dél-Koreába. Amikor a pekingi téli játékok utáni következő lépéséről kérdezték, korábban azt mondta, hogy a közeljövőben a családjára fog koncentrálni.
An messze nem az első személy vagy vállalat, aki hasonló kellemetlen helyzetbe keveredik Tajvan kapcsán. Az elmúlt években számos külföldi híresség és nemzetközi márka kért nyilvánosan bocsánatot, amiért átlépték Peking politikai határait. Köztük van John Cena amerikai színész és profi pankrátor, aki szükségét érezte, hogy mandarin nyelven filmre vegye, amint szerelmet vall Kínának, miután a Halálos iramban 9 promóciós videójában Tajvant országnak nevezte.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés