Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Noah Lyles: „Usain Bolt a valaha volt leggyorsabb, de hamarosan én leszek az”

Kálmán Laci

Publikálva 24/03/2024 - 19:04 GMT+1

Noah Lyles tavaly augusztusban három aranyérmet is szerzett a budapesti vb-n, győzött 100-on, 200-on, és a 4x100-as váltóval is. Ezt követően Usain Bolt rekordjainak megdöntését tűzte ki célul, ami tekinthető pökhendi arroganciának is a részéről, de felfogható úgy is, hogy egy ereje teljében lévő sprinter nem aprózza el a céljait, és a létező legmagasabbra teszi fel a lécet a maga számára.

Noah Lyles hat das Selbstbild der NBA kritisiert

Fotó: Getty Images

Egy biztos, Noah Lylesnak egy kis önbizalomért nem kell a szomszédba mennie.
Usain Bolt a valaha volt leggyorsabb, de hamarosan én leszek az.
Ezt mondta Lyles nemrég a CNN-nek adott interjújában. Nincs szó tehát arról, hogy ne hinne magában, ahogy arról sem, hogy ne mondana ki olyan dolgokat, amiknek a kimondása másoknak esetleg gondot okozna.
Ennek ellenére ő egy sokak számára szimpatikus, egy abszolút szerethető figura. Ennek talán az az oka, hogy az erős mondatait érezhetően nem a hencegő kivagyiság vezérli, hanem a belső meggyőződés.
Ettől még persze előfordulhat, hogy soha többé nem nyer nagy világversenyt, és nem jönnek össze a rekordöntések sem. Ettől azonban utólag sem válna hiteltelen figurává, hisz van olyan, hogy mást dob a gép, mint amiben az ember bízik és hisz.
A korábbi 200-as specialista példátlan vállalásra készült 2024-es párizsi olimpián. A 100, a 200 és a 4x100 mellett a 4x400-as váltó tagjaként is ott lenne Párizsban, és ha már ott van aranyérmet nyerne mind a négy számban.
„Dolgoztunk a 60 méteremen, hogy javuljak 100-on és 200-on, és sikerült is komolyan előrelépnünk.”
picture

Noah Lyles

Fotó: Getty Images

Tavaly sokat fejlődött mindkét távon, 200-on van közelebb Bolt rekordjához, mindössze egy bő tizeddel marad el tőle. Elmondása szerint azonban teljesen másként áll a versenyzéshez, mint a világcsúcstartó jamaicai.
„Amikor meg kellett mutatni, ő mindig megmutatta, és erődemonstrációt tartott. Én viszont inkább az a fajta srác vagyok, aki szereti a dominanciáját egész éven át hangsúlyozni.”
Lyles már a fedett szezonban is mutatta magát. Egyéni csúcsot futott az amerikai bajnokságon, majd egy ennél gyengébb idővel szerzett egy fedett vb-ezüstöt Christian Coleman mögött 60 méteren. 4x400-on is versenyzett, ott is gyűjtött egy ezüstöt, most pedig már minden erejével a szabadtérre összpontosít.
„Őszintén szólva az elmúlt három év mind felkészülés volt. Nézzük csak meg például 2023-at. Tökéletesen leraktuk az alapokat, úgyhogy most már automata üzemmódba kapcsolhatunk.”
A tavalyi előrelépés okát egyébként elsősorban a hatékonyabb edzőtermi munkában látja.
„Sokkal több súlyzós edzésem volt, mint korábban. Agresszívebben, nagyobb súlyokkal és nagyobb nyomatékkal dolgoztunk. Másutt mindenhol nagyszerű munkát végeztünk, ez volt az utolsó hely, ahol előre kellett lépnünk.”
Lyles 200-as világbajnokként érkezett a 2021-es tokiói olimpiára, a verseny azonban nem sikerült úgy, ahogy szerette volna, így végül csak harmadikként zárt. Ez a vereség muníciót is adott neki a következő évekre.
„Minden egyes versenyen, ahol rajthoz álltam, meg akartam mutatni, hogy nekem Tokióban nem ennyi volt a célom, nem a bronz. Azóta folyamatosan meg akarom mutatni, hogy több van bennem.”
picture

Noah Lyles

Fotó: Getty Images

„Most pedig úgy megyek Párizsba, hogy bebizonyítsam, nem mázli volt az elmúlt év. Hogy vannak még bennem versenyek bőven.”
De akkor nézzük azokat a konkrét terveket, melyekről a letsrun.com nevű oldalnak beszélt a korábban már említett határtalan önbizalommal.
Most mindenkinek én vagyok a célkeresztjében, mert én vagyok a bajnok. Olyan dolgokra készülök, amiket még soha senki nem látott.
Szép dolog Párizs, de ismerjük a szigorú amerikai elveket, ha valaki nincs ott az első három között a válogatón, nem állhat rajthoz az olimpián. Legalábbis az egyéni számokban nem. Így aztán az elsődleges cél még nem az olimpia, hanem a válogató.
És akkor térjünk rá a rekordokra, nézzük, hogy kalkulál Lyles.
„Ha figyelembe vesszük, mennyit fejlődtem 60 méteren, és ezt hozzáadjuk ahhoz, amit már amúgy is tudtam 200-on, akkor képes vagyok 19.10-re” – mondta az amerikai, ami azt jelenti, hogy képesnek tartja magát arra, hogy megdöntse Bolt 19.19-es világcsúcsát.
A rekordok persze fontosak, de az érmeknél nincs semmi fontosabb, legalábbis Lyles szerint. Ezt higgyük el neki, már csak a fentebb említett tokió kudarc miatt is. Már persze, ha egy olimpiai bronzot lehet kudarcnak tekinteni.
A rekordok megdőlnek, az érmek viszont örökké megmaradnak, legalábbis akkor, ha nem tiltanak el.
picture

Noah Lyles

Fotó: Getty Images

Ez a gondolat pedig át is vezet minket még egy fontos témához, amelyet Lyles, a letsrun.com nevű oldal podcastjében érintett.
„Nem tudom, hogy jobb-e vagy rosszabb a doppinghelyzet, mint korábban. Hallok eltiltásokról, de szerintem a doppingolók mindig a tesztelők előtt járnak. Valaki használ valami új szert, aztán arra kifejlesztenek egy tesztet, és azt kezdik el alkalmazni. Amíg nincs bizonyíték, én mindenkiről azt feltételezem, hogy tiszta.”
„Az azért elég gáz, hogy ha megnézzük a top 5 100-as időeredmény tulajdonosát, egy embert kivéve mindenki volt már eltiltva.”
Ez az ember Bolt. Lylest ezután arról kérdezték, vannak-e benne kétségek az eredmények tisztaságát illetően.
„Én eljutottam ide úgy, hogy nem doppingoltam. Lehet, hogy elhiszitek, lehet, hogy nem, de most olyan gyorsan futok, hogy az emberek azt mondják, eladtam magam az ördögnek, ami tiszta őrület. De ez van, a legtöbben így gondolkodnak. Én azonban, amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik, tisztának tekintem az összes eredményt.”
„Bolt számomra tiszta. Ahogy az én ajtóm előtt ott állnak minden nap a tesztelők, biztos, hogy az övé előtt is ott álltak. Nekem senki nem mondja, hogy nem.”
picture

Noah Lyles

Fotó: Imago

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés