Opinion
Hírek

"Már annyit voltam Rióban" - Péni István az utolsó előtti pillanatban jutott ki az olimpiára

Publikálva 08/03/2024 - 06:45 GMT+1

A legutóbbi olimpián az 5. helyen zárt erősebbik számában a sportlövő Péni István, aki a győri Európa-bajnokságon szerzett ezüstéremmel kvalifikált az olimpiára. Az európai sportolók számára már a kijutás is nagy szó, de Péni éremért megy Párizsba. Somodi Maja két aranyéremmel tért haza a gdanski junior világbajnokságról, a Liu testvérek óta nem nyert magyar short trackes vb-aranyat.

Somodi Maja és Péni István (Grafika: Gecsei Andrea)

Az utolsó előtti lehetőségnél szerzett olimpiai kvótát a 10 méteres légpuska versenyszámban Péni István, aki évek óta meghatározó tagja a mezőnynek a különböző puskás versenyszámokban, ám az olimpiai kvalifikációs rendszernek köszönhetően izgulnia kellett, hogy ott lehet-e a párizsi játékokon. Interjúnkban szóba hozzuk a múlt heti győri Európa-bajnokságot, és természetesen az olimpiai céljairól is beszélgetünk.
A műsor második részében Somodi Maja lesz a vendégünk, aki másfél hete egyéniben 1500 méteren és a magyar váltó tagjaként is junior világbajnok lett Gdanskban. A magyar rövidpályás gyorskorcsolya történetében utoljára Liu Shaoang volt az, aki a korosztályos világbajnokságról aranyéremmel jött haza, a 19 éves szegedi korcsolyázó azonban egyelőre csak az olimpiai szereplést tűzte ki céljául.
Ácsi! rovatunkban beszélünk Valter Attila a várakozásoknál gyengébb Strade Bianchéjáról, a magyar szempontból jól sikerült fedett pályás atlétikai vb-ről, az ordítozó Rublevról, a doppingolimpiáról, az eltiltott Mészöly Gézáról és egy rosszul sikerült londoni kirándulásról is.
Podcastjeink minden fontosabb platformon, így az Apple Podcasten is meghallgathatók!
Tartalom:
0:00 Bevezető
1:30 Interjú Péni István sportlövővel:
1:47 Siker és megkönnyebbülés, hiszen az Eb-ezüsthöz jött az olimpiai kvóta
2:16 Olimpiáról olimpiára nehezebb a kijutás, ezt Rió és Tokió után pláne így érzi
5:04 Változik a sportlövészet, változnak az eredmények, bővül a mezőny
7:31 Bár nem névre szóló a kvóta, nem kell bármiféle válogatót lőnie, és elindulhat másik versenyszámban is
9:33 Szenzációs érzés volt hazai pályán, Győrben Eb-érmet szerezni
10:48 Mitől jó hangulatú egy verseny? A szurkolók hangjainak változása, "showelemek" és hatások
13:40 Pontszámban, és nem helyezésben gondolkozik verseny közben
14:18 Kemény napi és heti program, hiszen tényleg hosszú órákat kell a lőállásban tölteni
15:13 A sportlövészet költségei és a támogatások
16:41 Mentalitás, fizikalitás, technika: a felkészülési részletei
18:27 Célkeresztben a nagy világversenyek, de azért ezeken kívül is vannak megmérettetések
20:22 Az olimpiai felkészülés, Rió "unalma", tesztelés és edzések
22:15 Olimpiai álmok, célok, a rutin és a nyomás, na meg egy esetleges siker hatásai
25:00 Ha választani kéne az olimpiára, egyértelmű, hogy mit választana
26:25 Interjú Somodi Maja rövidpályás gyorskorcsolyázóval:
26:47 Egyelőre még nincs helye a frissen megszerzett junior vb-aranyaknak
27:13 A váltóval az éremszerzést célozták meg a vb előtt, egyéniben döntőt szeretett volna korcsolyázni, ebből lett a két győzelem
28:14 1500 méteren rajta kívül eddig csak egy európai tudott junior világbajnok lenni
28:51 A felnőttek között is versenyez: volt, akiket ismert a mezőnyből, a tapasztalat segített számára
30:10 Hamarosan jön a felnőtt vb Rotterdamban, nem kellett három hétvégét egymás után versenyeznie
31:29 Vannak a magyar válogatottból, akikkel évek óta együtt versenyez, a tanulás a legfontosabb a fiatalok számára
33:04 A tavalyi évét meghatározta egy nyaki sérülés, ráadásul pont azon a gdanski pályán, ahol most világbajnok lett, így benne volt picit a félelem
35:31 Műkorcsolyázó is lehetett volna, végül mégis a rövidpályás gyorskorcsolyában kötött ki
36:29 Célok a felnőtt vb-re
37:11 Nem volt egyszerű menet a junior vb-n az 1500 méter, nehezen fogta fel a győzelmét
38:28 Liu Shaoang után ő az első magyar, aki junior világbajnok lett, de lépésről lépésre halad és gondolkozik
39:27 A váltóval kitaláltak egy belsős poént, amit meg is mutattak a döntő előtt
40:28 Orvosnak készül, a Semmelweis Egyetemen tanul, igyekszik összehangolni a tanulmányait és a sportot
44:22 A legközelebbi cél, hogy az olimpiára sikerüljön kijutni
45:09 Szereti a válogatottnál lévő hangulatot, jónak érzi a csapatot
46:04 A-döntőt szeretne korcsolyázni a váltóval a világbajnokságon
46:47 Ácsi! A hét legérdekesebb híreivel:
47:05 Kerékpár: Valter Attila 19. a Strade Bianchén, Tadej Pogačar elképesztő szólóval nyert
51:15 Atlétika: Kozák Luca és Molnár Attila is döntőt futott a glasgow-i fedett pályás vb-n
54:11 Kézilabda: A Szeged és a Veszprém is továbbjutott a BL-ből, a Budakalász Dani legnagyobb örömére remekel az NB I-ben, a férfiválogatott olimpiai selejtezőjén pedig rengetegen lesznek (az MLSZ viszont nem tudta jól megoldani a bérletértékesítést a fociválogatott idei meccseire)
1:00:01 Snooker: Itt az aranygolyó és a 167-es break, de minden esetben jók a sport szabályváltozatásai? Lásd: távolugrás
1:05:16 Atlétika: A doppingolimpián indulók nem lehetnek ott többé az atlétikaversenyeken
1:08:25 Foci: Mészöly Gézát rasszista megnyilvánulás miatt eltiltotta az MLSZ
1:11:36 Foci: Gera Zoltán lett a Vasas vezetőedzője
1:13:20 Tenisz: Rublev kiakadt Dubajban Bublik ellen és leléptették
1:14:37 Úszás: Pass Ferencet kirúgta a Bajai Spartacus, mert félreérthető üzeneteket írt egy 15 éves lánynak
1:16:42 F1: Christian Horner megcsalásos ügye körül nem csitulnak a kedélyek a Red Bullnál
1:20:31 F1: 29 év után előkerült Gerhard Berger ellopott Ferrarija
1:22:19 Kosárlabda: A Vásárhelyi Kosársuli a férfi NB I három csoportjának legjobb formában lévő csapata