Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Pár nap alatt berobbant a biatlonosok klíma-kihívása

Nánási Antal

Frissítve 06/05/2021 - 23:04 GMT+2

Szó szerint nagy fába vágta a fejszéjét a Nemzetközi Biatlon Szövetség, amely május elsejével elindította nagyszabású, „otthonról is végezhető” környezetvédelmi programját.

Preuß lief in Östersund auf Rang zwölf

Fotó: SID

Tíz jónevű biatlonos próbálja arra sarkallni a sportág rajongóit, hogy mozogjon rendszeresen, ezáltal hozzájárulva egy nagy cél eléréhez.

A márciusi östersundi záróhétvégével végetért a biatlon világkupa 2020/2021-es idénye. Szurkolói szemmel nem lehetett okunk panaszra a szezon során, hiszen jóformán valamennyi szakágban végig nyílt volt a kistálygömbért folyó küzdelem, nem is beszélve a férfi összetettre, amely még az utolsó futamon is abszolút kétesélyes volt. A szezon azonban végetért, a biatlonosok számára általában édes semmittevéssel telő áprilist követően pedig immáron a május is ránk tört, ami a sportolók esetében egyben azt is jelenti, hogy az edzések újrakezdésével szépen fokozatosan kezdenek visszakapcsolni sportolói üzemmódba.
A sportolók életébe is visszaszökő rendszeres mozgást próbálja meg népszerűsíteni a Nemzetközi Biatlon Szövetség, amely formabontó kezdeményezést indított útjára május 1-jén. A Föld Napjához igazított projekt ugyanis nem kevesebb, mint 100 000 fa ültetését tűzte ki célul maga elé, ezt a célt pedig biatlonosokkal és biatlonosok által szeretné elérni. Hogy ezt mégis hogyan? Íme a részletek.
picture

Biathlon Antholz : Highlights Women Mass Start12,5km

Fotó: Eurosport

A nemzetközi szövetség arra sarkallja a sportág mozogni vágyó rajongóit, hogy a program Active Giving (magyarra átültetve talán az Aktív segítségnyújtás kifejezés a legszerencsésebb) applikáció letöltésével regisztráljon. A regisztrációt követően a rendszer automatikusan rákérdez, hogy az új belépő kinek a csapatához szeretne csatlakozni? Merthogy a faültető projekt nemcsak egy gyűjtés, hanem egy nagyon komoly verseny is. Ha megvan a szimpatikus csapatkapitány, akkor nincs más hátra, mint az IBU honlapján elérhető egyedi kódok segítségével saját jövőbeni teljesítményét a csatlakozó hozzácsatolja valamelyik kapitány eddigi eredményeihez. A kapitányok névsora meglehetősen impozáns, hiszen a teljesség igénye nélkül Dorothea Wierer, Emilien Jacquelin és Sebastian Samuellson is arra vár, hogy a csapatához szegődjünk. Az elvégzett „munkát” a szervezők átkonvertálják a program mértékegységébe, aminek végeredményeképpen kiderül, hogy a reggeli kocogás következményeként hány fát ültetnek el a delikvens nevében a világ valamely szegletében.
picture

Sweden's Sebastian Samuelsson competes during the men's 10 km sprint event of the IBU Biathlon World Cup in Nove Mesto na Morave, Czech Republic, on March 11, 2021

Fotó: Getty Images

„Télisportként nagyban függünk az időjárástól, érdekünk fűződik a hideg telekhez. Ennélfogva egyértelmű, hogy kötelességünk felvenni a harcot a klímaváltozás ellen. Ezzel a programmal a biatlon fenntarthatósági szemléleten keresztüli fejlesztését is be szeretnénk indítani. A kihívás egy vidám módja annak, hogy a versenyző-szurkoló kapcsolat valóban élő legyen, ráadásul a rendszeres mogással a szurkoló személyesen is tehet a környezetéért.” – nyilatozta a májusi starttal kapcsolatban Olle Dahlin, az IBU elnöke.
A biatlonsport klíma kihívása egyébiránt a sportági szervezet tízéves, 2020-2030 közötti fenntarthatósági tervének az első komolyabb megmozdulása, a végcél pedig a sportág klímasemlegessé tétele az évtized végére. Az IBU öt különböző területen szeretne többet tenni a háza táján a fenntartható fejlődésért: klíma, sport, emberek, helyszínek és rendezvények, kommunikáció. Öt olyan terület, amely egy ilyen állandó mozgásban lévő sorozat kapcsán annak minden egyes rendezvényén előfordul. A versenyhez ugyanis szükség van megfelelő időjárási körülményekre, versenykörülményekre és versenyzőkre, továbbá fontos, hogy a rendezvényeket kísérő események is zökkenőmentesek legyenek.
picture

Sweden's Hanna Oberg (L) and Finland's Finland's Mari Eder compete during the women's 7,5 km sprint event of the IBU Biathlon World Cup in Ostersund, Sweden, on March 19, 2021

Fotó: Getty Images

A hó elején eldördülő startlövést követően pedig már gyűlnek is a virtuális fák, mint ahogyan ez naprakészen következő az IBU honlapján. A kapitányok közül egyelőre az összetett világkupát legutóbb a harmadik helyen záró Franziska Preuss tűnik a legnépszerűbbnek, az ő csapata ugyanis cikkünk megjelenésének idején már több mint 5500 fát futott, gyalogolt vagy épp tekert össze. Szintén 5000 fölötti teljesítménnyel áll a Jacquelin féle társaság, míg a háromezres határt súrolva a harmadik helyen Dorothea Wierer és követőtábora áll. Az összteljesítmény azonban még a fentieknél is meggyőzőbb, kevesebb mint egy héttel a kezdeményezés elindítását követően a célkitűzés egyötöde, 20 000 fa elültetése ugyanis már eldőlt, a szükséges kilométerek ugyanis már az applikációban rögzített adatokból rendelkezésre állnak.
Hogy maguk a kapitányok sem tétlenkednek, arról Regina Oja és Sebastian Samuelsson tett tanúbizonyságot. A két biatlonos ugyanis az IBU honlapjának nyilatkozva hintette el a maga teljesítményét, ami jónéhány fa elültetéséhez járult már hozzá. Amíg az észt versenyző könnyed kocogással gyűjti a métereket, addig Samuelsson nem aprózta el, a síléceket görgőkre cserélve ugyanis 50 kilométert tett meg a minap Jesper Nelin társaságában az östersundi világkupa futamnak is otthont adó komplexum ezúttal hómentes útjain.
A regisztrációhoz szükséges applikáció valamennyi okostelefonra egyszerűen letölthető, a párlépcsős regisztrációt követően pedig már nyitva is a lehetőség, hogy mindannyian hozzátegyük a magunkét ehhez a nemes kezdeményezéshez. Faültetésre fel!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés