A félmaratoni csúcstartó nyerte a maratonit a nőknél, amerikai meglepetésbronz Szapporóban

Publikálva 07/08/2021 - 02:08 GMT+2

Jepchirchir honfitársát, Kosgeit megelőzve lett olimpiai bajnok, a hatalmasat futó Seidel állhat még dobogóra.

Kettős kenyai siker a női maratonin, váratlan amerikai bronzzal

A várakozásoknak megfelelően kenyai siker született női maratonfutásban szombaton a tokiói olimpián, de nem a világcsúcstartó Brigid Kosgei, hanem honfitársa, Peres Jepchirchir győzött.

A két afrikai futó az utolsó kilométereken teljesen együtt haladt, a korábbi félmaratoni világrekorder Jepchirchir végül 16 másodperccel bizonyult gyorsabbnak. A harmadik helyen Molly Seidel végzett, ő a női maratonfutás történetének harmadik amerikai érmese.
A 88 fős mezőnyből 14-en is feladták a versenyt, köztük a világbajnok kenyai Ruth Chepngetich.
A rajtot a tervezettnél egy órával korábbra tették át a szervezők, így helyi idő szerint szombat reggel hatkor vágtak neki a 42,195 kilométeres távnak az indulók - a változást a nagy meleggel indokolták. Ezúttal 25 Celsius-fokban, de 80 százalékos páratartalom mellett rajtoltak el a résztvevők, és a verseny végéig 30 fok alatt maradt a hőmérséklet.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2019-ben döntött úgy, hogy a Tokióban várható hőségre és magas páratartalomra tekintettel az 1100 kilométerrel északabbra lévő Szapporóba helyezi át a maratoni számok mellett a gyaloglóversenyeket is. Ennek ellenére pénteken a női 20 kilométeres gyaloglás alatt 35 Celsius-fok volt Szapporóban is.
A vasárnapi férfi maraton kezdési időpontja - helyi idő szerint reggel hét óra - nem változott.