Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Usain Bolt: „A szupercipőben tutira bementem volna 9.5 alá”

Kálmán Laci

Publikálva 11/07/2021 - 17:23 GMT+2

A jamaicai legenda beszélt a Black Lives Matter mozgalom fontosságáról, az apaság tanulságairól és arról, hogy visszatér 800 méteren.

Usain Bolt

Fotó: Getty Images

Usain Bolt, a világ valaha volt leggyorsabb embere eltűnődött, mire lett volna képes, ha ő is szupercipőben futhatott volna. A diplomata és a versenyző véleménye ütközött meg egymással.

És a versenyző győzött.
„A minap az egyik barátommal erről beszélgettünk. Hogy most dühösnek kéne lennem? Mert tudom, hogy az évek során mindenki megpróbálta egyre jobbá tenni a szögeseket, de hát…”
Bolt hangsúlyozza, nem aggódik amiatt, hogy veszélyben volnának a világcsúcsai, sem a 9.58 100-on, sem a 19.19 200-on. Mégis nyugtalan egy kissé, hogy a cipőknél megfigyelhető fegyverkezési verseny vajon hová vezet majd.
„Hogyan érvelhetnék, ha a szövetség szerint ezek a cipők rendben vannak? Nem tehetek semmit, a szabály az a szabály. Nem vagyok boldog, de hát ez van.”
Egy dologban biztos: ezekben ő is sokkal gyorsabb lett volna. Ezek a cipők szuperkönnyűek, visszaadnak egy kis energiát a használójának, és azt mondják, legalább egy tizednyi előnyt jelentenek 100 méteren.
„Nem tudni pontosan, mennyivel gyorsabbak. De sokkal, az biztos. Tutira bementem volna 9.5 alá. Semmi kétség.”
Bolt szerint ki kell állnunk azok mellett az ügyek mellett, amiket fontosnak tartunk, még ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság ezt meg is akarja tiltani. Egyetért Adam Gemilivel, aki ha dobogóra áll Tokióban, biztos, hogy le fog térdelni a rasszizmus elleni harc jegyében.
„Ha hiszel valamiben, akkor meg kell lépned azt, amit helyesnek gondolsz. Fel kell hívni a világ figyelmét arra, hogy mi a helyzet a rasszizmussal napjainkban. Láttam, hogy a fociban ennek mekkora a jelentősége, és ha egy atléta is véleményt akar nyilvánítani, akkor ezt szabadjon megtennie.”
A világcsúcstartó azt mondja, már 17 évesen, a 2004-es athéni olimpián aranyat nyert volna 200-on. Emlékeztet arra, hogy már 16 évesen 20.13-at futott, amivel a kilencedik leggyorsabb volt 2003-ban.
picture

Usain Bolt - Berlin 2009

Fotó: Getty Images

Ezután azonban Kingstonba költözött, jöttek a hamburgerek, az éjszakai élet, az elhanyagolt edzések, majd egy sérülés. Ezért nem jutott tovább a 200-as előfutamokból Athénban.
„2003-ban szinte mindenkinél gyorsabb voltam. Ha futottam volna a vb-n, valószínűleg érmet nyertem volna. Aztán, ha folytattam volna az addigi munkát, ha elkötelezettebb lettem volna, akár aranyat is nyerhettem volna Athénban.”
„Nem volt azonban könnyű számomra, hogy kezelni tudjam azt a helyzetet, hisz már a középsuliban híres voltam. Nem volt mellettem olyan, aki mindezen már keresztülment volna, és elmagyarázta volna, hogy komolyan kell vennem a dolgokat. Egyedül az edzőm mondta, hogy eddzek keményen.”
„A saját példámból okulva most próbálom elmagyarázni a fiatal atlétáknak, hogy már az elején vegyék komolyan. A lehetőségek ugyanis végesek.”
Bolt arról is beszélt, hogy miután 2017-ben befejezte, kétszer is majdnem visszatért.
„A következő két évben oda is mentem az edzőmhöz, aki azonban figyelmeztetett, hogy ha belevágok, a dolog sokkal nehezebb lesz, mint korábban. A visszatérés nem lesz egy rózsakert. Összességében nem bánom, hogy végül nem tértem vissza. Nagy pályafutás van mögöttem, még ha nem is a csúcson hagytam abba. Összességében az örökségem eléggé rendben van.”
picture

Usain Bolt, Mo Farah

Fotó: Getty Images

Valamiféle visszatérés azonban mégiscsak lesz, igaz 800-on, ahol korábban sosem versenyzett, és csak egy promóció keretében, amit július 13-án élőben közvetítenek majd Bolt Facebook-oldalán.
„Komolyan veszem a dolgot, minden nap edzem, sokat kardiózom. Még élesíteni kell a formát, és növelnem a tüdőkapacitásom.”
Egyébként Bolt jó formában van, szinte meg sem lehet mondani, hogy már nem aktív sportoló. De ennek is megvan a maga oka.
„Amikor visszavonultam, a barátaim azt mondták, hogy tutira el fogok hízni. Én meg mondtam, hogy csak azért se, kizárt dolog. Úgyhogy nem engedem ezt meg magamnak részben fogadásból, részben büszkeségből. Nehogy már ők nyerjenek.”
De mi lesz ezzel a 800 méterrel? Vajon milyen időre lehet képes?
„A legjobbam 2:05 körül van, de ha felveszem a szögest, úgy számolok, hogy 5 másodpercet le tudok szedni. De ez csak egy kihívás a számomra, a jövőben nem kell velem számolni a nagy versenyeken.”
Várja már a tokiói olimpiát, ahol a körülmények ellenére szerinte kiváló eredmények születnek majd. Kissé talán meglepő módon a női 100 és 200 jobban érdekli, mint a férfiak versenye.
„A nők versenyeit várom a legjobban. Nagyon sokat léptek előre az elmúlt években, évek óta kimagasló eredményeket produkálnak.”
picture

Justin Gatlin, Usain Bolt

Fotó: Getty Images

Van favoritja is a 100 méterre.
Shelly-Ann [Fraser-Pryce] lehet a befutó a tapasztalata miatt, hacsak nem tesz túl nagy nyomást magára. És úgy gondolom, Dina [Asher-Smith] lesz a legnagyobb ellenfele.”
Bolt a feleségével és három gyermekével a kingstoni otthonából követi majd az eseményeket. Olympia Lightning májusban volt egy éves, az ikrek, Thunder és Saint Leo pedig két hónaposak. Szeretné, ha a gyerekek majd sportolnának, ugyanakkor gyorsan hozzáteszi, hogy nincs tervben egy negyedik csemete, akivel a többiek verhetetlen mixed 4x400-as váltót alkothatnának.
Azt mondja, a szülőség eddig elsősorban türelmet tanított a számára.
„A múltban a legnagyobb problémám a türelemmel volt, de ha gyerekeid vannak, muszáj türelmesebbnek lenned. Ez pedig új lehetőséget nyithat meg számomra az edzősködésben. Ki tudja, talán egyszer elfogadom ezt a kihívást.”

Minden reggel hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés