Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Miként választ edzőt Roger Federer?

Eurosport
Eurosport

Frissítve 22/04/2017 - 12:25 GMT+2

Ez a kérdés első ránézésre egészen egyszerűnek tűnik, mégsem az.

Roger Federer of Switzerland celebrates match point after defeating Rafael Nadal of Spain during the Men's Final and day 14 of the Miami Open at Crandon Park Tennis Center on April 2, 2017 in Key Biscayne, Florida

Fotó: AFP

Messziről kell indulnunk, hiszen bár a cím egyszerűnek tetszik, mégsem az. Ha jól belegondolunk – egyelőre még távol maradva a tenisztől – a világ versenyszerűen sportoló millióinak csak nagyon kis százaléka, sőt inkább azt gondolom ezreléke, vagy tízezreléke, nem is ismeri azt a fogalmat, hogy edzőválasztás. A csapatsportolók ugye, úgy ahogyan vannak kiesnek, ők maximum az edző buktatásig jutnak, juthatnak el, az edző választása nem az ő kompetenciájuk. (Jó persze akadnak legendák, mely szerint megkérdezték a legendás tízest, hogy mégis elégedett-e a klubvezetés döntésével, de azért aligha ez a jellemző)

Olyan Federerrel egy szinten emlegethető globális világsztároknak, mint egykoron mondjuk Pelé vagy Jordan volt, vagy amilyen manapság mondjuk Messi vagy Tom Brady esetleg LeBron James, sosem adatott meg az edzőválasztás luxusa.

picture

Roger Federer trennt sich von Coach Edberg

Fotó: SID

Ha az egyéni sportolókat tekintjük, ott is nagyon-nagyon kevesek jutnak el idáig. Gondoljunk csak a magyar úszósportra például. Micsoda botrányok voltak pár évvel ezelőtt, amikor Olimpiai és világbajnokok klubot és ezáltal edzőt váltottak. Ami praktikusan ugye annyit jelentett, hogy nem mentek végig azon az úton, amit a sportági vezetés gyakorlatilag akkor kijelölt a számukra, amikor az édesanyjuk ötévesen levitte őket az uszodába, hanem fogták magukat és beleszóltak a saját életükbe.
Hosszú Katinkáról, Cseh Laciról, Gyurta Daniról beszélek például. Persze ők nem említhetők egy lapon Federerrel, de mondjuk a világranglista harmincadikjával nyilván igen, így aztán pont annyira kellett volna természetesnek lennie az edzőváltásuknak, mint ahogyan edzőt váltott mondjuk Baghdatis, Goffin vagy Babos Timi.
Igen ám, de míg a teniszezők maguk fizetik az edzőjüket, addig ez egy úszónál, atlétánál koránt sincs így, éppen ezért akár még jogosnak is tekinthetjük azt az igényt, hogy valaki más is beleszóljon a választásba a sportolón kívül. Szóval igen, a tenisz az ilyen szempontból is más, aminek persze nem csak előnye, hanem hátránya is akad. Teniszedzők százai tudnának történeteket mesélni olyan szülőkről, akik bele akarnak szólni a szakmai munkába, pusztán csak azért, mert ők állják a cehhet, és teniszedzők százait lehetne felsorolni, akik nem tudnak ezzel a helyzettel mit kezdeni. És ezek az edzők igen gyakran gondolnak irigykedve, azokra a kollégáikra, akik mondjuk úszóedzőnek mentek, mert ott a szülőket legtöbbször be sem engedik az uszodába. Más kérdés persze, hogy amikor a fizetésüket számolják, akkor az irigykedés iránya megint csak megváltozik, de ezt most tekintsük mellékszálnak.
picture

Roger Federer of Switzerland talks to coach Stefan Edberg during a practice session at the Wimbledon Tennis Championships in London, July 11, 2015. REUTERS/Stefan Wermuth

Fotó: Reuters

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés