Twigg és Synek az evezés királyai

Publikálva 31/08/2014 - 17:34 GMT+2

Hét nagyszerű döntővel zárult le vasárnap az amszterdami evezős világbajnokság,.

Az amszterdami evezős világbajnokság utolsó napjára is hét döntő jutott, ahol csupa olyan számban avattak bajnokot, amely szerepel az olimpiai programban is. A legnagyobb érdeklődés az egypárevezősök döntőjét kísérte, a férfiaknál a négyes pályán induló vb-címvédő Ondrej Synek lett a régi/új bajnok, aki az olimpiai bajnok Mahe Drysdale előtt tudott maradni az utolsó métereken is. A cseh ezúttal szokatlan taktikát választott, mert a táv elején ment el a mezőnytől és ezzel kicsit meg is lepte az általában az utolsó 500 méteren hajrázó új-zélandit. Synek a végén 39-es csapásszámra tudta fokozni a tempót és végül 73 századdal győzött Drysdale előtt és lett harmadszor is világbajnok. A bronzot a kubai Ángel Fournier Rodríguez nyakába akasztották a döntő után.
A nőknél az új-zélandi Emma Twigg veretlen szezonnal a háta mögött várta a döntőt, amelynek ő volt az esélyese, hiszen az előfutamokban is ő húzta a legjobb időket. A táv elején a vb-címvédő Kim Crow indult meg, a két déli féltekéről érkezett evezős ettől kezdve végig különcsatát vívott egymással. Az ausztrál hiába tudott a végén 37-es csapásszámot húzni, Twigg hatékonyabban szelte a habokat és pályafutása első felnőtt vb-címének örülhetett. Crowé lett az ezüstérem, a kínaiak pedig Duan Jingli bronzának örülhettek.

Ondrej Synek az elején ment el a mezőnytől, ez a váratlan húzás hozta neki a győzelmet

A férfi kétpárevezősöknél a korábbi vb-első horvát négyesből (betegség miatt kényszerűségből) kiváló Sinkovic-testvérpár (Martin és Valent) lett a világbajnok, akik rajt-cél győzelmet aratva majdnem négy másodperccel előzték meg az olasz (Battisti - Fossi) párost, illetve az ezüstért zajló csatát alig egyetlen századmásodperccel elveszítő ausztrálokat (McRae - Belonogoff). A nők hasonló versenyszámában a tavalyi vb-n ezüstérmet szerző Fiona Bourke - Zoe Stevenson egység folytatta az új-zélandi sikersorozatot, akik a lengyelek (Fularczyk - Madaj) és az ausztrálok (Aldersey - Kehoe) előtt szereztek magabiztosan vb-címet.
A magyar válogatott számára nem az amszterdami lesz minden idők legsikeresebb vb-je. Az öt induló hajónkból egyetlen egy tudott mindössze B-döntőbe jutni, Matyasovszki Dániel a nem olimpiai hajóosztálynak számító könnyűsúlyú egypárevezősben lett összesítésben 11. helyezett. Nem túl jó előjel a riói olimpia előtt két évvel...
A könnyűsúlyú kormányos nélküli négyesekénél a számot évekig uraló dánok tudtak újítani az elmúlt években, akik most Morten Jörgensen vezetésével 2013 után ismét világbajnokok lettek. A szoros befutónál a regatta előtt sérülés miatt "embercserére" kényszerülő új-zélandi és az olimpiai ezüstérmes brit hajó lett még érmes mögöttük. A férfi nyolcasoknál is szoros volt a befutó, itt az erre a hajóegységre mostanában nagyon ráfekvő (tavaly is vb-t nyerő) britek nyertek 66 századdal az olimpiai bajnok németek és a lengyelek előtt. A női nyolcasoknál ugyanakkor elmaradt a várt nagy észak-amerikai csata, a Világkupákon remeklő kanadai lányok most nem tudtak igazi ellenfelei lenni az évek óta veretlen - ezúttal Francia Zsuzsanna nélkül induló - amerikai egységnek. A kanadai ezüstérem azért meglett, a harmadik hely pedig némi meglepetésre itt is Kínának jutott. Az amerikai női nyolcas a vb-ket és olimpiákat tekintve 2006 óta (!) őrzi veretlenségét.
Ami az amszterdami Bosbaan pályán rendezett versenyeket illeti, az adaptív evezős számokat is beleértve összesen 26 ország szerzett érmet, a legsikeresebb nemzet Új-Zéland volt, amely hat aranyéremmel (közte négyet olimpiai hajóosztályban szerezve) fejezte be a regattát, a négyig jutó britek és az egyaránt két-két aranyérmet szerző Ausztrália, Németország és Ukrajna előtt.