Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Nem rúgnak ki másnap, ha nekimész és nem sikerül” - feje tetejére állítja a sportot a modern adatelemzés

Szabó Bence

Frissítve 29/09/2021 - 13:10 GMT+2

A nézők profitálnak abból, hogy a csapatokat bátrabbá teszi az analitika fejlődése.

Baltimore Ravens vs Kansas City Chiefs

Fotó: AFP

A modern analitika olyan trendeket indított el az amerikai foci világában, amik a nézők számára szórakoztatóbbá tették a sportot. A folyamat régóta zajlik, az idei évben pedig látványos eredményekkel jár.

Az NFL-rajongók közösségi médiás felületei teljes hőfokon égtek, amikor a Baltimore Ravens a második forduló vasárnapjának esti meccsén legyőzte a Kansas City Chiefst. Az ok ezúttal nem csak az volt, hogy a két évvel ezelőtti bajnok veresége az alapszakaszban mostanában mindig meglepetés. A szurkolókat a Ravens bátor döntése lelkesítette fel, amivel végül megnyerték a mérkőzést.
A Baltimore ugyanis a hajrában 4&2 szituációra kényszerült a saját térfelén. A hazaiak edzője, Jon Harbaugh viszont ahelyett, hogy elrúgatta volna a labdát és lehetőséget adott volna a Chiefsnek a fordításra, bízott a támadósorában, akik meg is szerezték a szükséges yardokat és megnyerték a meccset. A döntést ünneplő reakciók között nem véletlenül tűnt fel Michael Lopez, az NFL vezető adatelemzője.
„Ez lényegében az analitikusok győzelme volt. A liga alkalmazottjaként nem vagyok egyik csapat szurkolója sem, mind a 32-ért szorítok. Az, hogy az ilyen kísérletek sikerülnek vagy sem, sokat változtatnak a megítélésükön, de szerintem a legfontosabb az egészben önmagában az, hogy nekimentek.”
Harbaugh döntése egy évtizedes trendet mutat az NFL világában, ami azonban idén minden korábbinál jobban kicsúcsosodik. Az analitikusok legnagyobb örömére a liga gondolkodása megváltozott a negyedik kísérletek irányába, köszönhetően a modern focira jellemző fejlettebb statisztikáknak.
A szezon első 32 meccsén a csapatok összesen 88 támadójátékot kíséreltek meg negyedikre, többet, mint bármikor korábban. A csapatok közti elosztás ugyan koránt sem volt egyenlő – tíz franchise egyszer sem próbálkozott - az látszik, hogy a látásmód megváltozott. A csapatok az esetek kb 20%-ban bevállalták a negyedik kísérletet, az ilyen próbálkozások bő fele (55,1%) pedig sikerrel is járt.
"Mi már egy ideje nekimegyünk az ilyen helyzeteknek. Sokat tanultunk a számokból, jóval többet tudunk, mint korábban… Ugyanakkor végsősoron arról van szó, hogy mit remélsz a sikertől, összevetve azzal, hogy mi a következménye, ha nem jön össze. Erről szól az edzői döntés ilyenkor.” – mondta Harbaugh a meccs után.
A John Harbaugh vezette Baltimore Ravens is a progresszív csapatok egyike az NFL-ben
Valójában az ehhez hasonló döntéseket két, egymástól független folyamat is elősegíti. Ezek egyik az említett analitika fejlődése, aminek első képviselői már lényegében a hetvenes évek óta szajkózzák, hogy az edzők profitálhatnak az agresszívabb támadóhívásokból. David Romer közgazdász tanulmánya már 2005-ben kimutatta, hogy a csapatok győzelmi esélyeit növeli a megvalósítható negyedik kísérletekkel való próbálkozás, ezt az állítást pedig csak megerősítették az utóbbi évek egyre jobban fejlődő győzelmivalószínűség-modelljei.
A másik egyértelmű tendencia, hogy a liga a támadójáték támogatásának irányába mozdult el. Az NFL mai szabályai egyszerűen könnyebbé teszik támadást, mint a védekezést. Még ha Harbaugh és stábja semmit sem konyítana az analitikához, akkor is reálisan úgy ítélhették volna meg, hogy egyszerűbb dolguk van támadóként lezárni a meccset, mint megpróbálni megállítani, hogy a Chiefs sztárirányítója, Patrick Mahomes tegye ugyanezt.
„Ez alapjaiban változtatta meg a sportot. Minél erősebb egy támadósor, annál nagyobb előnyt kap és annál több az esélye egy ilyen negyedik kísérletnél. Szóval ez a tendencia, amit most látunk, lehet, hogy nem is kötődik szorosan az analitikához. Egyszerűen megértették, hogy a támadók amúgy is előnyben vannak. Nekimenni negyedikre mindig jövedelmező volt, de a játék ilyen irányú változása könnyebbé teszi a döntést.” – állítja az ESPN adatelemzője, Brian Burke.
Kansas City
Érdekes módon Burke szerint a fordulópont egy olyan eset volt, amikor a döntés valójában katasztrofális végeredményt hozott. Az AFC 2009-es elődöntőjében Bill Belichick, a New England Patriots edzője döntött úgy, hogy megpróbál egy negyedik kísérletet a (!) saját 28 yardosán. Nem jött be, az ellenfél Indianapolis Colts pedig köszönte szépen és a tövid pályán végigmenve behúzta a meccset. Mégis, önmagában az, hogy a már akkor is legendás mester ilyennel próbálkozott, kollégáit is ebbe az irányba terelte.
Bár nem működött, szerintem ez a döntés megnyugtatta az edzőket. Elindított egy folyamatot. Ha nekimennek negyedikre és nem sikerül, nem rúgják ki őket másnap reggelre.
Ahogy Burke is mondja, egy folyamat elindult. Az azóta eltelt 10 évben az elemző kifejlesztett egy modellt, ami megmutatja, hogy egy csapat mennyivel növeli vagy csökkenti saját győzelmi esélyeit egy adott döntési helyzetben, a klubok pedig az eltelt időszakban felére szorították vissza a nem optimális döntéseik számát. Időközben a 4&1 szituációkban bevállalt támadójátékok aránya például egyharmadról kétharmadra emelkedett.
„Egy (rövid) időszak alatt eljutottunk onnan, hogy ilyen helyzetben a punt a megszokott döntés, oda, hogy nekimenni a népszerűbb. A mi nézőpontunkból ez egy elég masszív változás.” – mondja Lopez.
Persze mindig vannak csapatok, akik élen járnak az ilyen forradalmakban. Ebben az évben a legjobban a Colts, a Cleveland Browns és Green Bay Packers használata ki az ilyen lehetőségeket. Néhány éve emlékezetes volt, ahogy a Philadelphia Eagles a Super Bowlon volt bátor és hívta be a legendás „Philly Special” játékot negyedik kísérletre, majd később meg is nyerte a döntőt. Akkor a csapat stábjában dolgozott Ryan Paganetti, aki elárulta, az ilyen és hasonló helyzetekre a legtöbb esetben az analitikai csapat már az előszezonban felvázol egy tervet az edzői stábnak, hogy ne a kulcspillanatokban menjen az értékes idő a döntéssel.
picture

Annak idején a legendás „Philly Special” játék is negyedik kísérletre született

Fotó: AFP

Az analitika játékra gyakorolt hatásával kapcsolatban még egy érdekes kérdés merül fel. Az amerikai fociban ezek a trendek a nézők számára élvezhetőbbé tették a játékot, más amerikai sportokban, mint a baseball és a kosárlabda viszont sokkal ellentmondásosabb folyamatokat idéztek elő.
„A két legnagyobb dolog, amit az analitika változtatott a focin, hogy rájöttünk, passzolni mennyivel hatékonyabb, mint futni, és a negyedik kísérletek megítélése. A többi sporttal ellentétben ezek a dolgok javítottak az élményen, szórakoztatóbbá tették. Kosárban ma már egy hárompontos dobó verseny a játék. Van, aki ezt szereti, de összességében nem tudom, hogy ez pozitív-e.” – véli Burke.
Az elemző szerint viszont attól nem kell félni, hogy a fociban hasonló változás történne. Nem gondolja, hogy a profi liga abba az irányba menne, mint mondjuk az egyetemi bajnokság, ahol a csapatok őrült sok pontot szereznek, egy mezőnygóllal pedig már komoly hátrányba kerülnek a folyton TD-t szerző ellenféllel szemben. Úgy látja, hogy a hasonló trendeket elsősorban az NFL szabályalkotóinak kell megakadályoznia azzal, hogy nem adnak túl nagy előnyt a támadójátéknak.
Mindez viszont nagyrészt független folyamat az analitikától, aminek nyugodtan mondhatjuk, hogy az aranykorát éljük az NFL-ben. Egy ligában, ahol minden csapat a másikat utánozza, trendi lett nekimenni negyedik kísérletre, ebből pedig mi nézők csak profitálunk.
Forrás: ESPN
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés