Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Eldöntöttem, hogy ha kell, belehalok a futásba, de elmegyek a falig”

Kálmán Laci

Publikálva 07/01/2022 - 13:18 GMT+1

Amikor harmadik versenyszámát is teljesítve Sifan Hassan a földre zuhant a tokiói olimpiai stadionban, nem tudhattuk, milyen érzelmek dúlnak benne. Vajon örült, hogy ő lett a második olyan nő az olimpiák történetében, aki megcsinálta az 5 ezer – 10 ezer duplát? Esetleg sajnálta, hogy előtte való este nem jött össze az 1500, és ezzel a történelmi tripla?

Sifan Hassan

Fotó: Getty Images

Az is lehet, hogy leginkább megkönnyebbülést érzett, hogy a végére ért annak az elképesztő küldetésnek, melynek során lefutott több, mint 24 kilométert nyolc nap alatt. Persze a legvalószínűbbnek az tűnt, hogy mindhárom érzés egyszerre kavargott benne.


Pedig igazából egyik sem. Egy sokkal alapvetőbb, egy sokkal zsigeribb érzés járta őt át akkor.
„Őszintén szólva, abban a pillanatban egyszerűen csak boldog voltam, hogy túléltem”mondta Sifan Hassan, az 5 és a 10 ezer méter tokiói bajnoka.
„Mindenem fájt, iszonyúan szenvedtem. Ömlött rólam a víz, égett az arcom, a kezeim, az egész testem. Úgy éreztem, teljesen kiszáradtam. Azt hittem, el fogok ájulni. Abban a pillanatban nem érdekelt semmilyen érem, csak élni akartam és egészséges lenni.”
Az olimpiai küldetése a legvégsőkig repítette őt. Egészen az erőtartalékai teljes kiürüléséig.
Brutális programot állított össze magának az olimpiára, rajthoz állt 1500-on, 5000-en és 10000-en is. A leghosszabb szám maradt a végére, ráadásul az iszonyatosan párás tokiói éjszakában.
picture

Olympics - Sifan Hassan

Fotó: Getty Images

Hihetetlen menetelésen volt túl addigra, fizikálisan, mentálisan és mindenhogyan. Augusztus 2-án reggel, az 1500-as előfutamának utolsó körében megbotlott, és egy pillanatra azt is hihettük, a három aranyért folyó küldetése még azelőtt véget ér, hogy igazából elkezdődött volna.
Szerencsére azonban gyorsan felpattant, a mezőny után eredt, és nagyjából 25 méter előnnyel megnyerte a futamát.
Este aztán visszatért az olimpiai stadionba az 5 ezer döntőjére. Faképnél hagyta a mezőnyt, benne világbajnok Hellen Obirival, és megszerezte első olimpiai bajnoki címét.
Az ijedtség után jött az öröm és a győzelem. A második aranyát azonban teljesen más érzésektől fűtve nyerte meg, 10 ezer méteren a harag vitte őt előre és adott neki üzemanyagot.
picture

Gold medallist Netherlands' Sifan Hassan poses prior to attending the ceremony of the Dutch medal winners of the Olympic Games 2020

Fotó: Getty Images

A dolog előzménye az 1500 döntője volt előző éjjel. Hassan nem bírta el azt a tempót, amit a brit Laura Muir és a kenyai Faith Kipyegon diktált, így be kellett érnie a harmadik hellyel.
„Borzasztóan dühös voltam, amiért kikaptam. Éreztem az eredményhirdetésen, és aztán amikor visszamentem a szobámba, tudtam, hogy valami feszít belülről. Akkor döntöttem el, hogy másnap, ha kell, belehalok a futásba, de elmegyek a falig.
Másnap, a 10 ezer döntőjében mindenét otthagyta a pályán. A frusztrációját, a csalódottságát, az erőtartalékainak utolsó cseppjeit is.
Ott állt a rajt előtt a riválisai között, akik erre a 10 ezerre összpontosítottak, akik csak ebben az egy számban akartak bizonyítani.
Persze, mielőtt a döntését meghozta, ezernyi kérdést feltett magának. Lehetséges ez? Logisztikailag, mentálisan, fizikálisan? Le tud nyomni három versenyszámot a legmagasabb szinten ilyen fájdalmasan rövid idő alatt?
A választ megkapta: megcsinálta. És megcsinálhatja újra, vagy akár megpróbálhatja valaki más is.
„Ha Isten majd úgy akarja.” Ezt válaszolta Hassan arra a kérdésre, hogy bevállalja-e ezt az iszonyatos erőpróbát még egyszer, egy következő világversenyen.
picture

Sifan Hassan

Fotó: Getty Images

„De szerintem nem lesz olyan kemény, mint Tokióban, mert egyszer már megcsináltam. És a többieknek sem, hisz most már egyértelmű, hogy ez lehetséges.”
Vannak azonban más tervei is. Arra készül, hogy pályán és az utcai versenyeken is bizonyítson, össze akarja hangolni a kettőt. Azt reméli, hogy elindulhat maratonokon, miközben benn a stadionban is ki tudja hozni magából a legjobbat.
Nem akármilyen kihívás, de ha valaki, ő képes lehet rá. Persze Mo Farah példája bizonyítja, hogy a pályán szerzett tapasztalat és önbizalom könnyen semmivé válhat az utcai versenyeken. Még úgy is, ha az illető csak és kizárólag a maratonra koncentrál.
Hassan ugyanakkor megmutatta Tokióban, hogy képes elmenni a szakadék legszéléig, a végsőkig kitolni a határait, ha a történelmet akarja üldözni.
via BBC
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés