Tud-e triplázni Strombergs?

Publikálva 18/08/2016 - 18:54 GMT+2

A BMX-versenyek előtti kérdés, hogy lesz-e új olimpiai bajnoka a sportágnak?

A BMX versenyek előtt a legnagyobb kérdés, hogy lesz-e új olimpiai bajnoka a sportágnak, vagy a kétszeres bajnok és címvédő lett krosszos harmadszor is győzni tud?
A BMX krossz 2008-ban Pekingben mutatkozott be az ötkarikás játékokon. Akkor még sokan meglepődtek a lett Maris Strombergs győzelmén, bár már akkor is világbajnokként érkezett az olimpiára, de voltak nála nagyobb nevek a mezőnyben. Négy évvel később Londonban címvédőként már a legnagyobb esélyesek közé tartozott, és nem is talált legyőzőre. Brutális ereje és elképesztő győzelmi rátája miatt sportági körökben csak a „Gép” becenévvel illetik. Hazájában a posta bélyeget bocsátott ki a tiszteletére, ami talán nem csoda annak tükrében, hogy Lettország eddigi három aranyérméből kettőt Strombergsnek köszönhet az újkori olimpiák történetében. Ő vitte a lett küldöttség zászlaját a nyitóünnepségen.
A kétszeres olimpiai bajnok azonban nem a legnagyobb favorit Rióban, bár az olimpia előtti utolsó Szuperkrossz Világkupa-fordulót Papendalban megnyerte. A BMX krossz azonban egy kiszámíthatatlan sportág, a fizikai és mentális forma mellett a szerencsének is komoly szerep jut. Lássuk, kik lehetnek a 29 éves címvédő ellenfelei!
Hagyományosan a holland, amerikai, francia és ausztrál BMX-esek tartoznak a férfi mezőnyben a legjobbak közé, de a svájciaknál, németeknél, briteknél és Latin-Amerikában is akad egy-két kiváló versenyző.
A három amerikai, Corben Sharrah, Connor Fields és Nic Long a top favoritok közé tartoznak. Long négy évvel ezelőtt Londonban esélyesként nem jutott tovább a negyeddöntőből, most szeretne revansot venni az akkori csalódásért. Sharrah nyerte idén a Szuperkrossz Világkupa első állomását. Fieldsnek szintén van London után törleszteni valója, „csak” hetedik volt a döntőben. Az amerikaiak sosem veszik félvállról az olimpiai felkészülést: Kaliforniában ezúttal is megépítették a Riói pálya tökéletes replikáját.
Nem tudni, mit talált a spájzban a francia Joris Daudet, de 2011 után idén is megnyerte az UCI BMX Világbajnokságot, pedig a Szuperkrossz Világkupában egyszer sem volt jobb a hatodik helynél. Úgy tűnik, kimondottan jól tűri a nagy versenyek terhét, ami egy olimpián sosem hátrány.
Az ausztrál Sam Willoughby néhány évvel ezelőtt hatalmas tehetségként robbant be a nemzetközi élmezőnybe: egymás után kétszer lett junior világbajnok, azóta pedig a felnőttek között is kétszer koronázták világbajnokká. A „BMX Bandita” Londonban Strombergs mögött ezüstérmet szerzett. Külön motivációt jelenthet számára, hogy menyasszonya, az amerikai Alise Post a női mezőnyben szintén éremért küzdhet Rióban.
A döntőre esélyes lehet a 2013-as világbajnok brit Liam Phillips, aki Londonban sérülés miatt nem tudta magából kihozni a maximumot, miután nem sokkal a játékok előtt vb-ezüstérmesként kulcscsontját törte. Azóta kétszer nyerte a Szuperkrossz Világkupa összetettjét, szóval mindenképpen kell vele számolni.
Aki viszont a legtöbb borsot törheti Strombergs orra alá, az a mindössze húszéves holland Niek Kimmann. Miután 2014-ben junior világbajnok lett, 2015-ben első felnőtt évében az elit korosztályban is sikerült elhoznia a vb-aranyat. Idén második lett Daudet mögött, szóval a formával nála sincs gond, kérdés, hogy mennyire bírja az ötkarika terhét.
A BMX versenyeken a férfi mezőnyben 32-en indulhatnak, és egy előzetes időmérő futam alapján dőlt el, hogy ki kivel kerül egy futamba a főtáblán. Ez alapján négy darab, egyenként nyolcfős futamba sorolták a versenyzőket, majd kvalifikáció gyanánt negyeddöntőt rendeznek. A negyeddöntőben minden csoport három futamot megy, a futamok során pedig a helyezési számaiknak megfelelő pontokat gyűjtögetik a versenyzők. Aki tehát mindhármat megnyeri, annak 3 pontja lesz. Minden csoportból a négy legkevesebb pontot gyűjtött versenyző jut tovább a két elődöntőbe, ahol szintén három futam során helyezési pontokat gyűjtve folytatódik a küzdelem, és a négy-négy leggyorsabb jut a döntőbe. Ott már csak egy futam van, ahol már az érmekért harcolnak.