Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

A világ arcába robbant a maratonfutó, akiről fél éve még senki nem hallott

Szabó Bence

Publikálva 26/04/2023 - 14:14 GMT+2

Kelvin Kiptum fél éve még teljesen ismeretlen volt a maratonfutók körében, mára viszont minden idők második leggyorsabbja a távon. A részideje a táv második felében brutális, a gyors felemelkedése példa nélküli. Kérdés, hogyan alakul számára a jövő, hiszen terítéken lehet a világcsúcs, a Kipchogéval való párharc és a budapesti vb is, de a hozzá hasonló üstökösök eddig nem futottak hosszú karriert.

2:01:25 - a történelem második leggyorsabb maratonija! Elsöprő győzelem és rekorddöntés Londonban

A fiatal kenyai már a világ második leggyorsabb maratonfutója, de most döntések előtt áll.
Kelvin Kiptum nevét néhány hónappal ezelőtt még szinte senki nem ismerte. A 23 éves kenyai futó akkor tűnt fel először, amikor tavaly decemberben megnyerte a valenciai maratont, élete első hivatalos maratoni futásán rögtön minden idők negyedik legjobb idejét teljesítve. Ezt fejelte meg az előző hétvégén, amikor a világcsúcstól alig 16 másodperccel elmaradva letarolta a London Marathon mezőnyét.
Kiptum 2:01:25-ös ideje lesokkolta a hosszútávfutó világot. Pláne annak fényében, hogy ezt esős időben, egy kanyart a hajrához közel benézve érte el, egy olyan pályán, mint a londoni, ami nem a legalkalmasabb a csúcsdöntésre. Sőt, közben a táv második felén 59:45-tel megdöntötte a világcsúcs részidőt, amit egyébként maga állított fel még Valenciában.
Megdöbbentett az ideje, és még inkább a részidők, amiket teljesített
- mondta el Yohan Durand francia maratonfutó.
Durand, mint a legtöbben, főleg Kiptum negyedik tíz kilométerét emelik ki. Ezen a szakaszon a kenyai 27:50-es idővel száguldott végig, ami nem csak gyorsabb, mint saját leggyorsabb versenyen regisztrált 10 kilométere (28:17 - 2019, Utrecht), hanem konkrétan magyar rekord lenne ezen a távon.
„Nem árt tudni, hogy mindössze négy francia futó van, aki valaha elért ilyen időt, normál 10 kilométeren… ő pedig ezt 30 kilométerrel a lábában teljesítette.”
- hüledezett Durand.
picture

Kelvin Kiptum gewinnt den Marathon in London in Topzeit

Fotó: Getty Images

Most mindenki azt találgatja, honnan jött ez az űridő, és mit tud Kiptum, amivel így kimagaslik a mezőnyből. Durand szerint a jelek – ha kevés is – ott voltak korábban, de a kenyai hirtelen berobbanása így is váratlanul ért mindenkit.
"2018-ban 1 óra 2 perc alatt futott félmaratont Nairobiban, az már mutatott valamit. Oké, 2000 méteres tengerszintfeletti magasságon. Ezt az időt viszont sokan megcsinálták előtte is. Utána három évig nem emelkedett ki a tömegből. Most pedig bombaként robbant a világ arcába.”
Jean-Claude Vollmer, az INSEP edzője és menedzsere szerint az ember ilyen helyzetben akaratlanul elgondolkozik, mi okozhatta ezt a hirtelen felemelkedést, és hova futhat ki Kiptum története.
„Nem a semmiből jött, de ebben a közegben egyedi gyorsasággal emelkedett fel. Ilyen gyors ütemben még senki nem állt át maratonfutásra. Általában ehhez idő kell. Kipchoge 2:04-es időkkel kezdett és 5-6 évébe telt, mire eljutott erre a szintre. Korábban persze ott voltak az olyanok, mint például Geremew, aki 2:02:40-es időt ment a második évében és aztán hamar eltűnt.”
„Az ilyen üstökösöknek általában rövidebb pályafutása van, mint azoknak, akik fokozatosan érnek a csúcsra. Talán ennek a fiatalembernek is ez lesz a sorsa. Nagyon keveset tudunk róla. Nincs edzője, alig ismerjük a menedzserét… de persze ennél többről van szó"
picture

2:01:25 - a történelem második leggyorsabb maratonija! Elsöprő győzelem és rekorddöntés Londonban

Azonban ha Kiptum hamar el is tűnik majd, a közeljövőben mindenképpen számolni kell vele. Ez pedig három fontos kérdést is felvet: mikor láthatjuk őt a világcsúcstartó Eliud Kipchoge ellen futni, megdöntheti-e a rekordját, illetve látjuk-e majd őt a nyári budapesti világbajnokságon?
Maga Kiptum a londoni teljesítménye után elmondta, hogy előzetesen nem gondolt a világcsúcsra, de látva a teljesítményét, lehet hogy elbeszélget a menedzsmentjével a kérdésről. Ez és a Kipchoge elleni párharc Durand szerint szorosan összekapcsolódik.
„Ahhoz, hogy jobb időt érjen el, kell hogy valaki lépést tartson vele. Szóval miért ne küzdhetne meg Kipchogével? Ha van egy kis harc köztük, elérhető a világrekord, pláne egy olyan pályán, mint a berlini.”
Ami Budapestet és a vb-t illeti, Kiptumnak dönteni kell, mit tart fontosabbnak. A lehetséges világbajnoki címet, vagy a legnagyobb maratonokat, ahol a pénzdíjakkal és a szponzori szerződésekkel lényegesen többet kereshet. Evans Chebet, a Boston Marathon győztese például 136 ezer eurót tett zsebre, míg a legutóbbi világbajnok Tamirat Tola (akit Kiptum Valenicában tavaly legyőzött) nagyjából 70 ezret keresett csak.
„A kérdés az, hogy a nagy versenyeket választja majd, ahol nagy pénzeket kereshet és nagy szerződéseket kaphat, vagy a nagy világeseményeket, ahol még egy éremmel sincs ugyanott anyagilag.”
- tette fel a kérdést Durand.
Bárhogy is dönt azonban a kenyai futó, a közeljövőben biztosan fogunk még hallani róla. A Kiptum nevet most egy darabig nem érdemes elfelejteni.
Forrás: eurosport.fr
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés