Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Teljes szívvel kell tolni, ahogy a csövön kifér” – beavatás a jó szlalomozás rejtelmeibe

Kálmán Laci

Publikálva 03/01/2023 - 09:54 GMT+1

A magunkfajta közönséges halandókat, akik csak néha-néha jutnak hóhoz és síléchez, ha egyáltalán, mindig is érdekelte, mit éreznek, mire gondolnak, mire figyelnek a profik egy futam előtt és közben. A gyorsszámosok számára nyilván más jelenti a kihívást, mint mondjuk a szlalomosoknak. Az alábbiakban ez utóbbiak mesélnek arról, nekik mi a fontos ahhoz, hogy a legjobbat tudják kihozni magukból.

Madonna di Campiglio: A dobogósok második menete

A szlalom a legtechnikásabb szakág, és ez is büntet leginkább. Nyomni kell keményen, ki kell tolni a határaidat, ugyanakkor egy apró hiba, és a versenyednek annyi.
A legjobbak közül néhányan arról meséltek, hogyan állnak oda egy csúszáshoz, megpróbálták szavakkal leírni, számukra mi a titok, mitől sikerülhet igazán jól egy menet.
Ha már szlalomosok, először némi helyzetjelentés arról, hogyan állnak a szakági világkupák. A férfiaknál teljesen nyitott a verseny, eddig két futamot rendeztek, és eddig senki sem állt kétszer dobogón. Az elsőt Lucas Braathen nyerte, a másodikat Daniel Yule.
Ami érdekes, hogy Braathen több szakágban is jeleskedik, és ott van Atle Lie McGrath, akivel remek párost alkotnak. Két teljesen más személyiségről van szó, akik azonban az edzéseken tökéletesen kiegészítik egymást. Mindketten nagyon jól tudnak profitálni a másik erősségéből.
Szólni kell még Henrik Kristoffersenről, aki fél éve dolgozik együtt minden idők egyik legjobbjával, a nemrég visszavonult Marcel Hirscherrel. A norvégnak ugyan még nincs győzelme idén, de halmozta a dobogókat a két szakágában, úgyhogy mindenképpen komolyan kell vele számolni. Braathen, Yule, Manuel Feller és Kristoffersen 30 ponton belül állnak egymáshoz képest a szakági világkupa első négy helyén.
A nőknél tisztább a kép, aminek nem is annyira Mikaela Shiffrin az oka, aki bár szerzett három győzelmet, legutóbb Semmeringen, az összetett világkupát jobban uralja, mint a szakágit. Egész egyszerűen azért látunk tisztábban, mert ők már öt versenyen túl vannak.
picture

Mikaela Shiffrin

Fotó: Getty Images

Ami még fontos, hogy Wendy Holdener végre győzni tudott ebben a szakágban is, ráadásul rögtön két egymást követő versenyt is meg tudott nyerni. Valamint említést érdemel még Petra Vlhová, akinek talán némi meglepetésre idén eddig mindössze két harmadik helye van. A szakági világkupában Shiffrin 55 ponttal vezet Holdener előtt, aki további kilencvennel előzi meg Vlhovát.
Visszatérve a versenyzők hozzáállására, stratégiájára, Braathen arról beszélt, hogy egyáltalán nem érzi magát komfortosan a rajt előtt.
„Amikor ott vagyok a rajtban, az villan be, hogy egyáltalán, hogy fogom tudni véghez vinni azt, amit elterveztem. Ugyanis amire vállalkozom, az tiszta őrület. Ilyenkor minden előzetes elvárásomnak annyi.”
picture

Lucas Braathen nyert Val d'Isere-ben

„Egyszerűen csak bízom a mozdulataimban, a sémáimban, és van egy taktikai tervem, hogy hol fogom kicsit vissza, és hol engedem a léceimet.”
Kristoffersen azt hangsúlyozta, hogy fontos különbséget tenni a között, hogy mire van ráhatása, és mire nincs menet közben.
„Próbálok azokra a dolgokra koncentrálni, amiket kontrollálni tudok. Azt például nem tudom kontrollálni, hogy milyen a hó, vagy hogy milyen pályát tűztek. De a fölött van kontrollom, hogy hogyan síelek.”
picture

Henrik Kristoffersen / Chamonix

Fotó: Getty Images

McGrath is hasonlót mond azzal, hogy igyekszik kiüresíteni a fejét csúszás közben.
„’Ne gondolkodj’, ez az egyetlen gondolat, ami a fejemben van, a dolgok ugyanis rettenetesen gyorsan történnek. Nagyon sok kapu van, nagyon sok kombináció, és könnyen meglovagolhatsz egy kaput.”
„Szóval nem szabad sokat gondolkodni, hagyni kell, hogy a test végezze a feladatát, erre edzek ugyanis. Igyekszem megtalálni a ritmust, mint mondjuk egy dal esetében, ha elkapok egy jó ritmust, akkor próbálok menni a flow-val, amennyire csak tudok.”
Katharina Liensberger is a ritmus megtalálásának fontosságát emelte ki.
„Számomra nagyon fontos a ritmus az első kaputól egészen a célig. Ha minden klappol, az olyan, mintha repülnék a kapuk között. Az a jó, ha érzem az erőt, hogy minden kapu egyre gyorsabban és gyorsabban jön, ez egyfajta tánc a kapuk között, amit én rettentően élvezek.”
picture

Sara Hector | Slalom | Alpine Skiing Women | ESP Player Feature

Fotó: Getty Images

Sara Hector viszont inkább tempóban gondolkodik, mintsem ritmusban.
„Csak próbálok gyorsan síelni, mert mindig közbejöhet valami, akármi, bármi. Úgyhogy nyomni kell keményen, menni kell feltartóztathatatlanul.”
„Agresszívnek kell lenni, és támadni kell minden kaput” – ezt már Johannes Strolz mondta, a kombináció pekingi olimpiai bajnoka. „A legrosszabb, amit tehetsz, hogy visszaveszel és elkezdesz óvatoskodni. Teljes szívvel kell tolni, be kell gyújtani a rakétákat, és tolni, ahogy a csövön kifér.”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés