Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Krizsán Xénia célja a tokiói pontszerzés az Eb-bronz után

Kálmán Laci

Frissítve 20/05/2021 - 11:29 GMT+2

A fedett pályás Európa-bajnoki bronzérmes hétpróbázó bíztató eredményekkel kezdte a szabadtéri szezont. A fő verseny természetesen a tokiói olimpia, ahol az első hat között szeretne végezni. Interjú Krizsán Xéniával.

Krizsán Xénia

Fotó: AFP

A sérüléseiből mindig megerősödve tért vissza. Volt, hogy egyéni csúccsal, legutóbb pedig egy fedett Eb-bronzzal. Krizsán Xéniával a kezdetekről, fordulópontokról, a fejlődés lehetőségeiről és a tokiói célokról beszélgettünk.

Eddigi legfontosabb szezonja előtt áll. Fedett pályán nagyszerűen versenyzett, és az elmúlt hétvégén a győri szabadtéri bemutatkozása is kifejezetten ígéretesre sikerült. Különösen a 100 gát, ahol csak egy tizeddel maradt el a legjobbjától.
„Elégedett vagyok, főleg, hogy egyáltalán nem vagyok friss állapotban, edzésből jövök. A 100 gát különösen rendben volt, még sosem kezdtem ilyen jól a szezont. Távolugrásban komoly ellenszél volt, úgyhogy ott nem kaphattam reális képet arról, hogy hol tartok. A súlylökés stabil volt, de a mozgásra nem éreztem rá igazán, így egyszer sem csúszott ki egy nagyobb eredmény. Gerelyhajításban pedig csak hármat dobtam, nem is teljes nekifutásból, úgyhogy azzal is elégedett vagyok.”
Xénia pályafutása Csomádról indult. Bár a lehetőségek az atlétika vonatkozásában szűkösek voltak, ő szeretettel gondol vissza azokra az évekre.
„Imádtam Csomádon lakni. Most Budapesten élek a férjemmel, de tervezzük, hogy majd visszaköltözünk. Szerettem felnőni vidéken, és nagyon jó volt az iskola is, például az, hogy kevesen, csak nyolcan voltunk egy osztályban. Így nagyobb figyelmet kaptunk a tanároktól. Volt persze, ami hiányzott, de ez akkor fel sem tűnt. Ezeket csak így utólag látja az ember.”
Egyértelmű fordulópontot jelentett számára, amikor Szabó Dezső 2013-ban elvállalta, hogy vezeti a felkészülését.
„Komoly lökést kaptam, amikor Dezső elvállalta az edzéseim irányítását. Előtte sosem edzettem kettőt edzőtáboron kívül, vele pedig elkezdtünk egy komolyabb munkát. Hatalmas motivációt kaptam azáltal is, hogy ő segített elintézni a Nike-szponzorációt. Sosem gondoltam volna, hogy ez nekem is megadathat.”
picture

Krizsán Xénia a fedett pályás Európa-bajnoki dobogón, 2012.

Fotó: AFP

Kettejük példája remekül mutatja, mennyire fontos egy jó edző-tanítvány kapcsolat. Az, hogy a fedett Eb egy fontos pillanatában egy mondat elég volt Szabó Dezső részéről, hogy Xénia megnyugodjon és folytassa a versenyt. A magasugrás bemelegítésénél fájlalta ugyanis a lábát, és úgy érezte, nem fog tudni újra ugrani.
„Annyit mondott, hogy ’Ugorj, nem lesz semmi baj!’. Ez elég volt. Ő maga tízpróbázó volt, úgyhogy minden olyan sérülésen, ami nekem volt, ő is keresztülment. Pontosan tudta, mit érzek akkor, és hogy hogyan kell azt kezelni. Erős a bizalom köztünk, úgyhogy ha ő azt mondja, nem lesz baj, akkor én tudom, hogy tényleg nem lesz.”
Az U23-as Eb-n aranyérmet nyert, bár a tét miatt verseny közben rendkívül görcsös volt. A rutin, a tapasztalat segített neki abban, hogy úrrá tudjon lenni az idegességén.
„Izgulós vagyok, bár, ha az edzéseken jól teljesítek, az tud önbizalmat adni a versenyekre is. Az U23-as Eb-n még tényleg görcsös voltam, nem tudtam kezelni a nyomást, hogy dobogóra állhatok. Ehhez addig nem voltam hozzászokva. Mostanra talán azt tanultam meg, hogy a többpróba során csak magamra kell, hogy figyeljek, nem szabad foglalkozni az ellenfelekkel. Az eredményeket csak az első nap végén, meg az utolsó szám, a 800 méter előtt szoktam megnézni.”
„Bárhogy is sikerült egy szám, azon túl kell lépni azonnal. Persze, ez nem mindig megy, én ilyen elszomorodó típus vagyok, nem csapkodós, spannolós, hanem volt, hogy a sírásig ment a szomorkodás. De az évek során azért ezt is megtanultam, és próbálok mindig pozitívan tekinteni előre. Ehhez sok versenyzés kellett, ami nem volt egyszerű, hisz komplett hétpróba-versenyek elég ritkán vannak.”
picture

Krizsán Xénia a fedett pályás Európa-bajnokságon, 2021. március 5.

Fotó: AFP

Az imént említett 800 méter az egyik legerősebb száma, ennek ellenére, ahogy a legtöbb hétpróbázónak, ez neki sem tartozik a kedvencei közé.
„A 800-ra próbálok nem gondolni, amíg el nem érkezünk a bemelegítéshez, ugyanis ez egy eléggé félelmetes szám. Szerencsére azonban nagyjából mindenki így van vele. Tudom, hogy a többiek is ugyanazt élik át, mint én. De tény, az azért jó, hogy általában sikerül jó időket futnom.”
Az elmúlt években Xéniának volt több komolyabb sérülése. 2017-ben egy gerinccsigolya ívszakadás, ami után egy hosszú rehabilitáció következett. 2019-ben pedig jött egy combhajlító sérülés, ami miatt a dohai vb-t ki is kellett hagynia.
Érdekes azonban megfigyelni, hogy ezek után a kihagyások után mindig borzasztóan erősen tért vissza. Az első sérülés után egyéni csúcsot ért el Götzisben, a másodikat követően pedig fedett Eb-bronzot nyert idén márciusban.
„Nem volt bennem extra bizonyítási vágy, nem tudatosan akartam még jobb lenni, valahonnan mélyről jöhetnek ezek nálam. A sérülésekre próbálok nem visszagondolni, meg az sincs ott a fejemben, hogy mi lehetett volna, ha… Viszont a mostani felkészülésemben majdnem, hogy az a legfontosabb, hogy minél egészségesebb tudjak maradni, hisz így van a legjobb esély arra, hogy a fontos versenyek jól sikerüljenek.”
Xénia minden számban rengeteget fejlődött az elmúlt években, de tartalékok persze mindig lehetnek. Ennek megfelelően igyekszik a gyengeségeiben is előrelépni.
picture

Krizsán Xénia, Nemes Rita

Fotó: AFP

„Úgy érzem, a legnagyobb tartalék a távolugrásban van. A nagy versenyeken nem jönnek ki a jó eredmények, egyéni csúcsot nem is nagyon ugrottam még többpróba közben. Elsősorban a nekifutást kell stabilizálnom, hogy egy millimétert se lépjek be és mindenképp lemérjék az ugrásomat. Én tizennyolc lépésről futok neki, úgyhogy fontos lenne, hogy ez a tizennyolc lépés mindig ugyanolyan legyen. A másik tartalék talán a 200 méterben lehet, az edzéseredmények alapján bizakodó vagyok.”
Az, hogy a fedett Eb-n hatodik helyet szerző Nemes Rita és Xénia edzőtársak lettek, mindkettejüknek plusz motivációt adott. Ráadásul nem csak az edzéseken jönnek ki jól egymással.
„Nagyon sokat jelent, hogy edzőtársak vagyunk. Ráadásul barátnők is, mert pályán kívül is sokat találkozunk. Jó a hangulat az edzéseken, és közben folyamatosan egyre jobb eredmények elérésére ösztönözzük egymást.”
Közeledik a többpróbázók egyik legfontosabb megmérettetése, a götzisi verseny. Xéniának nincs különösebb célja, de mindenképp szeretne egy jót versenyezni.
„Itt sem leszek még csúcsformában, de persze mindent megteszek, hogy minél jobb eredményt érjek el. Egy jó nagy terhelésnek feltétlenül jó lesz ez a verseny.”
Xénia azt is elárulta, mire kell még leginkább figyelnie a hátralévő bő két hónapban. Az első számú dolog persze az egészség megőrzése, de azért azon túl is vannak még céljai.
„Még egy kicsit szeretnék fogyni. Szeretnék egy-két kilót leadni, ez nagyon fontos számomra az olimpia előtt. Próbálok az egészségesebb ételek felé fordulni, és a nassolnivalókat kiiktatni. Holtszezonban néha azért elengedem magam. Azt vettem észre, hogy sokszor jobban érzem magam, amikor mindent megadok a testemnek, amit megkívánok. Ugyanakkor azt is megfigyeltem, hogy ha egy nagyobb verseny előtt lemegy egy-két kiló, akkor könnyebbnek, felszabadultabbnak érzem magam.”
Megkerülhetetlen kérdés volt, hogy vajon Tokióban mivel lenne elégedett. Hogy inkább a pontszám vagy a helyezés érdekli. Xénia elég egyértelmű választ adott.
Én már csak helyezésben gondolkodom. Az első hat között szeretnék végezni. Erős mezőny lesz, úgyhogy oda kell tennem magam, mert lehet, hogy csak egyéni csúccsal lehet pontszerző helyet elérni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés