Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Dupla tűzijáték lehet Budapesten, ha így folytatja a norvégok világcsúcstartó gátfutója

Gecsei Dina

Frissítve 16/06/2023 - 16:55 GMT+2

Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok norvég Karsten Warholm 46,52-es idővel nyerte meg a férfi 400 méter gátfutást az atlétikai Gyémánt Liga-sorozat ötödik állomásán, Oslóban. A hazai közönség előtt brillírozott, és olyan elszántsággal vágott bele az idei szabadtéri szezonba, hogy már előre izgulhatunk, mi vár ránk majd augusztusban, Budapesten.

Óriási világcsúcs 400 gáton

A norvég atlétikának elég jó estéje volt csütörtökön, Jakob Ingebrigtsen 3:27.95 perces 1500 méteres Európa-rekordot futott, míg Karsten Warholm 400 méter gáton összehozott egy 46,52-es időt. Mindketten úgy ünnepeltek a hazai pályán elért győzelmet követően, mintha mondjuk a Bajnokok Ligája döntőjében rúgtak volna gólt.
„Ezt most nem láttam előre, de piszkosul jó érzés” – nyilatkozta Warholm a norvég Discoverynek még csütörtökön.
„Nagyon elégedett vagyok az időmmel. Ez azt mutatja, hogy ott vagyok, ahol lennem kell. Most már van egy jó alapunk, amire építhetünk” – folytatta, és valóban, a mostani idejénél csak a tokiói olimpián elért világcsúcsa jobb (45,94), szóval, ha valakinek van oka bizakodónak lenni, az épp Warholm.
picture

Karsten Warholm

Fotó: Getty Images

A 27 éves norvég srác mindent elért már, de ez nem tartja vissza attól, hogy annyira motivált legyen, mint még soha.
„Nem feltétlenül érzem azt, hogy elértük a csúcsot. Az legalábbis biztos, hogy kíváncsi vagyok rá, hogy van-e még feljebb. Engem ez motivál, hogy mindent beleadjunk és ne csökkentsük az intenzitást” – tette hozzá Warholm.
Warholm szavai edzője, Leif Olav Alnes világnézetét is tükrözik, aki azt válaszolja, amikor megkérdezik tőle, meddig juthat el a tanítványa, hogy a határ a csillagos ég, és hosszú út áll még előttük.
„Gyakran mondja ezt, és tulajdonképpen nagyon jól mondja! Hajlamosak vagyunk határokat szabni magunknak. Én is sokszor gondoltam már arra, hogy innentől már tényleg nehéz lesz tovább fejlődni, de aztán valahogy mindig összejött” – mondta nevetve Warholm.
picture

Karsten Warholm

Fotó: Getty Images

„Hosszú még az út, de amellett a tény mellett nem mehetünk el, hogy azért mi már eléggé kitoltuk a határainkat ahhoz képest, amit az előttünk lévő emberek tettek. Szóval innen már egyre nehezebb lesz, de semmiképp sem lehetetlen” – összegzett a norvég.
Nem hiszem, hogy a 45,94 marad örökre a világrekord, de hogy én leszek-e az, aki megdönti, vagy valaki más, azt majd meglátjuk. Az biztos, hogy meg lehet dönteni.
Karsten Warholm még akkor is bízik magában és a képességeiben, amikor sérülésekkel bajlódik és a lehető legrosszabb pillanatban kerül hullámvölgybe. A norvég atlétika sztárja a tavalyi szezonban megjárta ezt a hullámvölgyet: a rabati Gyémánt Liga-versenyen, mindössze hat héttel a világbajnokság előtt elszakadt a combizma, így nem tudott 100 százalékos állapotban harcba szállni a címvédésért. A sérülése ellenére valahogy mégis ott tudott lenni a döntőben Eugene-ben, de nem tudta megszerezni a harmadik világbajnoki címét, a hetedik helyen zárt.
„Akkor, még a világbajnokságra menet azt gondoltam, elég jó vagyok ahhoz, hogy megnyerjem, de nyilvánvalóan nem voltam az. Az önbizalmam néha túl nagy…” – vallotta be egy, a European Athleticsnek adott interjújában.
picture

Karsten Warholm

Fotó: SID

Az olimpiai bajnok gátfutó most viszont őrültebben edz, mint valaha, azt állítja, egy teljesen más verzióját láthatjuk majd a jövőben.
„Sikerült elég gyorsan felépülnöm abból a sérülésből, nyolc-kilenc hét múlva már teljes sebességgel visszatértem, szóval hosszú távon nem vetett vissza túl sokáig” – mondta a már említett interjúban.
„Tényleg úgy érzem, hogy visszatértünk oda, ahol voltunk, ezt a müncheni Európa-bajnokság óta érzem. Lezárt fejezetnek tekintem a sérülést, úgy gondolom – és persze nagyon remélem is –, hogy ez egy egyszeri eset volt” – tette hozzá.
Lehet, hogy a 2022-es év nem a tervek szerint alakult a számára, de a müncheni Európa-bajnokságon azért megszerezte a második Eb-aranyát (47.12 másodperces Európa-csúccsal), így összességében nem lett akkora csalódás számára a tavalyi szezon, de már a következőre fókuszál.
Warholm számára pedig a következő nagy cél nem más, mint hogy a 2017-es és a 2019-es világbajnoki címe mellé megszerezze a harmadik vb-aranyat is, méghozzá itt, Budapesten.
picture

Karsten Warholm

Fotó: Imago

Erre pedig megvan minden esélye, februárban a szezon leggyorsabb idejét, 45,31-et ért el hazai pályáján, Ulsteinvikben, alig egy hónappal azelőtt, hogy megnyerte a 400 méteres fedett pályás Európa-bajnoki címet is.
A szabadtéri szezon is megkezdődött, az első gátfutóversenyére az egyik kedvenc helyszínén, az oslói Bislett Stadionban került sor ezen a héten, ahol a hazai közönség legnagyobb örömére ismét óriásit futott. Megint megmutatta, milyen elképesztő sebessége van, már a rajtvonaltól kezdve kőkeményen nyomja, szinte megállíthatatlannak tűnik.
„Amikor eldördül a pisztoly, már nem viccelek” – mondta az Athletics Weeklynek adott interjújában, amikor leírta agresszív futóstílusát.
„Egyszerűen nagyon agresszíven futok, de ez jól működik nálam” – tette hozzá.
picture

Karsten Warholm

Fotó: Getty Images

„Mindig is azért futottam, mert tényleg nyerni akarok, tényleg el akarok érni valamit, és ez az egész azon múlik, hogy én mit teszek meg érte. Lehet, hogy agresszívnek tűnik a stílusom, de nem szándékosan csinálom, én így hozom ki magamból a legjobb sebességemet."
Azt hiszem, számomra a futás már az első lépéstől egy harc a győzelemért.
De hogy pontosan mit várhatunk majd a világbajnokságtól, az bő egy hónap múlva kiderül. A budapesti atlétikai vb-t augusztus 19. és 27. között rendezik a Nemzeti Atlétikai Központban, valamint az utcai futó- és gyalogló versenyeket a Hősök terén.
Még ha a brazil Alison dos Santos, a regnáló világbajnok sérülés miatt ki is hagyja a szezont, Warholmnak lesz egy igen komoly ellenfele a magyar fővárosban. Az amerikai Rai Benjamin, aki a 2019-es vb-n és a tokiói olimpián is ezüstérmet szerzett, sőt, tavaly Eugene-ben ismét „csak” második lett, ezúttal is ott lesz a norvég mellett, és teljesen biztos, hogy most már nem akar az ezüstéremmel távozni. Ha pedig ők ketten együtt rámennek a 46 másodperc körüli időre, és az olimpiai döntő visszavágóját akarják lejátszani a vb-n, tuti biztos, hogy még egy tűzijátékot láthatunk majd a Duna partján.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés