Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Eltiporták a Netflix-sztár olimpiai bajnok álmait minden idők egyik legfurább doppingügyében

Nagy Benjámin

Publikálva 17/03/2024 - 06:30 GMT+1

Az Alex Schwazer történetéről készült sorozat részletei az egyik legnépszerűbb streamingszolgáltatón is megtekinthetők, de a Nemzetközi Sportdöntőbíroságot (CAS) ez sem hatotta meg: a 39 éves olasz minden reményét elveszítette, hogy ott lehessen a párizsi olimpián.

Alex Schwazer

Fotó: AFP

Schwazer a 2008-as pekingi játékokon győzött 3:37:09-es olimpiai rekorddal 50 kilométeres gyaloglásban. Négy évvel később, a londoni olimpián aztán az egyik legismertebb doppingszerrel, nevezetesen EPO-val bukott le, és be is vallotta a bűnösségét.
Ezt követően három év kilenc hónapra tiltották el, az olasz törvények értelmében pedig felfüggesztett börtönt és pénzbüntetést is kapott. Letöltötte az eltiltását, és abban a tudatban készült a 2016-os riói olimpiára, hogy szeretne ismét a legmagasabb szinten visszatérni.
Minden rendben is ment, egészen 2016 tavaszáig, amikor egy, a biológiai útlevél adataihoz szolgáló kiegészítő vizsgálat teljesen váratlanul szintetikus tesztoszteron nyomait mutatta ki a szervezetében. Schwazer nem értette, hogyan történt mindez, hiszen tanult a négy évvel korábbi esetből. Arra gyanakodott, hogy valamiért manipulálta valaki a mintáját, ennek ellenére remélte, indulhat Rióban. Kvalifikálta magát, sőt, el is utazott az olimpia helyszínére, amikor megszületett a döntés: bűnösnek találták, így visszaesőként nyolc évre eltiltották.
Innen indultak a bonyodalmak. Schwazernek ugyanis nemcsak a sportkarrierjét, hanem a saját életét is figyelembe kellett vennie, hiszen reális esély volt arra, hogy ezúttal nem ússza meg felfüggesztett börtönnel.
Ahogyan azt a Netflix-sorozat (Út a megváltáshoz) részletesen visszaadja, Schwazer azzal védekezett, hogy valaki bosszúból tesztoszteront kevert az említett mintába, az értelemszerűen mástól származó tesztoszteron DNS-nyomait pedig speciális eljárással eltüntette. A „valaki” jelen esetben akár az olasz atlétika, akár a nemzetközi szövetség (World Athletics) vezetői szintjét jelentheti, Schwazer ugyanis az első doppingeljárásban két olasz orvos, Giuseppe Fischetto és Pierluigi Fiorella ellen vallott – az említett két orvos számítógépén éppenséggel a szisztematikus orosz doppingolás részletei is megtalálhatók voltak, jóval a világbotrány kirobbanása előtt...
Az évekig húzódó és még most is tartó ügyben azóta több döntés is született: az olasz bíróság felmentette őt, és bár a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) szakértői vélemény alapján valószínűtlennek tartotta a manipulációt, az Emberi Jogok Európai Bírósága befogadta a beadványát. ítélet egyelőre nem született Strasbourgban.
Így érkeztünk meg napjainkhoz. A kiszabott nyolcéves eltiltása nyáron lejár, Schwazer pedig elhatározta, hogy szeretne újra visszatérni az élsportba. Kitűzte célul a párizsi olimpiát, emiatt fellebbezett a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS), hátha csökkentenék az eltiltást, és még a kvalifikációs időszakban rajthoz állhatna valahol.
A CAS viszont a WADA-val és a World Athletics-szel történt egyeztetések után március 15-én, pénteken elutasította a fellebbezést, Schwazernek így nem marad lehetősége a kijutásra.
Kérdés, ezek után nekimegy-e a következő olimpiai ciklusnak, hiszen idén decemberben a 40. születésnapját ünnepli.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés