Kenya szépített, Észak-Amerika összecsapott, Lengyelországban a kalapács el van vetve

Frissítve 04/08/2021 - 16:32 GMT+2

Tokió 2020 - Nincs megállás az atlétikai versenyeken - napi összefoglaló

Tokyo 2020 | De Grasse 200m gold medal

A kanadai Andre de Grasse a 100 méteren szerzett bronz után szerdán 200 méteren aranyérmet nyert a tokiói olimpia atlétikai versenyein.

Három amerikai sprinter is esélyesnek számított a 200-as fináléban, közülük a világbajnok Noah Lyles vezetett a célegyenesre fordulva. A hajrában azonban De Grasse mellett Lylest az amerikai válogatón második Kenneth Bednarek is megelőzte, az utolsó méterekre pedig a kanadai futónak maradt ereje újítani. De Grasse négy-négy olimpiai és világbajnoki érem után szerzett először aranyat.

A várakozásnak vége: Andre de Grasse a 200m új királya

férfi 200 m, olimpiai bajnok:
  • Andre de Grasse (Kanada) 19.62 mp
  • 2. Kenneth Bednarek (Egyesült Államok) 19.68
  • 3. Noah Lyles (Egyesült Államok) 19.74
Férfi 800 méteren kettős kenyai siker született. Szinte a célegyenesig együtt maradt a mezőny, akkor a minden idők hatodik legjobb idejével (1:42.05 p) rendelkező Kipkurui Korir indított hajrát és lerázta többieket, a vb-bronzérmes Cheruiyot Rotich pedig az utolsó métereken szerezte meg a második helyet. Az olimpiai bajnoki címhez 1:45.06 perc is elég volt.

Kettős kenyai siker férfi 800 méteren

férfi 800 m, olimpiai bajnok:
  • Emmanuel Kipkurui Korir (Kenya) 1:45.06 perc
  • 2. Ferguson Cheruiyot Rotich (Kenya) 1:45.23
  • 3. Patryk Dobek (Lengyelország) 1:45.39
Akárcsak a nőknél, férfi kalapácsvetésben is lengyeleké lett az arany. De nem a nagy esélyes Pawel Fajdek győzött, hanem a riói bronzérmes Wojciech Nowicki, aki fantasztikus sorozatot produkált. Öt kísérlete is 80 méter fölé repült, további két dobásával is nyert volna. Fajdek négyszeres világbajnok, de ötkarikás játékokon először állhat dobogóra, harmadikként zárt. Ebben a számban 37 év után nem volt magyar döntős olimpián, mivel a vb- és Eb-bronzérmes Halász Bence kiesett a selejtezőben.

Akárcsak a nőknél, férfi kalapácsvetésben is lengyeleké lett az arany

férfi kalapácsvetés, olimpiai bajnok:
  • Wojciech Nowicki (Lengyelország) 82,52 méter
  • 2. Eivind Henriksen (Norvégia) 81,58
  • 3. Pawel Fajdek (Lengyelország) 81,53
  • ...14. Halász Bence
Női 3000 méter akadályon három körrel a vége előtt a 2017-ben vb-ezüstérmes Courtney Frerichs az élre állt és kezdett ellépni a többiektől. Csak Peruth Chemutai ment vele - aki előtte hosszú ideig vezette a mezőny -, de eleinte ő is tisztes távolból követte az amerikait. Frerichs azonban kezdett fáradni, a 22 éves ugandai futó az utolsó 400-ra befogta, majd elment mellette és 9:01.45 perccel megszerezte a győzelmet. Az amerikainak a szökés ezüstöt ért.