Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Odermatt: „Fontosak a kristálygömbök, de a sítörténelemnek a rekordokkal lehetsz része”

Kálmán Laci

Frissítve 26/03/2024 - 14:29 GMT+1

Marco Odermatt élete legjobb szezonján van túl, ami még akkor is igaz, ha végül nem maradt veretlen óriás-műlesiklásban, és nem sikerült megdöntenie saját, tavaly felállított pontrekordját sem. Elvitt viszont négy kristálygömböt, köztük a nagyot, zsinórban már harmadszor, és ő lett a legjobb az összes olyan szakágban, ahol egyáltalán versenyez.

Marco Odermatté a szuperóriás-műlesiklás összetett elsősége

Marco Odermatt háromszoros összetett világkupa-győztes, összesen kilenc kristálygömb birtokosa, világ- és olimpiai bajnok. És még csak 26 éves.
Kivételesen sikeres szezonja kapcsán a Neue Zürcher Zeitung készített interjút a svájci klasszissal.

Egy szinte tökéletes szezon van mögötted. Eszedbe jutott, hogy ezt lehet, hogy nem tudod már túlszárnyalni?
Folyamatosan ez van bennem. Amikor 2021-ben második lettem összetettben, átfutott az agyamon, hogy vajon sikerül-e ezt elérnem még egyszer. Azon a télen kilencszer állhattam dobogón, és nem voltam benne biztos, hogy ez még egyszer összejön. Aztán egy évre rá megnyertem az összetettet, utána jött a pontrekord, az idén pedig egy még jobb szezon. Meglátjuk, mi lesz jövőre.
Gyakorlatilag mindent elértél, amit egy alpesi síző elérhet. Mi hajt előre?
Nincs még meg minden. Vannak még olyan versenyek, amelyeket még nem sikerült megnyernem, ezek nagyon motiválnak. Nagyon jó dolog versenyt nyerni, ez önmagában elegendő motiváció.
A rekordok mennyire fontosak neked?
Az emberek azt mondják, a kristálygömbök az igazán fontosak, a rekordok azonban tovább fennmaradnak. Az egyik évben ez viszi el a gömböket, a másikban az, de az az igazán szép, amikor része lehetsz a sítörténelemnek. A tavalyi pontrekord ezért nagyon különleges.
picture

Marco Odermatt

Fotó: Getty Images

Sokszor elmondtad már, mennyire fontos neked, hogy jól érezd magad, és hogy élvezd a sízést. Ez most így egyben van?
Persze, a sízés öröme az fontos. De önmagában a versenyzésben nincs valódi öröm. Ezt az egészet élvezem, úgy, ahogy van. Ezt az életet, az utazást a többiekkel, a versenyek során felszabaduló érzéseket. Gyakran a sízés az egésznek a legkeményebb része. A küzdelem, a feszültség. Nem ez a mókás része a dolognak.
Szóval akkor versenyen kívül szeretsz a legjobban síelni?
Így van. Ha szabadon síelhetek egy tökéletesen előkészített lejtőn, edzés előtt, kora reggel. Azt sokkal jobban élvezem, mint versenyen síelni, 100 százalékot beleadva, komoly kockázatot vállalva. A dolog izgalmas része, hogy mindenben megpróbálunk egyre jobbak lenni.
Érzel boldogságot, amikor szinte tökéletesen megsíelsz egy kanyart? Vagy amikor nagyon jól sikerül egy menet a világbajnokságon?
Igen, amikor sikerül valamit jól megoldani, olyankor boldog vagyok. Lesiklásban inkább jön ez az érzés, mint óriásban. Óriásban könnyebb jól venni egy kaput, mert sok van belőlük, de könnyebb is hibázni. Amikor lesiklásban minden kapu jól sikerül, és aztán úgy érzed, messzire repülsz az ugrató után, az azt jelenti, hogy gyors vagy. Olyankor úgy érzed, ez a tökéletes menet.
Óriásban külön ligában versenyzel, mint a többiek?
Néhányszor szerencsés voltam a szezon során, már csak ezért sem gondolom azt, hogy külön ligában versenyeznék. Persze tudom, ha minden jól megy, ott vagyok elöl, ha hibázom, akkor hátrább. De azt is tudom, hogy ha gyorsítok egy kicsit, akkor szinte bármi lehetséges.
picture

Marco Odermatt

Fotó: Getty Images

A rajtban mit érzel egy óriás-műlesikló futam előtt? Érzel olyat, hogy sérthetetlen vagy?
Dehogy. Persze fontos az önbizalom. Az nagyon jó érzés, ha ott van benned, hogy megnyerheted a versenyt.
Talán a többiek nem hiszik el, hogy megverhetnek. Mint például Manuel Feller Schladmingban.
Nyilván a többiek is érzik, hogy bízom magamban. Tudják, hogy nehéz engem legyőzni. Ez számomra dupla nyereség. Az én hitem magamban csökkenti a többiek önbizalmát.
Ez számodra kellemes, vagy jobban szereted az olyan párharcokat, amilyet az idén vívtál lesiklásban Cyprien Sarrazinnel?
A párharcok jót tesznek a sportnak, szeretik őket az emberek, és én is. Az nagyon menő, amikor valaki közel kerül hozzám, és feszegetnem kell a határaimat a fontos századokért.
Óriásban dominálsz egy ideje, mennyire fontos számodra a lesiklás kristálygömbje?
Az lenne a legfontosabb kis kristálygömb. [az interjú a záróhétvége előtt készült - a szerk.] A lesiklás a csúcs ebben a sportágban, és ezt a szakágat a legnehezebb elvinni, mert minden lejtő nagyon más. Hihetetlenül nehéz kiegyensúlyozottan a legjobbnak lenni egy szezonon keresztül.
Eljöhet az a pont a karrieredben, amikor csak a gyors számokra összpontosítasz majd?
Igen. Három szakágban versenyezni iszonyatosan kimerítő fizikálisan és mentálisan is. Ezt biztos, hogy nem fogom tudni csinálni még tíz évig, maximum még három-négy szezonon keresztül. A következő nagy világversenyeket még megvárom.
picture

Marco Odermatt

Fotó: IMG

Sokan mondják, hogy borzasztóan fárasztó egész szezonon keresztül az összetettre koncentrálni. Érezted azt valamikor, hogy már a határon vagy?
Gyakran. Az előző szezonban többször, idén talán Kitzbühel, Schladming és Garmisch után. Az egy brutális időszak volt. A törölt versenyek miatt itt a vége felé még szünetek is voltak. Összességében egyáltalán nem fáradtam el a szezon végére, lehetne hosszabb.
A januári kimerültség fizikális volt, vagy inkább mentális?
Elsősorban mentális. Persze eljön az a pont, amikor a tested is fárad, minden egyre gyorsabb lesz, és olyankor a fiziogyakorlatokat egy kicsit még tudatosabban kell elvégezni. De az idén megint szerencsés voltam. Szinte egyáltalán nem volt sérülésem, és fizikálisan mindent kontroll alatt tartottam.
Sok kritika érte a szezon során a versenynaptárat. Szerinted fontos, hogy a sízők és a szövetség együttműködjön egy jó naptár kidolgozásában?
Ez most a terv, igen. Fontos lenne, hogy ne kapjon zöld lámpát egy verseny biztonsági okokból úgy, hogy valójában nincs hó, miközben a másik oldalon ott voltak a szükségtelen törlések, például Kranjska Gora esetében.
Hogy lenne jó szerinted?
Az egyértelművé vált, hogy a sízők nagy többsége nem szeretne dupla hétvégéket, például két lesiklást Kitzbühelben, vagy két óriást Alta Badiában. Ilyenkor, ha rossz az idő, ugyanabban a szakágban két versenyt is bukunk. Számomra, aki több számban is versenyzek, eléggé laza volt a naptár, lazább, mint korábban. Viszont a gyors számosok öt hétig nem versenyeztek, ami egyáltalán nem ideális.
picture

Lara Gut-Behrami és Marco Odermatt

Fotó: Getty Images

A versenyek idejére kell a feszültség, közöttük viszont kell a nyugi, le kell lassítani. Hogy oldod ezt meg?
Ebben szerintem eléggé jó vagyok. Felpörgetem magam rövid időre, és a verseny után gyorsan visszaállok. Ez fontos, hogy ne fecséreljek el sok energiát. A rutinjaim sokat segítenek ebben. Például a verseny után, hogy hamar lelazuljak. Gyorsan regenerációs módba tudok kapcsolni. Üzenetekre válaszolok, pörgetem az Instát hazafelé menet. Otthon gyorsan kipakolok, megfürdök, és elteszem magam másnapra.
Van télen szabadidőd egyáltalán?
Nem nagyon. Egy-két napot otthon tudok tölteni, teszek-veszek, kapok egy masszázst, alszok, nézem a szlalomversenyt, jól kajálok. Ha van egy hosszabb szünet, olyankor erősítő edzéseket végzek, a barátnőmmel vagyok, vagy elmegyek egy sítúrára, mint Saalbach előtt.
via NZZ
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés